Canon EOS 5D Mark IV - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

87%

Nowa matryca, system autofokusa zaczerpnięty z flagowego modelu, poprawiony tryb filmowy i udoskonalona ergonomia korpusu to główne cechy nowej odsłony linii 5D. Jednak czy to wystarczy, by rywalizować z zaawansowanymi lustrzankami konkurencji?

Autor: Michał Chrzanowski

21 Październik 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Ponad 4 lata - tyle kazał czekać na siebie następca wysłużonego już Canona EOS 5D Mark III. Pomimo upływu czasu to wciąż jedna z najbardziej popularnych pełnoklatkowych lustrzanek wśród zawodowych fotografów. Nowy model czeka więc niełatwe zadanie. Ma nie tylko kontynuować dziedzictwo ponad 10-letniej serii 5D, lecz przede wszystkim zagwarantować rozwiązania i funkcjonalność z najwyższej półki, które przekonają do siebie profesjonalistów.

Specyfikacja Canona EOS 5D Mark IV wygląda obiecująco. Wewnątrz znajdziemy 30,4-milionową matrycę CMOS, wspomaganą znanym z flagowca EOS-1D X Mark II, procesorem obrazu DIGIC 6+. Z topowego modelu zaczerpnięto także system autofokusa z nowym czujnikiem pomiaru RGB+IR. Ponadto producent podkreśla, że usprawnił również algorytmy odpowiadające za przetwarzanie i redukcję szumów, dzięki czemu zdjęcia wykonywane w słabym oświetleniu mają charakteryzować się ponadprzeciętną jakością.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Dopełnieniem całości ma być format zapisu plików Dual Pixel RAW, który może okazać się jednym z ciekawszych aspektów nowej konstrukcji. Z układu ostrzenia pobiera on dodatkowe informacje na temat fotografowanej sceny, a to z kolei umożliwiać ma doostrzanie i regulację rozmycia na etapie postprodukcji. Co więcej, ma także pozwolić na zniwelowanie obecne na zdjęciach flary i odbicia światła. Jednak czy to wszystko wystarczy, by z powodzeniem konkurować w segmencie zaawansowanych lustrzanek?

Z pewnością nie będzie łatwo. Za sam korpus Canona 5D Mark IV musimy zapłacić bagatela 17 500 zł. Jest to więc kwota wyraźnie przewyższająca, tę którą przyjdzie wydać za konkurencyjne aparaty. A nie trzeba tłumaczyć, że nowy Canon stoczy bój z naprawdę silnymi rywalami: Nikon D810 (11 999 zł), Pentax K-1 (8 999) i Sony A99 II (3 600 euro). Nie możemy także zapominać o poprzedniku, 5D Mark III. Ten model kupimy za około 11 000 zł.

W zestawie handlowym znajdziemy:

  • akumulator
  • ładowarkę
  • kabel zasilający
  • pasek na ramię
  • kabel USB
  • dekielek
  • muszlę oczną
  • instrukcję obsługi
  • oprogramowanie

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Druga generacja vlogerskiego korpusu APS-C ma być wreszcie idealnym rozwiązaniem dla początkujących, ale ambitnych twórców internetowej rozrywki. Sony ZV-E10 II to jednak także prawie...
13
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa warstwowa matryca 45 Mp, wideo 8K 60p, dodatkowy procesor, który „patrzy na scenę” i oczywiście jeszcze więcej AI, które wspiera AF i wprowadza funkcje znane dotychczas tylko z zewnętrznych...
53
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pierwszy od ponad 20 lat zaawansowany analogowy kompakt otwiera nowy rozdział rynku fotografii analogowej. Czy jednak ma do zaoferowania coś więcej niż konstrukcje dostępne powszechnie...
54
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)