Sony A7 III - test aparatu

Sony A7 III - test aparatu ocena 87%

Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?

Filmowanie

Sony A7 III ma bardzo rozbudowane możliwości filmowe. Przede wszystkim, aparat oferuje rozdzielczość 4K (3840 x 2160 px) z prędkością 30 kl./s i przepływnością 100 Mb/s, w kodeku XAVC S lub Full HD (1920 × 1080 px) z prędkością nawet 120 kl./s przy 100 Mb/s. Poprzednik miał tylko Full HD.

Do wyboru mamy dwa zasadnicze tryby nagrywania: pełnoklatkowy oraz Super 35. W pierwszym z nich, cała matryca rejestruje materiał w 6K, w trakcie czego piksele nie są łączone w grupy. Dopiero potem obraz jest skalowany do 4K co daje wspaniałe szczegóły. W drugim trybie, obraz jest zawężany do formatu Super 35, co w praktyce oznacza, że jest skalowany z 5K na 4K. Teoretycznie oddanie detali powinno w tym trybie być nieco gorsze, ale w praktyce ciężko to zauważyć.

 

 

 

Co ciekawe, A7 III oferuje funkcje, których nie ma w A9. Mowa tu o krzywych gamma S-Log3 i S-Log2, które dają dużą elastyczność dostosowywania obrazów za pomocą korekcji kolorów w postprodukcji. W menu znajdziemy nowy profil obrazu HLG (Hybrid Log-Gamma), przyspieszający przepływ pracy w HDR. Znajdziemy tam również zebrę i focus peaking, a ważnymi dodatkami są złącze mikrofonowe, słuchawkowe i czyste wyjście HDMI.

Sony A7 III ma fantastyczny system AF, który pracuje bardzo szybko, precyzyjnie, ale z dużą kulturą. Obraz jest przeostrzany płynnie, nie szarpie. Możemy regulować płynność i szybkość wykonywanych przeostrzeń. Złego słowa nie możemy powiedzieć o trybie, w którym aparat wykrywa twarz.

 

Otrzymujemy zatem jakość filmów i pracy AF na poziomie flagowego aparatu Sony, ale z bardziej rozbudowanymi funkcjami i za dwa razy niższą cenę. Całkiem nieźle.

Dziennikarz, fotograf, wydawca. Od lat związany z mediami foto. Kocha szczery fotoreportaż, fotografię uliczną, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie. Miłośnik dobrego jedzenia i mocnej kawy, podróży z małymi aparatami, muzyki świata i technologicznych nowości.

Komentarze
Polecane artykuły
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0
Świat z lotu ptaka - przyglądamy się możliwościom drona Yuneec Mantis Q
5 Mar 2019
Filmowanie w 4K, fotografowanie w formacie RAW, wydajny system śledzenia, maksymalna szybkość 72 km/h i aż 33 minuty nieprzerwanego lotu. Zobaczcie czy Yuneec Mantis Q to mocny gracz w segmencie dronów.
2
Lumix S1 i S1R pod lupą!
27 Lut 2019
Pełnoklatkowe matryce, najlepszy wizjer OLED w historii, stabilizacja 6 EV i zaawansowany tryb filmowy 4K - to tylko kilka z długiej listy możliwości korpusów Lumix S. O wszystkich innych przeczytacie w poniższym tekście...
0