Decade of Change - rusza największy konkurs fotograficzny poświęcony zmianom na Ziemi

Autor: Maciej Luśtyk

13 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Zmiany klimatu, środowisko i destrukcyjna działalność człowieka będą motywem przewodnim nowego konkursu 1854 Photography, który stając na pograniczu fotografii, polityki i nauki ma nadzieję stać się głównym medium podejmującym temat ochrony przyrody.

Organizacja 1854 Photography, wydawca kultowego magazynu British Journal of Photography, a także organizator prestiżowych międzynarodowych konkursów fotograficznych (m.in. Portrait of Humanity, BJP International Photography Awards, Female in Focus) rusza z nowym przedsięwzięciem, nakierowanym na ochronę środowiska.

Wydarzenie opisywane jest przez twórców jako największy konkurs stworzony dotychczasowo przez organizację, który dodatkowo zwieńczony ma być jedną z najbardziej dogłębnych wystaw, jakie widział świat. Aby stało się to możliwe, zrzesza środowisko polityków, aktywistów, naukowców i fotografów, którzy tworzyć będą konkursowe jury. Wśród jurorów znajdziemy m.in.: Terry Tamminen (były prezes Fundacji Leonarda DiCaprio), Paul Dickinson (założyciel fundacji CDP), Angela Glienicke (fotoedytorka Greenpeace) czy Muyi Xizo (dziennikarka śledcza New York Times).

Decade of Change ma być konkursem, w którym fotografia rzeczywiście może coś zmienić

fot. Marcio Pimenta, z serii "Stress Nexus", Za pożary lasów w regionie Cerrado odpowiadają zarówno ekstremalne temperatury, jak i podpalacze, którzy wspierani duchowo przez skrajnie prawicowy rząd Brazylii, poszukują w ten sposób miejsca na uprawy soi i hodowlę zwierząt. Szacuje się, że proces deforestacji uwolnił w 2016 roku do atmosfery więcej gazów cieplarnianych niż cały przemysł kraju.

Celem konkursu jest rozbudzenie społecznej świadomości i dotarcie z przesłaniem do jak najszerszego grona osób. Pomóc ma w tym także objazdowa wystawa, która odwiedzić ma galerie na całym globie, a także międzynarodowa kolaboracja z organizacjami i czołowymi postaciami walki o klimat. Jednym słowem, organizatorzy mają nadzieję sprawić, że fotografia w końcu zmieni świat.

„Kruchość świata naturalnego staje się bardziej widoczna z każdym dniem. Wzrost poziomu mórz, zapaść ekosystemów, czy brak środków do życia to tylko kilka palących problemów. Gdy rządy nie podejmują stosownych działań, to właśnie fotografia może posłużyć za lustro, ostrzeżenie i posłańca prawdy.” - komentują organizatorzy.

Jak aplikować do konkursu Decade Of Change 2021?

fot. Michael Snyder, Saga Bernlow za swim domem na archipelagu Sbalbard. Miasteczko Longyearbye, w którym życie jest najszybciej ocieplającą się osadą na Ziemi. W ciągu ostatnich 40 lat średnia temperatura podniosła się tu o 5 stopni. W związku topniejącą szybciej z każdym rokiem pokrywą śnieżną, pod znakiem zapytania staje przyszłość rodzinnego biznesu opartego o psie zaprzęgi.

Konkurs Decade of Change podzielony został na sekcję pojedynczą i reportażową. W tej pierwszej zdjęcia będą rywalizowały ze sobą w 4 kategoriach: People, Urban, Nature i Futures. W kategorii reportażowej będą z kolei przyjmowane cykle fotograficzne do 10 zdjęć. Jest także osobny konkurs skierowany do filmowców (Moving Images Competition).

Prace na konkurs można nadsyłać do 7 stycznia 2021 roku, za pośrednictwem formularza na stronie internetowej DOC. Wpisowe w przypadku sekcji pojedynczej zaczyna się od 25 dolarów (ok. 95 zł) za 3 zdjęcia. W kategorii reportażowej zaczynamy od pułapu 45 dolarów (ok. 170 zł) za pojedyczne zgłoszenie. Zgłoszenia dla członków 1854 są darmowe.

Główną nagrodą jest prestiż

fot. Katherine Hyland, z cyklu "Universal Experience". Seria eksploruje temat krajobrazu, jego kontroli i zbiorowej świadomości za pomocą zdjęć popularnych miejsc widokowych.

Jeżeli chodzi o nagrody, zwycięzcy póki co mogą liczyć jedynie na prestiż, międzynarodową ekspozycję i radość z przyczynienia się słusznej sprawie. Jak na razie organizator nie informuje o żadnej nagrodzie pieniężnej, nie wykluczone jednak, że taka się nie pojawi. Podobnie jak jury, tak i sponsorzy konkursu są zapewne cały czas kompletowani.

Jak na razie nie wiadomo jeszcze kiedy nastąpi ogłoszenie wyników ani jaki zasięg będzie miała podsumowująca wydarzenia wystawa pokonkursowa.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie 1854.photography

(fot. okładkowa: Katherine Hyland)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
14
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)