Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6.5
Wydajność:
8.5
Funkcjonalność:
8.5
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

85%

Druga generacja OM-D E-M1 to prawdziwa rewolucja i przekroczenie kolejnych fotograficznych barier - obiecuje producent. Czy nowy Olympus faktycznie okaże się konkurencją dla profesjonalnych lustrzanek?

3

Autor: Michał Chrzanowski

3 Styczeń 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Podsumowanie

Olympus już niejednokrotnie udowadniał, że wie jak projektować niezawodne aparaty dla profesjonalistów. Flagowy OM-D E-M1 Mark II to prawdziwe monstrum, które z łatwością poradzi sobie w najbardziej ekstremalnych warunkach. Otrzymujemy bowiem pancerny, magnezowy i uszczelniony korpus, rewelacyjnie zaakcentowany grip, dotykowy i obracany ekran, jasny wizjer elektroniczny, a także poprawiony interfejs i ogromne możliwości personalizacji.

Mamy do czynienia z niemal wzorcową ergonomią, świetnie prezentuje się także ogólna szybkość i działanie aparatu z imponującym trybem zdjęć seryjnych oraz stabilizacją obrazu na czele.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

To na co trzeba jednak zwrócić uwagę to szczegółowość obrazu na wyższych czułościach. Poza tym chwalony przez nas autofokus w trudnych i zmieniających się warunkach oświetleniowych bywał czasami zawodny i nieprzewidywalny. Również w kwestii rejestracji wideo mogłoby być lepiej - brak takich funkcji jak zebra czy ręczna zmiana ISO w trybach preselekcji nie ucieszy profesjonalistów, zwłaszcza, że na horyzoncie jest już nowy Lumix GH5.

Olympus to bez wątpienia niezwykle solidny aparat. Po raz kolejny mamy do czynienia z rozwiązaniami, które wznoszą konstrukcję Mikro Cztery Trzecie na jeszcze wyższy poziom. Niemniej jednak, choć nowy OM-D E-M1 Mark II zasługuje na pochwały to – odpowiadając na postawione na początku pytanie – reporterskiej lustrzanki wciąż nie zastąpi.

Podsumowanie

+ świetne wykonanie
+ uszczelniony i magnezowy korpus
+ zaawansowana ergonomia
+ wysoka wydajność aparatu
+ odchylany i dotykowy ekran
+ bogate możliwości personalizacji
+ wyraźny wizjer elektroniczny
+ nowy, wydajniejszy akumulator
+ fantastyczny system stabilizacji obrazu
+ imponujący tryb zdjęć seryjnych
+ szybki i precyzyjny autofokus
+ zaawansowane funkcje dodatkowe
+ jakość obrazu Cinema 4K

- spadek szczegółowości i wzrost zaszumienia na wyższych czułościach matrycy
- tendencja do ciepłego odwzorowywania kolorów
- nieprecyzyjny autofokus w trybie filmowym
- podłączenie zewnętrznych akcesoriów uniemożliwia efektywny odchylenie i obrócenie ekranu

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6.5
Wydajność:
8.5
Funkcjonalność:
8.5
Ocena ogólna

85%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Mini 2 - test możliwości fotograficznych (pliki RAW)
DJI Mini 2 - test możliwości fotograficznych (pliki RAW)
Kieszonkowy DJI Mini 2 to w tej chwili chyba najciekawszy dron dla amatorów. Ma bez wątpienia mnóstwo zalet, ale czy można do nich zaliczyć również jakość zdjęć?...
22
1
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 - pierwsze wrażenia
Sony FX3 stanowić ma pomost pomiędzy światem bezlusterkowców i profesjonalnych kamer wideo, będąc jednocześnie najmniejszą filmującą profesjonalną pełną klatką w...
6
9
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GFX 100S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Średnioformatowe 100 milionów w poręcznym i szybkim body? Brzmi jak spełnienie marzeń niejednego fotografa. Taki aparat w końcu powstał, a my mieliśmy go już w...
49
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)