Współczesne formy narracji - wyniki BJP International Photography Awards 2021

Poznaliśmy zwycięzców jednego z najważniejszych konkursów współczesnej fotografii na świecie. Zobaczcie najlepsze projekty z tegorocznej edycji.

Autor: Maciej Luśtyk

2 Wrzesień 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Organizowany przez 1854 Media i British Journal of Photography konkurs BJP International Photography Awards od ponad 15 nagradza najciekawsze dokonania z zakresu współczesnej fotografii artystycznej, pozwalając wielu wschodzącym twórcom zyskać rozgłos i rozwinąć kariery.

Obejmując szereg tematów – od duchowości po kulturę queer i kluby ze striptizem - zdjęcia tegorocznych zwycięzców odzwierciedlają zmieniający się krajobraz współczesnej fotografii, gdzie historia i tradycja nabierają nowego znaczenia. Niektóre przedstawiają historie rzadko eksplorowane w głównym nurcie kultury wizualnej, podczas gdy inne starają się ukazać w nowym świetle znane tematy, takie jak kobiece ciało czy natura.

Grand Prix

fot. Hajar Benjida, z cyklu "Atlanta Made Us Famous", główna nagroda w konkursie BJP International Photography Awards 2021

Główną nagrodę i grant na produkcję autorskiej wystawy w wysokości 5000 funtów otrzymuje laureatka Foam Talent 2021, związaną z kulturą hiphopową fotografka Hajar Benjida za cykl „Atlanta Made Us Famous” zabierający nas za kulisy ikonicznego klubu ze stripteasem Magic City. Atlanta Made Us Famous to ciągle rozwijany projekt, przedstawiający kobiety, które odgrywają ważną, acz pomijaną rolę na amerykańskiej scenie hiphopowej.

„Po raz pierwszy odwiedziłam Atlantę w 2018 roku, a studio fotograficzne, w którym odbywałam staż, znajdowało się naprzeciwko Magic City, „legendarnego klubu ze striptizem, który powinien być znany każdemu, kto wie coś o rapie”. W amerykańskiej kulturze hip-hopowej kluby ze striptizem, takie jak Magic City, są platformą startową dla przebojowych płyt i karier supergwiazd, a tancerki striptease są istotnym elementem ich popularności.” - komentuje Benjida.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

„Scena hip-hopowa jest jednak głównie opisywana i fotografowana przez mężczyzn, gdzie te kobiety są pokazywane jako tematy poboczne i uzupełnienie wizerunku artystów. Moja praca oferuje nową perspektywę, która całkowicie pomija męskie spojrzenie. Przez kilka tygodni spędzałem dnie i noce dokumentując tancerki pracujące w klubie. Dokumentując życie tych kobiet, dowiedziałam się więcej o tym, jak podchodzą do swojej pracy i jak wygląda ich zwykłe życie - od codziennych relacji do macierzyństwa. Chcę pokazać, że te postacie mają także znaczenie poza hip-hopem i otaczającą go kulturą.”

Oprócz Hajar Benjidy, w sekcji poświęconej projektom fotograficznym wyróżniono także dwie inne serie: poświęcony chińskiej kulturze queer cykl „If Spring Could Feel Ache” autorstwa Bowei Yang oraz projekt „How To Draw a Line” Argusa Paula Estabrooka, eksplorujący temat życia w pobliżu strefy zdemilitaryzowanej, łączącej Koreę Północną z Koreą Południową.

„If Spring Could Feel Ache” | Bowei Yang

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Rozpoczęty w 2019 roku projekt „If Spring Could Feel Ache” opowiada o męskości w chińskich młodzieżowych grupach queer, zestawionej ze stereotypowym myśleniem o przynależności. Prace miały również opowiadać na temat łączenia traum zbiorowych z indywidualną tożsamością.” - opowiada Yang.

„Traumy, będące zbiorem prywatnych przeżyć, stają się sanktuarium niematerialnego świata. Jako psychiczny ślad umysłu, stają się świadectwami. Jeśli tak, jak mawiała Susan Sontag, fotografia jest wycinkiem czasu, trauma staje się częścią osobistej lub zbiorowej przynależności.”

„How To Draw a Line” | Argus Paul Estabrook

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)
 

Projekt „How to Draw a Line” bada miasta przygraniczne bezpośrednio na południe od Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej. Jako Amerykanin pochodzenia koreańskiego, który mieszkał w jednym z tych miast, czuję osobisty związek z tym osobliwym, zawieszonym pomiędzy dwoma światami miejscem, gdzie współistnieją ze sobą bazy wojskowe i atrakcje turystyczne.

Jesienią 2019 roku wielokrotnie wędrowałem między północno-wschodnim i północno-zachodnim wybrzeżem Korei Południowej. Podczas gdy trasy te można by zarysować jako dosłowne linie na mapie, obrazy konstruują „linię fotograficzną”, która śledzi całą podróż. Aparat rejestruje subtelny surrealizm tych odizolowanych obszarów, oferując nieoczekiwane i często pomijane spojrzenie na koreańskie życie.

Najlepsze zdjęcia pojedyczne

Jak co roku, jury konkursu BJP International Photography Awards nagrodziło także 20 zdjęć pojedynczych, które możecie obejrzeć poniżej. W tym roku w gronie wyróżnionych zabrakło niestety Polaków.

fot. Keerthana Dinesh Kunnath, "The Kaleidoscopic Self III" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Amy Mifsud, "Polaroid Stories" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Armand Tamboly, "Endzeit" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Carola Plochinger, bez tytułu, z serii "Make Visible" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Elena Helfrecht, "Flight" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Fernanda Liberti, "Thousand in One" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Jessica Gianelli, "To Be" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Julia Gunther, "Esther" / BJP International Photography Awards 2021 

fot. Karoliina Kase, "Spotted harrier or smoke hawk caught up in a fence" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Keerthana Dinesh Kunnath, "The Kaleidoscopic Self" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Maggie Shannon, "Touch" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Matteo de Mayda, "Tarva, Sahrawi Refugee Camps" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Meredith Andrews, "The Littlest Gombey" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Mia Salvato, "Joyce / Durst Phototechnik AG Test Print" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Monty Kaplan, "The Measure" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Samira Saidi, "Prayers To Myself" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Maggie Shannon, "Taylor + Justin" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Samira Saidi, "Return of the Knight" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Tony Mak, "Tomb Sweeping Day" / BJP International Photography Awards 2021

fot. Zillah Bowes, "Elinor 'Rhiwnant' and Alice (portrait in moonlight)" / BJP International Photography Awards 2021 

Wystawa pokonkursowa

Wszystkie nagrodzone prace prezentowane będą w listopadzie w londyńskich galeriach Seen Fifteen Gallery. Laureatka nagrody głównej zaprezentuje zaś swój solowy projekt w grudniu, na wystawie indywidualnej w galerii TJ Boulting.

Więcej informacji o zwycięzcach i konkursie znajdziecie na stronie 1854.photography.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły