Magnum Streetwise: Ulice pełne zdjęć [RECENZJA]

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wyobraźmy sobie zastygłe w ruchu miasto. Możemy się po nim przechadzać i w tym bezczasie podziwiać i dotykać wszystko, co widzimy. Minione twarze, zdarzenia i my, ich naoczni świadkowie. Takie poczucie daje album "Magnum Streetwise”.

Książka "Magnum Streetwise: The Ultimate Collection of Street Photography", reklamowana jako ostateczne kompendium ulicznej fotografii, zawiera ponad 300 zdjęć ponad 60 mistrzów aparatu - od założyciela agencji Magnum Henriego Cartiera-Bressona po Elliotta Erwitta, Martina Parra, czy Aleca Sotha. Razem z nimi trafiamy przede wszystkim do czterech wielkich miast - Londynu, Nowego Jorku, Paryża i Tokio - gdzie wpadamy w wir minionych, ale nadal trwających dzięki zdjęciom wydarzeń.

Przede wszystkim akcja

Co widzimy? Przede wszystkim akcję - czy to w transporcie publicznym, czy na targu - jesteśmy świadkami zastygłego w ruchu życia. "Fotografowie uliczni są instynktownymi czytelnikami języka ciała. Jak taksówkarze, którzy wiedzą jak działają miasta, wiedzą, gdzie jest ciekawa akcja" - pisze redaktor Stephen McLaren. Ukuty przez niego termin "streetwise" podkreśla właśnie zdolność fotografów ulicznych do wniknięcia w tkankę miasta.

Książka podzielona jest na działy i miejsca. Pokazuje fotografie dotyczące transportu ulicznego, spędzania wolnego czasu, życia na targach ulicznych. Poszczególne rozdziały przybliżają też twórczość konkretnych fotografów. A każdy z nich ma unikalne spojrzenie. Jedne zdjęcia aż tętnią ruchem, a na innych... nic się nie dzieje. "Naprawdę sprawiało mi przyjemność, kiedy odkrywałem nijakość, przyziemność i nudę" - przyznaje Martin Parr.

Zobacz wszystkie zdjęcia (25)
 

Czy to będą fotografie dokumentalne Bruno Barbey'a z protestów studenckich we Francji w 1968 roku, czy reportaż zdjęciowy Chrisa Steele-Perkinsa z konfliktu w Irlandii Północnej, czy współczesne prace Aleca Sotha albo Olivii Arthur - za każdym razem czuć w nich autora. Są przefiltrowane przez jego spojrzenie na otaczającą ulicę. "Jestem w zdjęciu. Uwierzcie mi. Jestem w zdjęciu. Ale nie jestem zdjęciem" - mówi Bruce Davidson.

Album pokazuje, że tak naprawdę każdy z nas jest ulicznym fotografem. W każdej sekundzie. Wystarczy się zatrzymać i będąc ciekawym świata uważnie na niego popatrzeć. Cartier-Bresson: "To złudzenie, że zdjęcia są robione aparatem. One są tworzone przez oko, serce i głowę".

Tekst: Piotr Kalisz

"Magnum Streetwise: The Ultimate Collection of Street Photography"

  • Autor: Stephen McLaren
  • Okładka: twarda
  • Liczba stron: 384
  • Format: 24,9 x 19,7 cm
  • Wydawnictwo: Thames & Hudson
  • Cena: 139 zł  

Książka dostępna jest do kupienia w księgarni Bookoff.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Fujifilm X-H2 - recenzja Mariusza Cieszewskiego
Fujifilm X-H2 - recenzja Mariusza Cieszewskiego
W marcu wystartowaliśmy z konkursem na najlepszą recenzję aparatu Fujiiflm X-H2. Oto recenzja pierwszego testującego, Mariusza Cieszewskiego.
18
Inne spojrzenie na świat Michała Ludwiczaka, czyli  Irix 150 mm f/2.8 Macro 1:1 w praktyce
Inne spojrzenie na świat Michała Ludwiczaka, czyli Irix 150 mm f/2.8 Macro 1:1 w praktyce
To jeden z najlepszych na rynku obiektywów do makrofotografii. Jak Irix 150 mm f/2.8 Macro 1:1 spisuje się w praktyce, sprawdził fotograf przyrody Michał Ludwiczak.
20
Światło ciągłe  w fotografii ślubnej - opinia Krzysztofa Krawczyka
Światło ciągłe w fotografii ślubnej - opinia Krzysztofa Krawczyka
"Świadoma kreacja światłem to jeden z moich najważniejszych czynników interpretacji własnego ja" - o swoich doświadczeniach ze światłem ciągłym w fotografii ślubnej opowiada Krzysztof...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)