Tokina FíRIN 20 mm f/2.0 FE AF - nowa odsłona szerokokątnego obiektywu do Sony E

Autor: Michał Chrzanowski

23 Luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Fast Hybrid AF - oto model FíRIN 20 mm f/2.0 FE AF, czyli druga stałka Tokiny do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony.

Zaprezentowany dziś obiektyw Tokina FíRIN 20 mm f/2.0 FE AF to druga stałka producenta, która została zaprojektowana z myślą o pełnoklatkowym systemie Sony E. Pierwszy model z tej serii również gwarantował ogniskową 20 mm i światło f/2. Była to jednak w pełni manualna konstrukcja.

Tym razem producent zdecydował się na zastosowanie systemu autofokusa. Otrzymujemy ultradźwiękowy silnik, który wspiera sensor GMR. W efekcie mamy cieszyć się wyjątkowo szybkim i cichym przeostrzaniem obrazu - już z minimalnej odległości 28 cm.

Poza tym obiektyw ma być w pełni kompatybilny z systemem Sony Fast Hybrid AF i - jak zapewnia producent - nowa stałka ma gwarantować takie same osiągi (również w trudnych warunkach), jak inne zaawansowane konstrukcje do systemu Sony E.

We wnętrzu znajdziemy rozbudowany układ optyczny, który składa się z 13 elementów rozmieszczonych w 11 grupach. Wśród nich są dwa asferyczne szkła i trzy soczewki Super-low Dispersion o obniżonym współczynniku dyspersji, których zadaniem jest minimalizowanie wszelkich aberracji i zniekształceń obrazu. Oprócz tego soczewki zostały pokryte powłokami artyrefleksyjnymi, które mają poprawić pracę w ostrym i kontrastowym świetle, dzięki czemu bliki i flary nie powinny być widoczne na zdjęciach.

Szkło wyposażono w 9-listkową przysłonę, którą będziemy mogli regulować w zakresie od f/2 do f/22. Znalazły się także specjalne złącza, dzięki którym przesłane zostaną informacje EXIF, co umożliwi współpracę między innymi z wbudowanym w aparaty Sony systemem stabilizacji matrycy.

Korpus Tokiny FíRIN 20 mm f/2.0 FE AF wykonano z metalu. A tubus odznaczający się minimalistycznym designem mierzy 73.4 x 81.5 mm i waży 469 g. Obiektyw ma pojawić się w sprzedaży pod koniec maja. Jak na razie producent nie ujawnił ceny. Warto także zaznaczyć, że zaprezentowany dziś model nie jest następcą starszego brata, a uzupełnieniem rodziny FíRIN. Tak więc teraz do wyboru będziemy mieć dwie szerokokątne stałki: z autofokusem lub w pełni manualną konstrukcję.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
2
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)