Zapowiedziany bezlusterkowiec Nikona ma być bezpośrednim konkurentem Sony A7 III. Ale to nie wszystko - poznaliśmy więcej szczegółów

Autor: Michał Chrzanowski

25 Maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Od jakiegoś czasu plotki o pierwszym pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikona zaczynają coraz mocniej krążyć po sieci. Jedne z nich zostały potwierdzone przez samego producenta, inne natomiast to czyste spekulacje - choć niektóre z nich wydają się trafione. Oto najważniejsze (i najnowsze) informacje o aparacie, który „podniesie poprzeczkę“ w segmencie zaawansowanych bezlusterkowców.

Informacje o pierwszym pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikona zaczynają powoli nabierać kształtu. W połowie ubiegłego roku producent oficjalnie potwierdził prace nad zaawansowanym bezlusterkowcem. Jednak wtedy dowiedzieliśmy się jedynie, że aparat „będzie się odwoływał do charakteru Nikona i zapewniał najwyższą wydajność, jakiej mogą oczekiwać wymagający klienci“. Natomiast na początku tego roku świat fotografii obiegła wiadomość o zupełnie nowym mocowaniu Z (nazwa jeszcze nie została potwierdzona), z którego może korzystać zapowiedziany model. Ma mieć ono średnicę 49 mm, a odległość pomiędzy mocowaniem a matrycą ma wynosić 16 mm. Z kolei w maju dyrektor Nikona ujawnił w wywiadzie dla japońskiej telewizyji NHK, że nowy bezlusterkowy system będzie dostępny na rynku do wiosny 2019 roku.

To tyle jeśli chodzi o oficjalne wiadomości. Jednak serwisowi nikonrumors.com udało się dotrzeć do kilku ciekawych informacji (pochodzących z wiarygodnych źródeł), które rzucają nieco więcej światła na zapowiedzianego bezlusterkowca. Po pierwsze ma on być bezpośrednim konkurentem Sony A7 III. Co to oznacza? Możemy już być niemal w 100% pewni, że aparat Nikon będzie wyposażony w pełnoklatkową matrycę. Być może będzie to sensor o rozdzielczości 24-megapikseli, czyli podobny (lub w pewnym stopniu zmodyfikowany) przetwornik obrazu, który zastosowano w trzeciej odsłonie A7. Poza tym nadchodzący model Nikona ma być zaprojektowany z mocnym naciskiem na profesjonalną ergonomię i ma do tego korzystać z „rozwiązań i funkcji nigdy wcześniej nie zaprezentowanych“.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

nieoficjalne przykłady projektu pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikona / nikonrumors.com

Ale na tym nie koniec. Producent opracowuje nową linię bezlusterkowych obiektywów - w tym zoomów przeznaczonych do filmowania. Rozwój optyki to obecnie priorytet dla Nikona, co pokrywa się także ze wcześniejszymi słowami dyrektorów firmy. - Choć szczegóły są poufne, możemy stwierdzić, że obecnie opracowujemy nowy bezlusterkowy produkt. Włączając w to także najwyższą jakość optyki, technologię przetwarzania obrazu, wytrzymałość i odporność, jak również funkcjonalność. (…) Korzystając z naszej technologii chcielibyśmy przewyższyć konkurencję również w jakości optyki i obrazu.

Z pewnością znacznie więcej będziemy wiedzieć po nadchodzących międzynarodowych targach Photokina, które mają odbyć się we wrześniu. Tuż przed startem wydarzenia, Nikon ma zdradzić więcej szczegółów o zapowiedzianym modelu - w tym kluczowe aspekty specyfikacji. Poza tym coraz więcej źródeł podaje, że na Photokinie zobaczymy już prototyp pełnoklatkowego bezlusterkowca. Jednak niektóre „przecieki“ są bardziej optymistyczne - to właśnie Kolonia będzie miejscem, w którym odbędzie się premiera nowego modelu. Zaprezentowany ma zostać także zaawansowany adapter umożliwiający podpięcie do bezlustewrkowca Nikona obiektywów z mocowaniem F.

Które z tych informacji okażą się prawdą, a które jedynie niepotwierdzonymi wymysłami? Na odpowiedź będziemy musieli poczekać - być może już tylko do września.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Czy taka będzie przyszłość aparatów? Sony żąda 150 dolarów za dodanie customowych siatek kadrowania
Sony zapowiada aktualizację firmware’u A7 IV, która wprowadzi możliwość ładowania własnych siatek kadrowania. Usługa ta będzie kosztować blisko 600 zł. Czy to zapowiedź nadchodzących...
7
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Aparaty i obiektywy Panasonic Lumix taniej do 4500 zł - promocje Black Friday trwają do 4 grudnia
Z okazji Black Friday, Panasonic przygotował fantastyczną ofertą na aparaty i obiektywy Lumix S. Do 4 grudnia kupicie je taniej nawet do 4500 zł.
4
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż zakładano
Pamiętacie jeszcze kamerę Kodak Super 8? W końcu trafia na rynek i kosztuje 10 razy więcej niż...
Po 7 latach od pierwszych zapowiedzi współczesna kamera Super 8 trafia w końcu na rynek. Ale chyba nie tego oczekiwali amatorzy analogowego klimatu...
8
Powiązane artykuły