Polacy zwycięzcami konkursu Magnum Photos. Oto współczesny portret ludzkości

Polacy zwycięzcami konkursu Magnum Photos. Oto współczesny portret ludzkości

W 2018 roku Magnum Photos i British Journal of Photography wystartowali z konkursem Portrait of Humanity, którego celem jest stworzenie jednej z najbardziej perspektywicznych wystaw zbiorowych w historii fotografii. Dziś poznaliśmy zdjęcia, które posłużą do zbudowania współczesnego obrazu ludzkości. Wśród zwycięzców grono Polaków.

The Portrait of Humanity Award to konkurs, który ma pokazać, że niezależnie od szerokości geograficznych, które nas dzielą, jest na świecie znacznie więcej rzeczy, które łączą jego mieszkańców.

Organizatorzy The Portrait of Humanity Award pragną stworzyć jedną z najbardziej perspektywicznych wystaw zbiorowych fotografii w historii. 200 zdjęć finalistów pojawi się w albumie „Portret ludzkości“, a 50 zwycięskich fotografii zostanie zaprezentowanych w ciągu najbliższych miesięcy szerokiej publiczności na najbardziej uznanych festiwalach fotograficznych i w wiodących galeriach na całym świecie. Laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. dolarów, którą będą mogli przeznaczyć na stworzenie lub kontynuację projektu, który pokaże ich interpretację ludzkości. Ich nazwiska poznamy na przestrzeni najbliższych tygodni, już teraz jednak otrzymujemy wgląd w galerię zwycięzców i zdjęć zakwalifikowanych do rundy finałowej.

Polacy na podium

fot. Roland "Kilimanjaro" Błażejewski, "Family", Niemcy

Miło nam poinformować, że wśród 50 najlepszych zdjęć znalazły się dwa autorstwa Polaków. Na wystawie pokonkursowej zaprezentowane zostaną prace Rolanda “Kilimanjaro” Błażejewskiego i Michała Solarskiego.

- Poznałem tę parę w Berlinie. Siedzieli na ulicy, gdy zawiązałem z nimi rozmowę. Rozmawialiśmy dłuższy czas, a mężczyzna powtarzał w kółko “Jesteśmy rodziną, jesteśmy razem, jesteśmy silni”. Gdy wstawałem, żeby odejść, obejrzałem się na nich i wykonałem to zdjęcie - mówi o zwycięskiej fotografii Błażejewski.

fot. Michał Solarski, "Zlata", Ukraina

- Zlatę poznałem w Odessie. Przyjechała do miasta razem z matką, by wziąć udział w konkursie piękności. Jej ukraińska sukienka wydawała mi się pięknie kontrastować z zachodzącym słońcem nad Morzem Czarnym. Według tradycji,  kwieciste nakrycia głowy ubierane są przez młode, niezamężne kobiety na znak ich czystości. Kiedyś uważano też, że chronią je przed złymi duchami - komentuje Michał Solarski. Jego praca została wybrana też na okładkę albumu podsumowującego konkurs.

Oprócz tego, reprezentację fotografów z Polski znajdziemy wśród 200 finalistów konkursu. Wśród nich nazwiska dobrze znane w świecie polskiej fotografii: Zuza Krajewska, Bartłomiej Jurecki, Luka Łukasiak i Mateusz Baj. Galerię 50 zwycięskich zdjęć, wraz z finałowymi zdjęciami Polaków znajdziecie poniżej.

Portrait of Humanity Award - nagrodzone prace

Zobacz wszystkie zdjęcia (51)

Publikacja i wystawa pokonkursowa

Jesienią 50 najlepszych zdjęć z konkursu ruszy na wystawę objazdową, która od września do grudnia odwiedzi festiwale fotograficzne w Chorwacji, Nigerii, Australii i USA. Oprócz tego, 200 zdjęć finalistów trafi do książki “Portrait of Humanity”, której stworzeniem zajęło się znane fotograficzne wydawnictwo Hoxton Mini Press. Premiera zaplanowana jest na 23 maja 2019 roku.

Na razie nie wiadomo na kiery i czy w ogóle planowana jest kolejna edycja konkursu. Więcej informacji na jego temat oraz wszystkie 200 zdjęć finałowych znajdziecie pod adresem portraitofhumanity.co.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Loupedeck na targach Film Video Foto - duża dawka praktycznej wiedzy oraz promocja dla uczestników
21 Maj 2019
Warsztaty z postprodukcji zdjęć, które poprowadzi Kamil Głowacki, sprawdzenie możliwości Loupedeck+ w praktyce oraz specjalna oferta cenowa przy zakupie konsoli - to wszystko czeka na uczestników targów Film Video Foto, którzy odwiedzą stoisko Loupedeck.
0
Sony na targach Film Video Foto - testy sprzętu, prelekcje i wyjątkowe oferty
21 Maj 2019
Już w czwartek w Łodzi startują największe polskie targi sprzętu fotograficznego i filmowego. Nie zapomnijcie odwiedzić stoiska Sony, na którym czeka na Was wiele niespodzianek.
0
„Broniszów - z dala od stolicy” Joanny Mrówki to fotograficzny wgląd w polską codzienność
21 Maj 2019
„Broniszów - z dala od stolicy” to wystawa, w której centrum znajduje się drugi człowiek i jego codzienne życie. Prace z wielokrotnie nagradzanego cyklu Joanny Mrówki będzie można oglądać od 30 maja w warszawskiej Galerii Obok ZPAF.
0
7Artisans 50 mm f/1.8 - manualna stałka do bezlusterkowców z APS-C i Mikro Cztery Trzecie za około 350 zł
21 Maj 2019
7Artisans to firma, która powoli zapisuje się w świadomości użytkowników bezlusterkowców, jako producent niedrogich obiektywów. Ofertę właśnie powiększył model 50 mm f/1.8, który dostaniemy z mocowaniem Sony E, Fujifilm X, Canon EF-M i Mikro Cztery Trzecie.
0