Trailblazers of Light - nowy projekt zrzeszający fotoreporterki z całego świata

0

Autor: Andrzej Wencel

10 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Choć fotografię reportażową kojarzymy głównie z mężczyznami, na kartach historii zapisało się także wiele kobiet, które przecierały szlaki fotoreportażu. Właśnie im poświęcony została nowa strona Trailblazers of Light, na której możemy obejrzeć sylwetki najbardziej inspirujących fotografek prasowych.

Fotografia prasowa to męskie zajęcie? Nic bardziej mylnego. Choć znacznie częściej relacjonowane są historie męskiej części fotograficznego grona, w historii nie brakuje pionierek, które odcisnęły trwałe piętno na sztuce fotoreportażu i które pokazały światu zachwycające i chwytające za serca historie. Na stronie Trailblazers of Light możecie zapoznać się z reporterkami i fotografkami wojennymi, które na przestrzeni dekad wspólnie z mężczyznami przecierały szlaki fotografii prasowej, a mimo to pozostają w dużej mierze niezauważone przez społeczność osób zainteresowanych fotografią.

Pokolenie odważnych i nieustraszonych kobiet

„Ta strona została opracowana w celu uznania osiągnięć kobiet-fotoreporterów w czasach ery fotografii analogowej. Codziennie współpracowały z mężczyznami w gazetach, czasopismach, serwisach i agencjach fotograficznych. Opowiadały z zagranicznych stref wojennych, ulic naszych miast i miasteczek w całej Ameryce i wszędzie pomiędzy nimi. Pokolenie odważnych i nieustraszonych kobiet, które wkroczyły w świat fotoreportażu i wykonało swoją pracę bez splendoru, ale z ogromną determinacją i które zaakceptowały wszystko, co wiąże się z tą pracą” - czytamy w opisie projektu

Pomysłodawczynią projektu jest Yunghi Kim (Instagram,Twitter), współtwórczyni założonej w 1984 roku agencji Contact Press Images. Ideą która przyświecała twórcom, było zwiększanie świadomości oraz promowanie kobiet fotografek tak, by ich praca była tak samo dostępna i zauważana, jak ta wykonywana przez ich kolegów.

Od facebookowego posta do międzynarodowego projektu

Wszystko zaczęło się od niewinnego posta na Facebooku w którym Kim wymieniła kilka znajomych fotografek. To zapoczątkowało efekt kuli śnieżnej. Fotografki z różnych stron świata zaczęły się z nią kontaktować, a to, co na początku było luźną dyskusją przerodziło się w ideę projektu. Narodził się pomysł utworzenia swoistego katalogu i pokazania go szerszej publiczności. Finalna strona Trailblazers of Light została stworzona przez Debre Pang Davis (Instagram, Twitter)i ujrzała światło dzienne w styczniu 2020 roku. Teraz archiwum zawiera ponad 517 nazwisk fotografek, oraz 249 fotoedytorek, prezentując ich dorobek tworzony na przestrzeni ponad ponad stu lat. Zapoznajcie się z dokładna listę nazwisk, oraz historią powstania. Za zgodą i dzięki uprzejmości Yunghi możecie zobaczyć część zdjęć bohaterek w galerii poniżej.

Zobacz wszystkie zdjęcia (21)

Losy projektu możecie również śledzić na Instagramie, Facebooku i Twitterze, gdzie kuratorka Natalie Behring (Instagram, Twitter) dzieli się dodatkowymi spostrzeżeniami na temat kobiet na liście. Zapoznajcie się także z jej pracą na Instagramie i Twitterze.

Bezpośredni kontakt do twórców i projektu: Yunghi Kim, Natalie Behring, Trailblazers of Light.

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)