Zuza Szamocka w finale Portrait of Humanity Vol. 5

Autor: Maciej Luśtyk

2 Marzec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Zuza Szamocka jako jedyna fotografka z Polski zakwalifikowała się do finału tegorocznej edycji konkursu Portrait of Humanity. Autorka opowiada nam o wyróżnionym zdjęciu.

Organizowany od 5 lat konkurs Portrait of Humanity pretenduje do miana najważniejszego wydarzenia skoncentrowanego fotografii portretowej i dokumentalnej na świecie. Jego organizatorami jest British Journal of Photography, a całe przedsięwzięcie ma wyjątkowo uniwersalny wydźwięk i monumentalne założenia.

Jurorzy nie starają się oceniać warsztatowego kunsztu uczestników, nie liczy się tu też artyzm czy kreatywność fotografujących. Zamiast tego, głównym celem konkursu jest selekcja zdjęć, które będą stanowić swojego rodzaju przekrojowy portret ludzkości, co z biegiem lat dostarczy zapewne fantastycznej platformy do badań antropologicznych. Przede wszystkim organizatorzy chcą jednak udowodnić, że jest więcej rzeczy, które nas łączą, niż dzielą. „W epoce niepewności, trudności i konfliktów, małe rzeczy, które przypominają nam, co to znaczy być człowiekiem, mają coraz większe znaczenie” - czytamy na stronie wydarzenia.

Polka w finale

fot. Zuza Szamocka / Portrait of Humanity Vol. 5

Miło nam poinformował, że do finału tegorocznej edycji POH dostała się fotografka z Polski, Zuza Szamocka. Jej zdjęcie znalazło się na shortliście 200 prac, które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej i które trafią do publikacji podsumowującej wydarzenie. Fotografkę zapytaliśmy o kulisy powstawania zdjęcia.

„Fotografia, która znalazła się w selekcji tegorocznej edycji Portrait of Humanity, powstała na planie spektaklu dla Teatru Telewizji “Lato w Nohant”, w reżyserii Kingi Dębskiej. Katarzyna Herman wcieliła się w rolę George Sand, byłej kochanki Chopina. Zdjęcia trwały zaledwie kilka dni, a tłem dla tej opowieści był piękny Pałac w Zaborowie pod Warszawą.” - komentuje Zuzanna Szamocka.

Przeczytaj także:
Portrait of Humanity 2022 - ludzkość w obiektywie

Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych na świecie. Galeria zwycięzców Portrait of Humanity Vol. 4 to ujmujący portret ludzkości minionego roku. [Czytaj więcej]

„Pracowałam wówczas jako asystentka reżysera i fotosistka w jednym. W przerwach często robiłyśmy z Kasią Herman zdjęcia, dla zabawy. Kasia była cierpliwa i otwarta na moje pomysły, za co jestem jej bardzo wdzięczna, a jako że w dziewiętnastowiecznym kostiumie czuje się w jak ryba w wodzie, pomysły mi się nie kończyły. W ten sposób powstał też ten konkretny portret (zresztą na tle aktorskiego campera sfotografowałam jeszcze innych członków obsady). Podobał mi się dysonans między wyrafinowanym kostiumem z epoki (notabene jest to prawdziwa suknia z XIX wieku, znaleziona w Paryżu - kostiumy stworzyła wspaniała Dorota Roqueplo), a surowym klimatem filmowego campu.”

„To wspaniałe uczucie być wyróżnioną przez tak prestiżowy magazyn jakim jest British Journal of Photography. W dodatku jest to mój drugi raz - w 2021 roku w tym samym konkursie wyróżnione zostały 3 zdjęcia mojego autorstwa. Ponadto cudownie jest znaleźć się w gronie tylu utalentowanych fotografów z różnych stron świata. Przyjemnym dodatkiem jest także to, że wszystkie wyróżnione zdjęcia znalazły się w książce Portrait of Humanity vol. 5, nakładem brytyjskiego wydawnictwa Hoxton Mini Press i dzięki temu nie zginą w czeluściach internetu. Myślę, że obcowanie z fotografiami na papierze, to miła rzecz dla każdego twórcy.” - dodaje.

Zuza Szamocka - sylwetka fotografki:
Od kilku lat łączy pracę fotografa, z pracą na planach filmowych. Absolwentka Kulturoznawstwa, Amerykanistyki, Akademii Fotografii oraz programu Sputnik Photos. W fotografii interesuje ją przede wszystkim człowiek. Lubi myśleć o sobie jako o portrecistce z dokumentalnym podejściem. Współpracuje z wydawnictwami i magazynami, ale największą przyjemność czerpie z realizowania osobistych projektów.

zuzaszamocka.com | instagram.com/zuzaszamocka

Więcej informacji i pełną galerię finałową konkursu Portrait of Humanity Vol.5 znajdziecie na stronie 1854.photography.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)