Decade of Change - Polacy wśród zwycięzców konkursu fotograficznego poświeconego zmianom na Ziemi

Organizowany przez wydawcę British Journal of Photography konkurs Decade of Change jako pierwszy w całości poświęcony jest zmianom klimatu, środowisku i wpływowi człowieka na naszą planetę. Wsród zwycięzców inauguracyjnej edycji znalazło się troje fotografów z Polski.

0

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Pod koniec 2020 roku organizacja 1854 Photography, wydawca kultowego magazynu British Journal of Photography, a także organizator prestiżowych międzynarodowych konkursów fotograficznych (m.in. Portrait of Humanity, BJP International Photography Awards, Female in Focus) ruszył z nowym przedsięwzięciem, nakierowanym na ochronę środowiska.

Decade of Change opisywany jest przez twórców jako największy konkurs stworzony dotychczasowo przez organizację. Jego celem jest rozbudzenie społecznej świadomości i dotarcie z przesłaniem do jak najszerszego grona osób. Pomóc ma w tym także obszerna wystawa objazdowa, która odwiedzić ma galerie na całym globie, a także międzynarodowa kolaboracja z organizacjami i czołowymi postaciami walki o klimat. Jednym słowem, organizatorzy mają nadzieję sprawić, że fotografia w końcu zmieni świat.

Konkurs został podzielony na sekcję pojedynczą i reportażową, a osobna nagrodę otrzymują także materiały filmowe. W sumie w ramach 3 sekcji i 4 kategorii konkursowych (People, Urban, Nature i Futures) wyłoniono w sumie dwie zwycięskie serie, 40 zdjęć pojedynczych i jeden materiał filmowy.

Nagrodzone prace to poetyckie spojrzenie na związek człowieka z naturą

Zwycięskie cykle doskonale wpisują się w formułę konkursu i podejmują temat środowiska od nieco innej strony, niż przyzwyczaiły nas do tego kategorie poświęcone naturze w innych wydarzeniach fotograficznych. Zamiast więc wymęczonych już tematów kataklizmów, industrializacji czy kłusownictwa otrzymujemy mniej oczywiste spojrzenie na problemy natury.

fot. Vivay Jodha, z projektu "First Witnesses" / Decade of Change

Pierwsza z nagrodzony serii, „First Witnesses” autorstwa Vivay Jodha w oryginalny sposób opisuje problemy indyjskich farmerów, którym postępujące, niszczące plony zmiany pogodowe uniemożliwiają spłacenie pożyczek zaciągniętych na zakup ziemi oraz nasion czy też po prostu utrzymanie się ze swojej działalności. Projekt przedstawia portrety wdów i wdowców po żonach i mężach, którzy z tych powodów popełnili w ostatnich latach samobójstwo. Według autora projektu, od 1995 roku problem ten pochłonął już ponad 300 tys. istnień.

fot. Vivay Jodha, z projektu "First Witnesses" / Decade of Change

Drugi ze zwycięskich cykli („Kawsak Sacha / The Living Jungle”) przenosi nas z kolei do Amazonii, gdzie fotograf Evangelos Daskalakis zamieszkał na pewien czas z rdzenną ekwadorską społecznością Sarayaku, by udokumentować sposób w jaki koegzystuje ona z naturą. Filozofia Kawsak Sacha (Żywa Dżungla) traktuje lasy jak żywe stworzenia, za których istnienie odpowiadają nierozerwalnie połączone ze sobą: zwierzęta, rośliny, duchy i formacje terenu.

fot. Evangelos Daskalakis, z projektu "Living Junge" / Decade of Change

fot. Evangelos Daskalakis, z projektu "Living Jungle" / Decade of Change

fot. Evangelos Daskalakis, z projektu "Living Jungle" / Decade of Change

Projekt opisuje „społeczność, która choć przez brak dóbr materialnych może wydawać się biedna, postrzega majętność w zupełnie odmienny nam sposób, przykładając większą wagę do obcowania z naturą, solidarności, kreatywności, relacji sąsiedzkich czy ogólnej prostoty życia”.

Polacy z najlepszymi zdjęciami w sekcji pojedynczej

Oprócz nagrodzonych cykli, jury nagrodziło też 4 zdjęć pojedynczych, podejmujących wyjątkowo szeroki zakres tematów: po problemu migracji spowodowanego zmianami klimatu, aż po wpływ, jaki odgrywają grzyby w redukowaniu wpływu człowieka na środowisko.

Zobacz wszystkie zdjęcia (38)

Wystawa pokonkursowaMiło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazła się trójka Polaków: Luka Łukasiak, Natalia Poniatowska i Dagmara Wojtanowicz. Wszystkie zwycięskie zdjęcia wraz z opisami znajdziecie w powyższej galerii.

Multimedialna wystawa pokonkursowa wystartuje 27 maja 20021 w The Jockey Club Museum of Climate Change na kampusie Chińskiego Uniwersytetu w Hong Kongu i będzie dostępna do oglądania przez 3 miesiące. Później ekspozycja odwiedzić ma jeszcze m.in. Nowy Jork. Daty kolejnych wystaw nie są jednak jeszcze znane.

Więcej informacji o konkursie i tegorocznych zwycięzcach znajdziecie na stronie 1854.photography.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Adam Lach autorem prasowego Zdjęcia Roku - wyniki Grand Press Photo 2021
Adam Lach autorem prasowego Zdjęcia Roku - wyniki Grand Press Photo 2021
Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej. Najlepszą fotografią zostało uznane zdjęcie Adama Lacha, wykonane podczas...
90
0
Najlepsze polskie zdjęcia prasowe roku - fotografie finalistów Grand Press Photo 2021
Najlepsze polskie zdjęcia prasowe roku - fotografie finalistów Grand Press Photo 2021
Poznaliśmy finalistów tegorocznej edycji konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo. To w sumie 272 fotografie, które rywalizują o tytuł fotografa roku i główne...
308
5
Polacy wśród 10 najlepszych drużyn fotograficznych w World Photographic Cup 2021
Polacy wśród 10 najlepszych drużyn fotograficznych w World Photographic Cup 2021
WPC to konkurs fotograficzny inny niż wszystkie, w którym rywalizują ze sobą nie pojedyczne zdjęcia, a całe reprezentacje fotografów. W tym roku Polacy trafili do...
67
0
Powiązane artykuły