Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Czy wiesz, że logo Pepsi wymyśliła fotografka? Bayard Wootten była też jednym z pierwszych fotografów lotniczych

0

Autor: Andrzej Wencel

13 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Poznaj historie kobiety, która z całą pewnością wyprzedzała przyjęte standardy swojej epoki. Odważną matkę, prawniczkę, fotografkę i pierwszą kobietę w Gwardii Narodowej, Bayard Wootten.

Urodzona w 1875 roku w New Bern (Karolina Północna) Bayard Wootten uczęszczała do miejskich szkół publicznych, a następnie do State Normal and Industrial College. Przez krótki czas uczyła sztuki w Arkansas School for the Deaf i Georgia School for the Deaf. Przez wiele lat prowadziła spokojne życie, dopóki mąż zwiedziony gorączką złota nie porzucił jej i nie wyjechał w poszukiwaniu bogactwa. Bayard, aby jakoś wesprzeć swoich dwóch synów, wróciła do rodzinnego miasta i zajmowała się ilustracją porcelany oraz sprzedażą małych rysunków.

Remedium na gorączkę złota

Aby poprawić swoją sytuację, w 1904 roku ukończyła podstawowy kurs fotografii u Edwarda Gerock’a, by zaraz potem otworzyć małe przydomowe studio fotograficzne. Jego sukces doprowadził ją do otwarcia drugiego studia w Chapel Hill w Północnej Karolinie w 1920 roku. Pracowała już wtedy wspólnie ze swoim przyrodnim bratem Georgem Moultonem-Wooten. Wykonywali zdjęcia portretowe na potrzeby rocznika Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill i oficjalne zdjęcia dla Carolina Playmakers (obecnie PlayMakers Repertory Company). To były tylko początki jej twórczej kariery jako pionierki fotografii i artysty.

fot. Bayard Wootten

Wottern była jedną z pierwszych fotografów lotniczych i pierwszą kobietą, która latała samolotem Wright Brothers (Model B), aby sfotografować krajobraz z lotu ptaka. Wiele jej fotografii wykorzystano jako ilustracje do książek, a później wystawiono w Harvard University, Century of Progress Exposition i Academy of Arts w Richmond w stanie Wirginia. Jej zdjęcia zdobią mury budynku sądów rządu stanu Karolina Północna.

Po sukcesie jej fotografii komercyjnej, Wootten przeprowadziła się do Camp Glenn, nieopodal obozu szkoleniowego Gwardii Narodowej. Któregoś dnia zapytała generała, czy mogłaby założyć małe studio na terenie obozu i dokumentować życie żołnierzy. I tak ze zwykłego cywila stała się szefem reklamy Gwardii Narodowej Karoliny Północnej. Wydaje się, że jej życie to nie tylko ciężka praca, ale też seria zbiegów okoliczności.

Oprócz kontekstu fotograficznego, Wootten jest również znana z wymyślenia nazwy Pepsi Cola oraz zaprojektowania pierwszego logo napoju, który został wynaleziony przez jej sąsiada Caleba Bradhama w 1898 roku. Oryginalne logo oraz więcej zdjęć i informacji o tej wyjątkowej kobiecie i fotografce możecie zobaczyć na filmie powyżej.

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
31
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły