Olympus OM-D E-M1 Mark II - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6.5
Wydajność:
8.5
Funkcjonalność:
8.5
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

85%

Druga generacja OM-D E-M1 to prawdziwa rewolucja i przekroczenie kolejnych fotograficznych barier - obiecuje producent. Czy nowy Olympus faktycznie okaże się konkurencją dla profesjonalnych lustrzanek?

Autor: Michał Chrzanowski

3 Styczeń 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Dokładnie trzy lata - tyle kazał czekać na siebie następca flagowego modelu Olympusa. Jednak, jak zapewnia producent było warto. Nowy OM-D E-M1 Mark II ma odznaczać się jeszcze większą szybkością, wytrzymałością i funkcjonalnością. Wewnątrz znajdziemy nową, 20-milionową matrycę Live MOS formatu Micro 4/3, która jest wspomagana udoskonalonym procesorem obrazu Truepic VIII. Taki tandem pozwoli nam fotografować w zakresie czułości ISO 100-25600 i rejestrować serie RAW z imponującą prędkością 18 kl./s. A to dużo więcej niż oferują obecnie profesjonalne reporterskie korpusy Nikon czy Canon.

Do tego otrzymujemy usprawnioną 5-osiową stabilizację, która według producenta ma charakteryzować się wydajnością na poziomie do 6,5 EV (z wybranymi obiektywami). Z kolei za natychmiastowe ostrzenie odpowiada nowy, oparty o detekcję fazy i 121 punktów krzyżowych system autofokusa, który dzięki własnemu procesorowi ma poradzić sobie w niemal każdych warunkach.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Nowy E-M1 powinien także spełnić oczekiwania aspirujących filmowców oferując zapis w rozdzielczościach 4K. Do tego otrzymujemy tryb Pro Capture, eliminujący problemy z opóźnieniem migawki i znaną z wcześniejszych modeli funkcję High Res Shot, która dzięki przesunięciu matrycy pozwoli nam wykonywać zdjęcia 50 Mp. To wszystko zamknięto w magnezowym, uszczelnionym i jeszcze bardziej ergonomicznym korpusie.

Wyśrubowana specyfikacja robi wrażenie, ale wcale nie oznacza to, że nowy Olympus jest bezkonkurencyjny. O tytuł króla bezlusterkowców rywalizuje z Fujifilm X-T2, Panasonic Lumix G80 i Sony A6500, choć ambicją producenta jest mierzyć się z największymi, czyli Nikonem D5 i Canonem EOS-1D X Mark II.

Olympus OM-D E-M1 Mark II jest już dostępny w sprzedaży. Za samo body przyjdzie nam zapłacić 8 490 zł. Z kolei za wariant z obiektywem M.Zuiko 12-40 mm f/2.8 PRO zapłacimy 11 590 zł. W zestawie handlowym znajdziemy:

  • lampę błyskową FL-LM3
  • ładowarkę baterii BCH-1
  • baterię litowo-jonową BLH-1
  • kabel sieciowy
  • pasek na ramię
  • zaślepkę mocowania obiektywu
  • kabel USB
  • instrukcję obsługi
  • kartę gwarancyjną

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)