Luka Łukasiak wśród zwycięzców Portrait of Humanity 2021

Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych projektów portretowych i antropologicznych ostatnich lat. Wśród 30 zwycięzców zwycięzców tegorocznej edycji Portrait of Humanity znalazł się także polski fotograf Luka Łukasiak.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Portrait of Humanity to organizowany dopiero od 3 lat, ale pretendujący do bycia najważniejszym konkurs fotografii portretowej. Jego organizatorami są British Journal of Photography i agencja Magnum a całe przedsięwzięcie ma wyjątkowo uniwersalny wydźwięk i monumentalne założenia.

Jurorzy nie starają się oceniać warsztatowego kunsztu uczestników, nie liczy się tu też artyzm czy kreatywność fotografujących. Zamiast tego, głównym celem konkursu jest wybranie zdjęć, które będą stanowić swojego rodzaju portret ludzkości, co z biegiem lat dostarczy zapewne fantastycznej platformy do badań antropologicznych. Przede wszystkim organizatorzy chcą  jednak udowodnić, że „jest więcej rzeczy, które nas łączą niż dzielą“.

Polak w gronie najlepszych fotografów tegorocznej edycji Portrait of Humanity

fot. Edgar Martins, Stop Givin Me Yon Funny Look / Portrait of Humanity 2021 Te obrazy należą do cyklu stworzonego we współpracy z Grain Projects i HM Prison Birmingham (Wielka Brytania), wykonanych w ciągu 3 lat wśród więźniów, ich rodzin i niezliczonych innych lokalnych organizacji. W tym projekcie jako punkt wyjścia wykorzystałem społeczny kontekst pozbawienia wolności, aby zgłębić filozoficzną koncepcję nieobecności. Projekt przedstawia obraz i tekst, dowody i fikcję, aby przeanalizować, jak radzimy sobie z brakiem ukochanej osoby, spowodowanym wymuszoną separacją. Dając głos więźniom i ich rodzinom oraz traktując więzienie jako zestaw relacji społecznych, a nie tylko fizyczną przestrzeń, w mojej pracy próbowałem przeciwstawić się rodzajom obrazów zwykle kojarzonych z uwięzieniem, obracających się wokół tematów przemocy, narkotyków, przestępczość czy rasy - pisze o swoim cyklu fotograf. fot. Edgar Martins, Clear Bricks Hide Dirty Money / Portrait of Humanity 2021 Te obrazy należą do cyklu stworzonego we współpracy z Grain Projects i HM Prison Birmingham (Wielka Brytania), wykonanych w ciągu 3 lat wśród więźniów, ich rodzin i niezliczonych innych lokalnych organizacji. W tym projekcie jako punkt wyjścia wykorzystałem społeczny kontekst pozbawienia wolności, aby zgłębić filozoficzną koncepcję nieobecności. Projekt przedstawia obraz i tekst, dowody i fikcję, aby przeanalizować, jak radzimy sobie z brakiem ukochanej osoby, spowodowanym wymuszoną separacją. Dając głos więźniom i ich rodzinom oraz traktując więzienie jako zestaw relacji społecznych, a nie tylko fizyczną przestrzeń, w mojej pracy próbowałem przeciwstawić się rodzajom obrazów zwykle kojarzonych z uwięzieniem, obracających się wokół tematów przemocy, narkotyków, przestępczość czy rasy - pisze o swoim cyklu fotograf. fot. Alexa Vachon, Sisters, z cyklu Grounded / Portrait of Humanity 2021 „Grounded” to projekt eksplorujący doświadczenia amatorskich międzynarodowych drużyn futbolu kobiet. Tworzone na przestrzeni pięciu lat (2015-2020) obrazy zawierają zdjęcia zawodników z Afganistanu, Kambodży, Libanu, Pakistanu i Berlina (Niemcy). Warstwy na obrazach przemawiają do wielowarstwowych doświadczeń młodych kobiet, z których wszystkie walczą ze społecznym piętnem tylko po to, by móc „zagrać w grę”. fot. Alexa Vachon, Sisters, z cyklu Grounded/ Portrait of Humanity 2021 „Grounded” to projekt eksplorujący doświadczenia amatorskich międzynarodowych drużyn futbolu kobiet. Tworzone na przestrzeni pięciu lat (2015-2020) obrazy zawierają zdjęcia zawodników z Afganistanu, Kambodży, Libanu, Pakistanu i Berlina (Niemcy). Warstwy na obrazach przemawiają do wielowarstwowych doświadczeń młodych kobiet, z których wszystkie walczą ze społecznym piętnem tylko po to, by móc „zagrać w grę”.

Cykle nagrodzone główną nagrodą w Portrait of Humanity 2021

Jak co roku, w galerii finałowej znalazły się zdjęcia 30 twórców z całego świata. Osobną nagrodę przyznano cyklom Edgara Martinsa, Alexy Vachon i Hyoyeon Kim, które dotykają szerokiego spektrum tematów: od resocjalizacji, poprzez amatorską ligę piłkarską kobiet aż po długofalowe, społeczne skutki ataków jądrowych na Japonię w czasie II wojny światowej.

Miło nam też poinformować, że wśród 30 prac zebranych w galerii finałowej znalazło się także zdjęcie polskiego fotografa Luki Łukasiaka. Fotografia „Father and Daughter” przedstawia 98-letniego ojca trzymającego archiwalne zdjęcie córki, której nie widział od 30 lat. Wszystkie nagrodzone zdjęcia pojedyczne możecie oglądać w poniższej galerii.

Portrait of Humanity 2021 - najlepsze zdjęcia:

Luka Łukasik, Polska / Portrait of Humanity 2021 fot. Niv Shank, Indie / Portrait of Humanity 2021 fot. Miria Maria Thiel, Niemcy / Portrait of Humanity 2021 fot. Nicole Ngai, Wielka Brytania / Portrait of Humanity 2021

Zdjęcia pojedyczne nagrodzone w Potrait of Humanity 2021

Luka Łukasiak - sylwetka fotografa

Fotograf poruszający się w obszarze reportażu i dokumentu. Absolwent Kuluroznawstwa, Akademii Fotografii, mistrzowskich warsztatów Magnum AGM okiem mentora Aleca Sotha i programu mentorskiego Sputnik Photos. Współpracuje z agencjami fotograficznymi i czołowymi magazynami. Jego pracę nagradzane były już m.in. w konkursie International Photographer of the Year. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego poczynania możecie śledzić na Instagramie (@lugreatwizard)

Portrait of Humanity 2021 - wystawa pokonkursowa

Nagrodzone zdjęcia wraz z 200 fotografiami finalistów będzie można oglądać na wystawie objazdowej na m.in. na festiwalach Photo 2021, Belfast Photo Festival i Indian Photo Festival.

Więcej informacji o tegorocznych zwycięzcach i samym konkursie znajdziecie na stronie 1854.photography.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: fotografia portretowa
logo logo
Magazyny
Zamów