Sony A7 III - szybki uniwersalny korpus dla zawodowców. Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Sony A7 III - szybki uniwersalny korpus dla zawodowców. Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Dziś sony zaprezentowało następcę głównego przedstawiciela serii A7. Trzecia generacja aparatu stawia przede wszystkim na szybkość i uniwersalność i ma szansę stać się wyjątkowo popularnym body wśród zawodowców.

Co musisz wiedzieć:
 • Nowa 24-milionowa matryca BSI CMOS Exmor R o zakresie dynamicznym 15 EV
 • Stabilizacja matrycy o skuteczności 5 EV
 • 10 kl./s trybie seryjnym
 • 693-punktowy system AF z detekcją fazy
 • 177 plików JPEG i 89 RAW-ów w serii
 • Najbardziej wydajna bateria ze wszystkich bezlusterkowców na rynku
 • Dwa gniazda na karty SD
 • Joystick AF na obudowie
 • Złącze USB-C z możliwością ładowania
 • Filmy 4K 30 kl./s
 • Cena: 2300 dolarów

Najnowszy Sony A7 III wydaje się być dokładnie tym, czym konstrukcja ta miała być od początku istnienia linii A7 - uniwersalnym, pełnoklatkowym bezlusterkowcem, który może posłużyć za wygodne narzędzie w wielu dziedzinach fotografii.

Istotne zmiany w korpusie

Od czasu modelu A7 II, z zewnątrz zmieniło się w zasadzie niewiele. Otrzymujemy jednak joystick AF, który pojawił się już wcześniej w korpusach A9 i A7R II i który znacznie ułatwia fotografowanie w dynamicznych warunkach. Poza tym, taki sam jak u poprzednika wizjer elektroniczny 2,36 Mp o powiększeniu 0,71x (szkoda, że nie pojawił się większy moduł 3,6 Mp znany z modeli A9 i A7R III) oraz odchylany 3-calowy dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1,2 Mp. Nowością jest natomiast złącze USB-C, przez które możemy ładować aparat i które pozwoli na szybsze przesyłanie obrazu w przypadku tetheringu. Mamy także drugie gniazdo na kartę SD.

Nie można też zapomnieć o nowej, ponad 2 razy bardziej pojemnej baterii, która pozwolić ma na wykonanie do 710 zdjęć (według producenta to dotychczas najlepszy wynik w świecie bezlusterkowców), a także o bogatych możliwościach personalizacji, które pozwolą na przypisanie łącznie 81 różnych funkcji do 11 przycisków na obudowie.

Specyfikacja z górnej półki

Prawdziwe dobrodziejstwa nowej konstrukcji odkrywa przed nami jednak wnętrze aparatu. Otrzymujemy nową 24,2-milionową matrycę BSI CMOS Exmor R ze zmodyfikowanym systemem przetwarzania obrazu, która oferować ma 15-stopniowy zakres dynamiczny, lepsze odwzorowanie kolorów i możliwość pracy w zakresie czułości ISO 100 - 51200 (rozszerzane do ISO 50 - 204 800). Standardowo już dla serii, matryca wspierana jest 5-osiowym system stabilizacji o skuteczności rzędu 5 EV.

Dzięki szybszemu procesorowi BIONZ X, mamy też móc fotografować z prędkością 10 kl./s (8 kl./s w trybie migawki elektronicznej) oraz zapisać do 177 zdjęć JPEG i 89 RAW-ów w jednej serii (40 w przypadku nieskompresowanych plików RAW). Przy czym po zapełnieniu bufora, w trakcie przetwarzania zdjęć nadal mamy móc korzystać z większości funkcji aparatu.

Oprócz tego, podobnie jak w najnowszych bezlusterkowach Sony, mamy możliwość 14-bitowego nieskompresowanego zapisu RAW, otrzymujemy funkcję Anti-Flicker oraz wydajny układ AF oparty o 693 punkty detekcji fazy i 425 punktów detekcji kontrastu, który pokrywa 93% kadru i który w ma być w stanie skutecznie śledzić oko fotografowanej osoby w trybie ciągłym AF-C (także w przypadku obiektywów Sony A z adapterem).

Aparat zaspokoi także większość potrzeb twórców wideo. Standardowo już otrzymujemy zaawansowany, manualny tryb filmowy z możliwością pełnoklatkowego zapisu 4K (3840 x 2160 pikseli) z prędkością 30 kl./s oraz „płaskie” profile obrazu S-Log 2 i S-Log 3, które zwiększają możliwości gradacji kolorystycznej w postprodukcji oraz funkcje takie jak zebra i focus peaking. Nowością jest natomiast opcja zapisu Full HD z prędkością 120 kl./s, przepływnością 100 Mb/s i pełnym wsparciem autofokusa, która pozwoli na tworzenie filmów w 5-krotnie zwolnionym tempie oraz profil HLG (Hybrid Log-Gamma), umożliwiający łatwe tworzenie filmów HDR. To wszystko przy akompaniamencie złącza mikrofonowego i słuchawkowego.

Cena i dostępność

Nowy Sony A7 III na rynku pojawic ma się już w kwietniu 2018 roku w bardzo atrakcyjnej - biorąc pod uwagę możliwości aparatu - cenie równej 2300 euro (około  9600 zł) lub 2500 euro w zestawie z obiektywem 28-70 mm f/3.5-5.6 OSS. Warto wspomnieć, że oferujące zbliżone możliwości lustrzanki konkurencji to wydatek większy o przynajmniej kilka tysięcy złotych.

Razem z aparatem otrzymamy oprogramowanie Imaging Edge, które pozwala na wygodny tethering, przeglądanie i edytowanie zdjęć z aparatu. Najnowsza wersja (1.1) oferować ma około 65% szybszą edycję zdjęć RAW.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0