Decade of Change - Polacy wśród zwycięzców konkursu fotograficznego poświeconego zmianom na Ziemi

Organizowany przez wydawcę British Journal of Photography konkurs Decade of Change jako pierwszy w całości poświęcony jest zmianom klimatu, środowisku i wpływowi człowieka na naszą planetę. Wsród zwycięzców inauguracyjnej edycji znalazło się troje fotografów z Polski.

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Pod koniec 2020 roku organizacja 1854 Photography, wydawca kultowego magazynu British Journal of Photography, a także organizator prestiżowych międzynarodowych konkursów fotograficznych (m.in. Portrait of Humanity, BJP International Photography Awards, Female in Focus) ruszył z nowym przedsięwzięciem, nakierowanym na ochronę środowiska.

Decade of Change opisywany jest przez twórców jako największy konkurs stworzony dotychczasowo przez organizację. Jego celem jest rozbudzenie społecznej świadomości i dotarcie z przesłaniem do jak najszerszego grona osób. Pomóc ma w tym także obszerna wystawa objazdowa, która odwiedzić ma galerie na całym globie, a także międzynarodowa kolaboracja z organizacjami i czołowymi postaciami walki o klimat. Jednym słowem, organizatorzy mają nadzieję sprawić, że fotografia w końcu zmieni świat.

Konkurs został podzielony na sekcję pojedynczą i reportażową, a osobna nagrodę otrzymują także materiały filmowe. W sumie w ramach 3 sekcji i 4 kategorii konkursowych (People, Urban, Nature i Futures) wyłoniono w sumie dwie zwycięskie serie, 40 zdjęć pojedynczych i jeden materiał filmowy.

Nagrodzone prace to poetyckie spojrzenie na związek człowieka z naturą

Zwycięskie cykle doskonale wpisują się w formułę konkursu i podejmują temat środowiska od nieco innej strony, niż przyzwyczaiły nas do tego kategorie poświęcone naturze w innych wydarzeniach fotograficznych. Zamiast więc wymęczonych już tematów kataklizmów, industrializacji czy kłusownictwa otrzymujemy mniej oczywiste spojrzenie na problemy natury.

fot. Vivay Jodha, z projektu "First Witnesses" / Decade of Change

Pierwsza z nagrodzony serii, „First Witnesses” autorstwa Vivay Jodha w oryginalny sposób opisuje problemy indyjskich farmerów, którym postępujące, niszczące plony zmiany pogodowe uniemożliwiają spłacenie pożyczek zaciągniętych na zakup ziemi oraz nasion czy też po prostu utrzymanie się ze swojej działalności. Projekt przedstawia portrety wdów i wdowców po żonach i mężach, którzy z tych powodów popełnili w ostatnich latach samobójstwo. Według autora projektu, od 1995 roku problem ten pochłonął już ponad 300 tys. istnień.

fot. Vivay Jodha, z projektu "First Witnesses" / Decade of Change

Drugi ze zwycięskich cykli („Kawsak Sacha / The Living Jungle”) przenosi nas z kolei do Amazonii, gdzie fotograf Evangelos Daskalakis zamieszkał na pewien czas z rdzenną ekwadorską społecznością Sarayaku, by udokumentować sposób w jaki koegzystuje ona z naturą. Filozofia Kawsak Sacha (Żywa Dżungla) traktuje lasy jak żywe stworzenia, za których istnienie odpowiadają nierozerwalnie połączone ze sobą: zwierzęta, rośliny, duchy i formacje terenu.

fot. Evangelos Daskalakis, z projektu "Living Junge" / Decade of Change

fot. Evangelos Daskalakis, z projektu "Living Jungle" / Decade of Change

fot. Evangelos Daskalakis, z projektu "Living Jungle" / Decade of Change

Projekt opisuje „społeczność, która choć przez brak dóbr materialnych może wydawać się biedna, postrzega majętność w zupełnie odmienny nam sposób, przykładając większą wagę do obcowania z naturą, solidarności, kreatywności, relacji sąsiedzkich czy ogólnej prostoty życia”.

Polacy z najlepszymi zdjęciami w sekcji pojedynczej

Oprócz nagrodzonych cykli, jury nagrodziło też 4 zdjęć pojedynczych, podejmujących wyjątkowo szeroki zakres tematów: po problemu migracji spowodowanego zmianami klimatu, aż po wpływ, jaki odgrywają grzyby w redukowaniu wpływu człowieka na środowisko.

Zobacz wszystkie zdjęcia (38)

Wystawa pokonkursowaMiło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazła się trójka Polaków: Luka Łukasiak, Natalia Poniatowska i Dagmara Wojtanowicz. Wszystkie zwycięskie zdjęcia wraz z opisami znajdziecie w powyższej galerii.

Multimedialna wystawa pokonkursowa wystartuje 27 maja 20021 w The Jockey Club Museum of Climate Change na kampusie Chińskiego Uniwersytetu w Hong Kongu i będzie dostępna do oglądania przez 3 miesiące. Później ekspozycja odwiedzić ma jeszcze m.in. Nowy Jork. Daty kolejnych wystaw nie są jednak jeszcze znane.

Więcej informacji o konkursie i tegorocznych zwycięzcach znajdziecie na stronie 1854.photography.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Najlepsze projekty z Leica Oskar Barnack Award 2021
Najlepsze projekty z Leica Oskar Barnack Award 2021
Cieszący się dużym uznaniem konkurs fotograficzny Leica Oskar Barnack Award odbywa się po raz 41. Właśnie udostępniono shortlistę finalistów, z których zostaną wyłonieni zwycięzcy w kategorii...
21
iPhone Photography Awards 2021 - zobacz najlepsze zdjęcia wykonane smartfonem
iPhone Photography Awards 2021 - zobacz najlepsze zdjęcia wykonane smartfonem
14. Edycja konkursu iPhone Photography Awards udowadnia, że smartfony coraz bardziej są w stanie zastąpić zwykłe aparat. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z tegorocznej...
24
Astronomy Photographer of the Year 2021 - Marcin Zając kolejny raz w finale
Astronomy Photographer of the Year 2021 - Marcin Zając kolejny raz w finale
Zobaczcie zdjęcia finałowe nocnego nieba z tegorocznej odsłony konkursu astrofotgrafii APOTY. O główną nagrodę kolejny raz walczy Polak, Marcin Zając.
25
Powiązane artykuły