"Women Photographers" - historia fotografii pisana przez kobiety [RECENZJA]

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Pomijane, zapomniane, wcale nie mniej utalentowane niż ich koledzy. Jedna z najsłynniejszych fotograficznych serii wydawniczych przypomniała sobie o istnieniu fotografujących kobiet.

Albumy na każdą kieszeń. Tak mogło brzmieć hasło reklamowe serii wymyślonej w 1982 roku przez Francuza Roberta Delpire’a. Ten pierwszy wydawca legendarnych “Amerykanów” Roberta Franka uznał, że książki fotograficzne są z reguły drogie, szkoda je komuś pożyczać, no i ciężko je przeglądać w autobusie, czy pociągu. Dlatego wypuścił na rynek serię “Photo Poche” (Foto Kieszeń), cykl kieszonkowych, niedrogich książek fotograficznych. Sukces? Ogromny.

fot. Nan Goldin

"Photo Poche" stała się najlepiej sprzedającą się serią monograficznych książek fotograficznych w historii. Wyszło 159 tytułów, a tylko jednej, poświęconej Henriemu Cartier-Bressonowi, sprzedało się prawie pół miliona egzemplarzy. Dziś na świecie najbardziej znana jest anglojęzyczna edycja wydawana przez Thames & Hudson pod nazwą „Photofile”. 

fot. Grace Robertson

Właśnie pod tym szyldem zostały opublikowane trzy kieszonkowe książki poświęcone tylko fotografkom. Sam Delpire pod koniec życia zauważył, że mało miejsca poświęcił im w swoich publikacjach. W sumie na 159 książek ponad sto było monografiami fotografów, a tylko kilkanaście - fotografek (jedną z nich była żona Delpire’a Sarah Moon). Kilka książek nie było monografiami tylko antologiami i tam znajdowały się nazwiska kobiece, ale nadal kobiety stanowiły zdecydowaną mniejszość.

fot. Ouka Leele

Teraz w końcu to niedopatrzenie zostało naprawione. A raczej dopiero zostanie, bo trzyczęściowa seria ma być tylko wstępem do większej liczby monografii fotografek. 

fot. Ouka Leele

"Women Photographers" - trzy tomy o najsłynniejszych fotografkach

Trzy tomy "Women Photographers" trzeba traktować jako odnogę słynnej serii, coś w rodzaju wydania specjalnego. Książki mają nieco inną szatę graficzną i okładkę na innym, niestety łatwo ścieralnym, matowym papierze. Są to właściwie małe leksykony, na które składają się biogramy 190 artystek wraz z ich przykładowymi zdjęciami.

fot. Helen Levitt

Całość została podzielona chronologicznie. Pierwsza część pt. "Pionierki" obejmuje lata 1851-1936, druga "Rewolucjonistki" lata 1937-1970, a trzecia jest poświęcona fotografkom współczesnym. Każdą ze 144-stronicowych części można kupić, jako osobne wydawnictwo, ale najlepiej oczywiście sprawdza się jako całość. Dostępna jest wersja w specjalnym etui zawierająca wszystkie trzy tomy. 

fot. Frances McLaughlin-Gill

Fani serii powinni być zadowoleni, ale nie tylko oni. Dobrze się stało, że wyszło takie wydawnictwo. Obok tak znanych postaci, jak Vivian Maier, Diane Arbus, czy Claude Cahun, mamy tu szereg fotografek mało znanych, także w mniejszym lub większym stopniu związanych z Polską, jak choćby urodzona i dorastająca w polskiej wsi Drohiczany Sandra Weiner, której zdjęcia można porównać do wczesnej twórczości Zofii Rydet z serii “Mały człowiek”. Sama Rydet też ma tu swój biogram, podobnie zresztą jak urodzona w okupowanym przez Niemcy Poznaniu Germaine Krull. 

fot. Dominique Issermann

"Women Photographers" - gdzie kupisz album?

  • Wydawnictwo: Thames & Hudson
  • Język: angielski
  • Oprawa: miękka
  • Format: 12.6 x 18.9 cm
  • Liczba stron: 144/tom

Książkę można kupić w księgarni Bookoff. Pojedyncze tomy kosztują 69 zł, a komplet trzech 179 zł.

Tekst: Piotr Kalisz. Zdjęcie wejściowe: fot. Nan Goldin

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Dlaczego w 2024 roku warto wybrać Canon EOS R3? Zawodowcy mają swoje powody
Dlaczego w 2024 roku warto wybrać Canon EOS R3? Zawodowcy mają swoje powody
Czy w dobie uniwersalnych korpusów za 10 tys. złotych warto zawracać sobie głowę topowym body Canona? Profesjonalni fotografowie przekonują, że tak i opowiadają nam, jak EOS R3 wpłynął...
28
Czy w dobie wysokoczułych matryc i stabilizacji statyw to przeżytek? Jędrzej Sokołowki o statywach Leofoto
Czy w dobie wysokoczułych matryc i stabilizacji statyw to przeżytek? Jędrzej Sokołowki o statywach...
"Niektórzy mogą być zniechęceni do korzystania ze statywu, bo nigdy nie mieli kontaktu z naprawdę dobrym sprzętem tego typu" - o zaletach fotografowania ze statywami Leofoto pisze Jędrzej...
29
OPPO Reno 11F 5G to mistrz wagi lekkiej - opinia Dawida Markoffa
OPPO Reno 11F 5G to mistrz wagi lekkiej - opinia Dawida Markoffa
Z zaawansowanym modułem foto i świetną specyfikacją OPPO Reno 11F 5G ma być budżetowym smartfonem bez kompromisów. Komercyjny fotograf i wykładowca Akademii Fotografii Dawid Markoff sprawdził,...
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)