Zapowiedziany bezlusterkowiec Nikona ma być bezpośrednim konkurentem Sony A7 III. Ale to nie wszystko - poznaliśmy więcej szczegółów

0
Michał Chrzanowski
25 Maj 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Od jakiegoś czasu plotki o pierwszym pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikona zaczynają coraz mocniej krążyć po sieci. Jedne z nich zostały potwierdzone przez samego producenta, inne natomiast to czyste spekulacje - choć niektóre z nich wydają się trafione. Oto najważniejsze (i najnowsze) informacje o aparacie, który „podniesie poprzeczkę“ w segmencie zaawansowanych bezlusterkowców.

Informacje o pierwszym pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikona zaczynają powoli nabierać kształtu. W połowie ubiegłego roku producent oficjalnie potwierdził prace nad zaawansowanym bezlusterkowcem. Jednak wtedy dowiedzieliśmy się jedynie, że aparat „będzie się odwoływał do charakteru Nikona i zapewniał najwyższą wydajność, jakiej mogą oczekiwać wymagający klienci“. Natomiast na początku tego roku świat fotografii obiegła wiadomość o zupełnie nowym mocowaniu Z (nazwa jeszcze nie została potwierdzona), z którego może korzystać zapowiedziany model. Ma mieć ono średnicę 49 mm, a odległość pomiędzy mocowaniem a matrycą ma wynosić 16 mm. Z kolei w maju dyrektor Nikona ujawnił w wywiadzie dla japońskiej telewizyji NHK, że nowy bezlusterkowy system będzie dostępny na rynku do wiosny 2019 roku.

To tyle jeśli chodzi o oficjalne wiadomości. Jednak serwisowi nikonrumors.com udało się dotrzeć do kilku ciekawych informacji (pochodzących z wiarygodnych źródeł), które rzucają nieco więcej światła na zapowiedzianego bezlusterkowca. Po pierwsze ma on być bezpośrednim konkurentem Sony A7 III. Co to oznacza? Możemy już być niemal w 100% pewni, że aparat Nikon będzie wyposażony w pełnoklatkową matrycę. Być może będzie to sensor o rozdzielczości 24-megapikseli, czyli podobny (lub w pewnym stopniu zmodyfikowany) przetwornik obrazu, który zastosowano w trzeciej odsłonie A7. Poza tym nadchodzący model Nikona ma być zaprojektowany z mocnym naciskiem na profesjonalną ergonomię i ma do tego korzystać z „rozwiązań i funkcji nigdy wcześniej nie zaprezentowanych“.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

nieoficjalne przykłady projektu pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikona / nikonrumors.com

Ale na tym nie koniec. Producent opracowuje nową linię bezlusterkowych obiektywów - w tym zoomów przeznaczonych do filmowania. Rozwój optyki to obecnie priorytet dla Nikona, co pokrywa się także ze wcześniejszymi słowami dyrektorów firmy. - Choć szczegóły są poufne, możemy stwierdzić, że obecnie opracowujemy nowy bezlusterkowy produkt. Włączając w to także najwyższą jakość optyki, technologię przetwarzania obrazu, wytrzymałość i odporność, jak również funkcjonalność. (…) Korzystając z naszej technologii chcielibyśmy przewyższyć konkurencję również w jakości optyki i obrazu.

Z pewnością znacznie więcej będziemy wiedzieć po nadchodzących międzynarodowych targach Photokina, które mają odbyć się we wrześniu. Tuż przed startem wydarzenia, Nikon ma zdradzić więcej szczegółów o zapowiedzianym modelu - w tym kluczowe aspekty specyfikacji. Poza tym coraz więcej źródeł podaje, że na Photokinie zobaczymy już prototyp pełnoklatkowego bezlusterkowca. Jednak niektóre „przecieki“ są bardziej optymistyczne - to właśnie Kolonia będzie miejscem, w którym odbędzie się premiera nowego modelu. Zaprezentowany ma zostać także zaawansowany adapter umożliwiający podpięcie do bezlustewrkowca Nikona obiektywów z mocowaniem F.

Które z tych informacji okażą się prawdą, a które jedynie niepotwierdzonymi wymysłami? Na odpowiedź będziemy musieli poczekać - być może już tylko do września.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
11
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1
Powiązane artykuły