Polish Women Photographers - Rok 2021 w obiektywie polskich fotografek

PWP to działająca od 2019 roku inicjatywa, której zadaniem jest zrzeszanie polskich fotografek i szeroko zakrojona promocja ich działań. „Wierzymy, że w wielu ważnych kwestiach społecznych, głos polskich fotografek ma coraz większe znaczenie i czas najwyższy pokazać to światu” - mówi o projekcie jego pomysłodawca, Małgorzata Wakuluk.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Czy w Polsce nadal mamy problem z niewystarczającą reprezentacją kobiet w fotografii? A może to problem ogólny? W końcu w ostatnich latach słyszeliśmy przynajmniej o kilku międzynarodowych projektach, mających za zadanie rzucić więcej światła na fotograficzną pracę kobiet. Wystarczy wspomnieć chociażby organizowany przez British Journal of Photography konkurs Female in Focus, w którym notabene wyróżnione zostały w tym roku dwie polskie fotografki.

Polish Woman Photographers - o projekcie

Na pewno czują tak same zainteresowane - od niedawna inicjatywa zrzeszająca kobiety działa także na naszym rodzimym podwórku. Platforma Polish Women Photographers powstała w lipcu 2019 roku z niezgody na wciąż panujący nierówny podział parytetów we współczesnym świecie fotografii. „Chcemy tutaj prezentować i promować polskie fotografki oraz inspirować do dalszej twórczości. Wierzymy, że w wielu ważnych kwestiach społecznych, głos polskich fotografek ma coraz większe znaczenie i czas najwyższy pokazać to światu. Dlatego jesteśmy po to, żeby wspierać, edukować, prezentować i pisać historię polskich fotografek, o której wciąż mówi się zbyt mało.” - czytamy na stronie projektu.

Miniony rok okiem polskich fotografek

PWP przygotowało niedawno fotograficzne podsumowanie roku 2021. W poniższej galerii prezentujemy ponad 40 prac komentujących polską rzeczywistość minionego roku, uchwyconych obiektywami kobiet zrzeszonych w PWP. Zobaczycie tu zarówno portret, fotografię dokumentalną, jak i działania artystyczne.

fot. Ada Bochenek, Protest pod hasłem ''Ani jednej więcej. Marsz dla Izy'' po śmierci 30-letniej Izy z Pszczyny, Kraków, 7 listopada 2021 fot. Aga Swiat, Autoportret. Jestem lekarzem. Pracuję na Oddziale Dziecięcym Szpitala Powiatowego fot. Agnieszka Pazdykiewicz, Lex TVN – protest w Gdańsku. Kolejny głos sprzeciwu obywateli wobec ataku rządu na wolne media. Wystosowano apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby niezwłocznie zawetował LEX TVN. fot. Aneta Nytko, Jeszcze w 2020 wydawało się, że zaraz za rogiem czeka „normalność”, jeszcze tylko chwila, tydzień, miesiąc. Aż nadszedł 2021 i już wiedziałam, że do niczego nie wracamy, że powoli z dnia na dzień przebudowujemy tę naszą rzeczywistość, układamy na nowo w każdym aspekcie życia, ale bez tej dynamiki, która towarzyszyła mi dawniej, wszystko toczy się w zwolnionym tempie, w zamroczeniu, zawieszeniu, inaczej. Jak na tym zdjęciu, wszystko się zatrzymało, błękity zlały się w jedno i pewnie za murem coś się dzieje ale ja na razie ugrzęzłam w rozgrzanym, cichym i leniwym nigdzie.

Działania prowadzone przez PWP

Polish Woman Photographers prowadzi szereg działań edukacyjnych i promocyjnych, w tym warsztaty, spotkania z autorkami czy programy live poświecone tematom fotograficznym. Platforma zawiązuje też współpracę z licznymi fundacjami, instytucjami i festiwalami. Jak mówią twórcy Polish Women Photographers w swojej działalności, skupia się miedzy innymi na takich zadaniach, jak na przykład:

  • promocja działalności artystycznej polskich fotografek
  • wyrównywanie szans fotografek na rynku fotograficznym w Polsce
  • inspirowanie kobiet do podejmowania kreatywnych działań w zakresie fotografii
  • podejmowanie ważnych tematów społecznych poprzez prezentowanie projektów fotograficznych
  • podejmujących istotne zagadnienia z zakresu życia społecznego
  • aktywowanie zawodowe i edukacyjne kobiet w obszarze fotografii
  • przeprowadzanie wywiadów z polskimi fotografkami oraz osobami związanymi pośrednio z branżą fotograficzna, pochodzącymi z różnych środowisk, prezentujących zróżnicowane style i mających różne doświadczenie
  • podawanie informacji na temat organizowanych konkursów fotograficznych i oferowanych grantów na realizację projektów fotograficznych
  • podejmowanie współpracy z indywidualnymi przedstawicielkami świata fotografii jak również kolektywami, organizacjami itd. promującymi fotografów i fotografię jako sztukę w Polsce i na świecie
  • nawiązywanie kontaktów z firmami oferującymi usługi i/lub sprzęt fotograficzny
  • stworzenie bazy polskich fotografek
  • działalność wydawnicza
  • stworzenie cyfrowego archiwum polskich fotografek
  • działalność charytatywna w zakresie edukacji fotograficznej w Polsce i na świecie
  • świadczenie usług menadżerskich dla polskich fotografek
  • edukacja poprzez organizację warsztatów, kursów i różnego rodzaju szkoleń fotograficznych stacjonarnych lub wyjazdowych w Polsce i na świcie

Więcej informacji na temat działalności PWP znajdziecie na stronie polishwomenphotographers.com oraz na kanałach platformy w serwisach Facebook, Instagram, i Youtube.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Kobieta
logo logo
Magazyny
Zamów