Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek - wystawy w 10 polskich miastach

Autor: Redakcja Fotopolis

28 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Twórcy inicjatywy Polish Women Photographers zapraszają na wystawy podsumowujące tegoroczną edycję projektu mającego na celu ukazanie minionego roku w interpretacji polskich fotografek. Prapremiera już 8 marca w Rzeszowie. Póżniej wystawa odwiedzi jeszcze m.in. Warszawę, Poznań, Gdynię i Wrocław.

Polish Women Photographers to przestrzeń dla kobiet i osób niebinarnych, dla których istotna jest samorealizacja oraz potrzeba zabierania głosu w ważnych sprawach społecznych i wypowiedzi artystycznej za pośrednictwem medium jakim jest fotografia.

„Chcemy inspirować, wspierać i promować ich prace w Polsce oraz na całym świecie.” - mówi inicjatorka tego pomysłu Małgorzata Wakuluk. „Społeczność polskich fotografek powstała w lipcu 2020 roku. Przetrwała czas epidemii, prowadząc swoje działania początkowo jedynie online i jednocześnie wychodząc naprzeciw ogromnemu - jak się w rezultacie okazało - zapotrzebowaniu na wzajemne wspieranie i inspirowanie w fotograficznej pasji, która niejednokrotnie jest bardzo ważnym elementem w drodze zawodowej ale i osobistej, wszystkich polskich fotografek, rozrzuconych po całym świecie.”

Fot. Anna Bedyńska, z wystawy "Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek"

Obszary działalności Polish Women Photographers

Polish Women Photographers w swojej działalności, skupia się miedzy innymi na takich zadaniach, jak:

 • promocja działalności artystycznej polskich fotografek
 • wyrównywanie szans fotografek na rynku fotograficznym w Polsce
 • inspirowanie kobiet do podejmowania kreatywnych działań w zakresie medium fotografii
 • podejmowanie ważnych tematów społecznych poprzez prezentowanie projektów fotograficznych podejmujących istotne zagadnienia z zakresu życia społecznego
 • aktywowanie zawodowe i edukacyjne kobiet w obszarze fotografii
 • podejmowanie współpracy z indywidualnymi przedstawicielkami świata fotografii jak również kolektywami, organizacjami itd. promującymi fotografów i fotografię jako sztukę w Polsce i na świecie
 • stworzenie bazy polskich fotografek/fotoedytorek/fotokuratorek/projektantek graficznych
 • działalność wydawnicza i wystawowa (w Polsce i poza jej granicami)
 • stworzenie cyfrowego archiwum polskich fotografek
 • działalność charytatywna w zakresie edukacji fotograficznej w Polsce i na świecie
 • świadczenie usług menadżerskich dla polskich fotografek

Rok w obiektywach polskich fotografek

Fot. Marzena Wystrach, z wystawy "Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek"

Każdego roku na jego zakończenie, polskie fotografki, które rozsiane są po całym świecie nadsyłają do projektu swój najważniejszy kadr z ostatnich 12 miesięcy. Taki, w którym zatrzymał się dla nich świat, lub zamknęło się wszystko to, co w minionym roku było ich zdaniem najważniejsze. Albo też, co zmieniło bieg wydarzeń czy też nadało im zupełnie nowy sens.

Do tegorocznej edycji napłynęło ponad 100 zgłoszeń. Wystawa finałowa obejmie 62 fotografie autorstwa 61 polskich fotografek i 1 fotografki z Ugandy (współpraca PWP z Camera for Girls). Na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy ekspozycja odwiedzi przynajmniej 10 polskich miast.

Wystawie towarzyszyć będzie także publikacja podsumowująca tegoroczną edycję projektu. Album dostępny będzie w nakładzie 400 sztuk, a jego premiera odbędzie się 8 marca 2024 roku, wraz ze startem wystawy.

Fot. Małgorzata Wakuluk, z wystawy "Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek"

Kiedy i gdzie?

Prapremiera wystawy „Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek” odbędzie się w piątek, 8 marca 2024 roku, o godz. 19.00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, przy ul. 3 maja 9.

Wernisaż połączony będzie ze sprzedażą towarzyszącej publikacji, a także książek polskich fotografek oraz fotografii z ubiegłorocznej wystawy. Na sobotę, 9 marca zaplanowano spotkania prezentujące dotychczasowe dokonania PWP oraz projekty i książki polskich twórczyń.

Fot. Anna Majewska, z wystawy "Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek"

Wystawę w Rzeszowie będzie można oglądać do 6 kwietnia. Później wystawa odwiedzi także m.in.: Kielce, Warszawę, Pleszew, Olsztyn, Gdynię, Poznań, Lublin, Wrocław i Bielsko-Białą. Szczegółowy kalendarz wystaw zostanie potwierdzony wkrótce.

Więcej informacji na temat inicjatywy i nadchodzących wydarzeń znajdziecie na stronie polishwomenphotographers.com oraz na stronie projektu w serwisie Facebook.

(fot. okładkowa: Marzena Hans)

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły