Female in Focus 2021 - Marzena Hans i Joanna Musiał wśród najlepszych fotografek

Za nami trzecia edycja kierowanego wyłącznie do kobiet konkursu Female in Focus. Wśród laureatek, których prace zawisną na wystawie w Miami są także dwie fotografki z polski. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia.

Autor: Maciej Luśtyk

6 Październik 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany przez British Journal of Photography i 1854 Media konkurs Female in Focus powstał w odpowiedzi na istotny problem. „80% absolwentów kierunków artystycznych to kobiety. Dlaczego więc stanowią one tylko 15% profesjonalnych fotografów?” - pyta organizator konkursu, wydawnictwo 1854 Media, i tłumaczy, że Female in Focus to nagroda stworzona w celu zwrócenia uwagi na pozycję i promowania kobiet w zdominowanej przez mężczyzn branży fotograficznej.

W edycji na rok 2021, podobnie jak wcześniej nagrodzono dwa projekty fotograficzne oraz 20 zdjęć pojedynczych, wykonanych przez autorski z całego świata. Wyboru dokonało jury w którego skład weszły, oczywiście, wyłącznie kobiety – autorytety w dziedzinie fotografii i sztuk wizualnych, m.in. Aldeide Delgado (założycielka Woman Photographers International Archive), Joanna Milter (dyrektorka działu foto w The New Yorker), Louise Fedotov-Clements (dyrektor artystyczną festiwalu FORMAT) czy Holly Frase (naczelną serwisu Wetransfer / WePresent).

Grand Prix

W tym roku głównymi zwyciężczyniami konkursu Female in Focus wybrane zostały Jodie Bateman oraz Paola Jimenez Quispe, których osobiste projekty dotykają problemów stereotypów i rodzinnych tragedii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

„Oparty na autoportretach projekt „My Hijab Has A Voice: Revisited” bada doświadczenia muzułmanek z perspektywy autobiograficznej. Niezwykle ważne jest wsłuchanie się w głosy muzułmańskich kobiet, ponieważ często są one uciszane, a za nie wypowiadają się mężczyźni. Swoboda wyrażania kobiecej perspektywy z jej własnego punktu widzenia jest kluczowa.” - komentuje autorka.

„Ze względu na brak autentycznych głosów, w mediach utrwalają się negatywne stereotypy dotyczące muzułmańskich kobiet. Często przedstawia się je jako „staromodne” z powodu wyboru zakrycia ciała. Społeczeństwo zachodnie nieustannie podsyca stereotyp ucisku, co skutkuje np. zakazami noszenia hidżabu w miejscu pracy. Ta seria rzuca wyzwanie społeczeństwu, aby inaczej postrzegało kobiety muzułmańskie, zapraszając widzów do prywatnej przestrzeni muzułmańskich kobiet w celu ich uczłowieczenia. Artystka inspiruje się malarstwem historycznym, słynącym z uprzedmiotowienia kobiet. Pozuje siebie i swoich modelek, aby naśladować maniery i gesty obrazów, ale kwestionuje te konwencje, ubierając bohaterów i patrząc bezpośrednio na widza – konfrontując się w ten sposób z publicznością i przestarzałymi stereotypami.”

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

„”Rules for Fighting” to projekt oparty na morderstwie mojego ojca, którego dokonano w 1998 roku, gdy miałam pięć lat” - mówi Paola Jimenez Quispe. „Pewnego dnia wyszukałam w Google imię mojego taty i natknęłam się na artykuł zatytułowany „Krwawe czasy: niekontrolowana fala morderstw, porwań i rabunków uderzających w Limę z większą furią niż sam El Niño”.

„Kilka lat później zaczęłam dogłębnie badać tę sprawę. Motywowała mnie chęć zbudowania z nim relacji. Znalazłam przedmioty, które miał przy sobie, kiedy został zabity; rolki filmu, kasety wideo, dokumenty policyjne i swój notatnik Połączyłam jego fotografie, pismo i przedmioty ze zdjęciami, które zrobiłem podczas badania jego morderstwa, i dołączyłem fragmenty dokumentów z procesu o morderstwo, które ujawniły inne szczegóły sprawy. Ten projekt dotyczy nie tylko zbadania i zrozumienia sprawy morderstwa mojego ojca, ale także tego, kim był mój ojciec w mojej rodzinie i jakim był partnerem dla mojej matki. Był to również proces ponownego angażowania się w rozmowy z krewnymi."

Polki nagrodzone w sekcji pojedynczej

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

Miło nam poinformować, że wśród finalistek sekcji pojedynczej znalazły się dwie fotografki z polski: Marzena Hans i Joanna Musiał. Fotografia Musiał pochodzi z jej pracy dyplomowej pt. "Double Stilled", natomiast kadr Marzeny Hans jest częścią projektu „Time of Transparency”, podejmującego temat „wymazywania” starszych kobiet ze społeczeństwa.

Wszystkie nagrodzone prace możecie obejrzeć w powyższej galerii.

Zwycięskie zdjęcia zawisną na wystawie w Miami

Nagrodzone projekty i pojedyncze kadry zostaną zaprezentowane na wystawie zbiorowej w Green Space Miami i będą dostępne do oglądania przez dwa miesiące, od 18 listopada 2021 roku do 18 stycznia 2022 roku. Wystawa pokonkursowa zostanie także zaprezentowana w Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie 1854.photography.

(fot. okładkowa: Marzena Hans / Female in Focus 2021)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Jonathan Jasberg w 2010 roku po raz pierwszy wyruszył w daleką podróż. To, co zaczęło się jako przygoda, z czasem przekształciło się w pełnoetatowe życie na drodze, zwłaszcza po utracie pracy w...
6
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych na świecie. Galeria finałowa Portrait of Humanity Vol. 6 to jak zwykle ujmujący portret ludzkości minionego...
4
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Powiązane artykuły