Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Polacy wśród finalistów Portrait of Humanity 2020. Ich zdjęcia zostaną wysłane w kosmos

Co tam SpaceX. Zdjęcia Polaków, które zakwalifikowały się do finału konkursu Portrait of Humanity zostaną transmitowane w przestrzeń kosmiczną.

0

Autor: Maciej Luśtyk

2 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Portrait of Humanity to ciągle młody (organizowany dopiero od dwóch lat), ale pretendujący do bycia najważniejszym, konkurs fotografii portretowej. W końcu agencja Magnum i British Journal of Photography, będący organizatorami do czegoś zobowiązują.

Fotograficzny portret ludzkości

Konkurs jest ważny także ze względu na swój uniwersalny wydźwięk. Jurorzy nie starają się oceniać warsztatowego kunsztu uczestników, nie liczy się tu też artyzm czy kreatywność fotografujących. Zamiast tego, głównym celem konkursu jest wybranie zdjęć, które będą stanowić swojego rodzaju portret ludzkości.

Zobacz wszystkie zdjęcia (51)

Zdjęcia nagrodzone w poprzedniej edycji konkursu

Co roku konkurs wyłania 30 głównych zwycięzców i 200 finalistów, których prace wydawane są w formie publikacji książkowej, podsumowującej konkurs. Już w zeszłym roku na podium stanęło dwóch Polaków (Roland Błażejewski i Michał Solarski), a kolejnych czterech zakwalifikowało się do finału.

Polacy w finale. Tylko nie mów kosmitom

Wygląda na to, że i w tym roku nasi rodacy mają sporą szansę na wygraną. W finale znalazły się bowiem prace Adriana Lacha, Michała Solarskiego (już po raz drugi), Michała Algebry Szymończyka i Sandy Mickiewicz. Dodatkowo w tym roku organizatorzy przygotowali ciekawy smaczek, który całemu wydarzeniu dodaje wyższej rangi.

fot. Michał Solarski, galeria finałowa Portrait of Humanity 2020

fot. Sandra Mickiewicz, galeria finałowa Portrait of Humanity 2020

fot. Adrian Lach, galeria finałowa Portrait of Humanity 2020

fot. Michał Algebra Szymończyk, galeria finałowa Portrait of Humanity 2020

fot. Michał Solarski, galeria finałowa Portrait of Humanity 2020

fot. Sandra Mickiewicz, galeria finałowa Portrait of Humanity 2020

Oprócz wystawy i publikacji książkowej, 200 finałowych prac zostanie zaprezentowanych na wystawie w kosmosie. Dokładnie tak, to nie błąd. Firma Sent Into Space wyśle na orbitę ekran, na którym będą prezentowane finałowe prace (możliwe do obejrzenia za pomocą przymocowanej kamerki sferycznej), a następie będzie transmitować finałową galerię w formie kodu binarnego w bezkres wszechświata.

Czy tak powinna wyglądać wiadomość do obcej cywilizacji? Przekonajcie się oglądając całą galerię finałową na stronie konkursu. Aha, ostateczne wyniki poznamy dopiero we wrześniu. Wtedy też planowana jest transmisja. Jeśli wiec macie przyjaciół na innych planetach, nie psujcie im niespodzianki zawczasu. Książkę można zamawiać już dzisiaj.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem portraitofhumanity.co.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Monochrome Awards 2020 - Polacy na podium
Monochrome Awards 2020 - Polacy na podium
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych w tegorocznej edycji Monochrome Awards znalazło się wielu fotografów z Polski. Oto najlepsze czarno-białe zdjęcia Polaków.
33
1
Aktualne problemy świata - znamy projekty finalistów Open Call Fotofestiwal 2021
Aktualne problemy świata - znamy projekty finalistów Open Call Fotofestiwal 2021
Program Otwarty Fotofestiwalu pozwala na przegląd aktualnych zjawisk w fotografii i na przyjrzenie się tematom, które interesują twórców. Oto 6 finalistów, których...
1
0
Oto najlepsze zdjęcia uliczne minionego roku - wyniki 10. Leica Street Photo
Oto najlepsze zdjęcia uliczne minionego roku - wyniki 10. Leica Street Photo
Ponad 2500 zgłoszeń i 10 tys. zdjęć z całego świata. Poznaliśmy wyniki pierwszej międzynarodowej edycji konkursu fotografii ulicznej, organizowanego przez Leica...
287
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)