Luka Łukasiak wśród zwycięzców Portrait of Humanity 2021

Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych projektów portretowych i antropologicznych ostatnich lat. Wśród 30 zwycięzców zwycięzców tegorocznej edycji Portrait of Humanity znalazł się także polski fotograf Luka Łukasiak.

Autor: Maciej Luśtyk

9 Luty 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Portrait of Humanity to organizowany dopiero od 3 lat, ale pretendujący do bycia najważniejszym konkurs fotografii portretowej. Jego organizatorami są British Journal of Photography i agencja Magnum a całe przedsięwzięcie ma wyjątkowo uniwersalny wydźwięk i monumentalne założenia.

Jurorzy nie starają się oceniać warsztatowego kunsztu uczestników, nie liczy się tu też artyzm czy kreatywność fotografujących. Zamiast tego, głównym celem konkursu jest wybranie zdjęć, które będą stanowić swojego rodzaju portret ludzkości, co z biegiem lat dostarczy zapewne fantastycznej platformy do badań antropologicznych. Przede wszystkim organizatorzy chcą  jednak udowodnić, że „jest więcej rzeczy, które nas łączą niż dzielą“.

Polak w gronie najlepszych fotografów tegorocznej edycji Portrait of Humanity

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Cykle nagrodzone główną nagrodą w Portrait of Humanity 2021

Jak co roku, w galerii finałowej znalazły się zdjęcia 30 twórców z całego świata. Osobną nagrodę przyznano cyklom Edgara Martinsa, Alexy Vachon i Hyoyeon Kim, które dotykają szerokiego spektrum tematów: od resocjalizacji, poprzez amatorską ligę piłkarską kobiet aż po długofalowe, społeczne skutki ataków jądrowych na Japonię w czasie II wojny światowej.

Miło nam też poinformować, że wśród 30 prac zebranych w galerii finałowej znalazło się także zdjęcie polskiego fotografa Luki Łukasiaka. Fotografia „Father and Daughter” przedstawia 98-letniego ojca trzymającego archiwalne zdjęcie córki, której nie widział od 30 lat. Wszystkie nagrodzone zdjęcia pojedyczne możecie oglądać w poniższej galerii.

Portrait of Humanity 2021 - najlepsze zdjęcia:

Zobacz wszystkie zdjęcia (30)

Zdjęcia pojedyczne nagrodzone w Potrait of Humanity 2021

Luka Łukasiak - sylwetka fotografa

Fotograf poruszający się w obszarze reportażu i dokumentu. Absolwent Kuluroznawstwa, Akademii Fotografii, mistrzowskich warsztatów Magnum AGM okiem mentora Aleca Sotha i programu mentorskiego Sputnik Photos. Współpracuje z agencjami fotograficznymi i czołowymi magazynami. Jego pracę nagradzane były już m.in. w konkursie International Photographer of the Year. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego poczynania możecie śledzić na Instagramie (@lugreatwizard)

Portrait of Humanity 2021 - wystawa pokonkursowa

Nagrodzone zdjęcia wraz z 200 fotografiami finalistów będzie można oglądać na wystawie objazdowej na m.in. na festiwalach Photo 2021, Belfast Photo Festival i Indian Photo Festival.

Więcej informacji o tegorocznych zwycięzcach i samym konkursie znajdziecie na stronie 1854.photography.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Przegląd Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2024 - wyniki konkursu i pokaz specjalny Rafała Klimkiewicza
Przegląd Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2024 - wyniki konkursu i pokaz specjalny...
Za nami kolejna edycja konkursu fotografii Prasowej Tychy Press Photo. Zobaczcie najlepsze zdjęcia dokumentalne wykonane przez fotografów z Tych. Na wystawie pokonkursowej zobaczymy...
6
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Hasselblad Masters 2023 - wyniki prestiżowego konkursu fotografii artystycznej
Za nami kolejna edycja jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Organizowany co 3 lata, prezentuje jedynie kilka projektów odznaczających się...
22
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
World Sports Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego roku
Za nami 5. edycja WSPA - jedynego skupiającego się w całości na fotografii sportowej konkursu o międzynarodowym zasięgu. Oto galeria najlepszych zdjęć sportowych minionego roku.
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)