Magnum Streetwise: Ulice pełne zdjęć [RECENZJA]

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wyobraźmy sobie zastygłe w ruchu miasto. Możemy się po nim przechadzać i w tym bezczasie podziwiać i dotykać wszystko, co widzimy. Minione twarze, zdarzenia i my, ich naoczni świadkowie. Takie poczucie daje album "Magnum Streetwise”.

Książka "Magnum Streetwise: The Ultimate Collection of Street Photography", reklamowana jako ostateczne kompendium ulicznej fotografii, zawiera ponad 300 zdjęć ponad 60 mistrzów aparatu - od założyciela agencji Magnum Henriego Cartiera-Bressona po Elliotta Erwitta, Martina Parra, czy Aleca Sotha. Razem z nimi trafiamy przede wszystkim do czterech wielkich miast - Londynu, Nowego Jorku, Paryża i Tokio - gdzie wpadamy w wir minionych, ale nadal trwających dzięki zdjęciom wydarzeń.

Przede wszystkim akcja

Co widzimy? Przede wszystkim akcję - czy to w transporcie publicznym, czy na targu - jesteśmy świadkami zastygłego w ruchu życia. "Fotografowie uliczni są instynktownymi czytelnikami języka ciała. Jak taksówkarze, którzy wiedzą jak działają miasta, wiedzą, gdzie jest ciekawa akcja" - pisze redaktor Stephen McLaren. Ukuty przez niego termin "streetwise" podkreśla właśnie zdolność fotografów ulicznych do wniknięcia w tkankę miasta.

Książka podzielona jest na działy i miejsca. Pokazuje fotografie dotyczące transportu ulicznego, spędzania wolnego czasu, życia na targach ulicznych. Poszczególne rozdziały przybliżają też twórczość konkretnych fotografów. A każdy z nich ma unikalne spojrzenie. Jedne zdjęcia aż tętnią ruchem, a na innych... nic się nie dzieje. "Naprawdę sprawiało mi przyjemność, kiedy odkrywałem nijakość, przyziemność i nudę" - przyznaje Martin Parr.

Zobacz wszystkie zdjęcia (25)
 

Czy to będą fotografie dokumentalne Bruno Barbey'a z protestów studenckich we Francji w 1968 roku, czy reportaż zdjęciowy Chrisa Steele-Perkinsa z konfliktu w Irlandii Północnej, czy współczesne prace Aleca Sotha albo Olivii Arthur - za każdym razem czuć w nich autora. Są przefiltrowane przez jego spojrzenie na otaczającą ulicę. "Jestem w zdjęciu. Uwierzcie mi. Jestem w zdjęciu. Ale nie jestem zdjęciem" - mówi Bruce Davidson.

Album pokazuje, że tak naprawdę każdy z nas jest ulicznym fotografem. W każdej sekundzie. Wystarczy się zatrzymać i będąc ciekawym świata uważnie na niego popatrzeć. Cartier-Bresson: "To złudzenie, że zdjęcia są robione aparatem. One są tworzone przez oko, serce i głowę".

Tekst: Piotr Kalisz

"Magnum Streetwise: The Ultimate Collection of Street Photography"

  • Autor: Stephen McLaren
  • Okładka: twarda
  • Liczba stron: 384
  • Format: 24,9 x 19,7 cm
  • Wydawnictwo: Thames & Hudson
  • Cena: 139 zł  

Książka dostępna jest do kupienia w księgarni Bookoff.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„Perfect Strangers" - gry uliczne Melissy O’Shaughnessy [RECENZJA]
„Perfect Strangers" - gry uliczne Melissy O’Shaughnessy [RECENZJA]
Nowy Jork to samograj. To miasto, które aż prosi się o to by być fotografowanym, kadry same pchają się w obiektyw, wystarczy wcisnąć spust migawki. Nic bardziej mylnego...
21
Obiektywy Samyang AF w rękach czytelników - opinia Piotra Wernera
Obiektywy Samyang AF w rękach czytelników - opinia Piotra Wernera
Czy niedrogie obiektywy Samyanga do Sony E mogą spodobać się zawodowcom? Oto recenzja pierwszego z czytelników, którzy w ramach konkursu mieli okazję testować 2...
25
"Amazonia" Sebastião Salgado to monumentalne dzieło i wizualna podróż do źródła życia
"Amazonia" Sebastião Salgado to monumentalne dzieło i wizualna podróż do źródła życia
Może jeszcze nie wszystko schrzaniliśmy? Może Ziemię da się jeszcze uratować? "Amazonia" to głęboki oddech po naznaczonych śmiercią albumach Salgado i kontynuacja drogi życia, którą zapoczątkował...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)