Fotografia prasowa to męskie zajęcie? Nic bardziej mylnego. Choć znacznie częściej relacjonowane są historie męskiej części fotograficznego grona, w historii nie brakuje pionierek, które odcisnęły trwałe piętno na sztuce fotoreportażu i które pokazały światu zachwycające i chwytające za serca historie. Na stronie Trailblazers of Light możecie zapoznać się z reporterkami i fotografkami wojennymi, które na przestrzeni dekad wspólnie z mężczyznami przecierały szlaki fotografii prasowej, a mimo to pozostają w dużej mierze niezauważone przez społeczność osób zainteresowanych fotografią.
Pokolenie odważnych i nieustraszonych kobiet
„Ta strona została opracowana w celu uznania osiągnięć kobiet-fotoreporterów w czasach ery fotografii analogowej. Codziennie współpracowały z mężczyznami w gazetach, czasopismach, serwisach i agencjach fotograficznych. Opowiadały z zagranicznych stref wojennych, ulic naszych miast i miasteczek w całej Ameryce i wszędzie pomiędzy nimi. Pokolenie odważnych i nieustraszonych kobiet, które wkroczyły w świat fotoreportażu i wykonało swoją pracę bez splendoru, ale z ogromną determinacją i które zaakceptowały wszystko, co wiąże się z tą pracą” - czytamy w opisie projektu
Pomysłodawczynią projektu jest Yunghi Kim (Instagram,Twitter), współtwórczyni założonej w 1984 roku agencji Contact Press Images. Ideą która przyświecała twórcom, było zwiększanie świadomości oraz promowanie kobiet fotografek tak, by ich praca była tak samo dostępna i zauważana, jak ta wykonywana przez ich kolegów.
Od facebookowego posta do międzynarodowego projektu
Wszystko zaczęło się od niewinnego posta na Facebooku w którym Kim wymieniła kilka znajomych fotografek. To zapoczątkowało efekt kuli śnieżnej. Fotografki z różnych stron świata zaczęły się z nią kontaktować, a to, co na początku było luźną dyskusją przerodziło się w ideę projektu. Narodził się pomysł utworzenia swoistego katalogu i pokazania go szerszej publiczności. Finalna strona Trailblazers of Light została stworzona przez Debre Pang Davis (Instagram, Twitter)i ujrzała światło dzienne w styczniu 2020 roku. Teraz archiwum zawiera ponad 517 nazwisk fotografek, oraz 249 fotoedytorek, prezentując ich dorobek tworzony na przestrzeni ponad ponad stu lat. Zapoznajcie się z dokładna listę nazwisk, oraz historią powstania. Za zgodą i dzięki uprzejmości Yunghi możecie zobaczyć część zdjęć bohaterek w galerii poniżej.
Losy projektu możecie również śledzić na Instagramie, Facebooku i Twitterze, gdzie kuratorka Natalie Behring (Instagram, Twitter) dzieli się dodatkowymi spostrzeżeniami na temat kobiet na liście. Zapoznajcie się także z jej pracą na Instagramie i Twitterze.
Bezpośredni kontakt do twórców i projektu: Yunghi Kim, Natalie Behring, Trailblazers of Light.