Podsumowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6.5
Wydajność:
8.5
Funkcjonalność:
8.5
Marka:
Olympus
Nasza ocena:

85%

Druga generacja OM-D E-M1 to prawdziwa rewolucja i przekroczenie kolejnych fotograficznych barier - obiecuje producent. Czy nowy Olympus faktycznie okaże się konkurencją dla profesjonalnych lustrzanek?

Autor: Michał Chrzanowski

3 Styczeń 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Podsumowanie

Olympus już niejednokrotnie udowadniał, że wie jak projektować niezawodne aparaty dla profesjonalistów. Flagowy OM-D E-M1 Mark II to prawdziwe monstrum, które z łatwością poradzi sobie w najbardziej ekstremalnych warunkach. Otrzymujemy bowiem pancerny, magnezowy i uszczelniony korpus, rewelacyjnie zaakcentowany grip, dotykowy i obracany ekran, jasny wizjer elektroniczny, a także poprawiony interfejs i ogromne możliwości personalizacji.

Mamy do czynienia z niemal wzorcową ergonomią, świetnie prezentuje się także ogólna szybkość i działanie aparatu z imponującym trybem zdjęć seryjnych oraz stabilizacją obrazu na czele.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

To na co trzeba jednak zwrócić uwagę to szczegółowość obrazu na wyższych czułościach. Poza tym chwalony przez nas autofokus w trudnych i zmieniających się warunkach oświetleniowych bywał czasami zawodny i nieprzewidywalny. Również w kwestii rejestracji wideo mogłoby być lepiej - brak takich funkcji jak zebra czy ręczna zmiana ISO w trybach preselekcji nie ucieszy profesjonalistów, zwłaszcza, że na horyzoncie jest już nowy Lumix GH5.

Olympus to bez wątpienia niezwykle solidny aparat. Po raz kolejny mamy do czynienia z rozwiązaniami, które wznoszą konstrukcję Mikro Cztery Trzecie na jeszcze wyższy poziom. Niemniej jednak, choć nowy OM-D E-M1 Mark II zasługuje na pochwały to – odpowiadając na postawione na początku pytanie – reporterskiej lustrzanki wciąż nie zastąpi.

Podsumowanie

+ świetne wykonanie
+ uszczelniony i magnezowy korpus
+ zaawansowana ergonomia
+ wysoka wydajność aparatu
+ odchylany i dotykowy ekran
+ bogate możliwości personalizacji
+ wyraźny wizjer elektroniczny
+ nowy, wydajniejszy akumulator
+ fantastyczny system stabilizacji obrazu
+ imponujący tryb zdjęć seryjnych
+ szybki i precyzyjny autofokus
+ zaawansowane funkcje dodatkowe
+ jakość obrazu Cinema 4K

- spadek szczegółowości i wzrost zaszumienia na wyższych czułościach matrycy
- tendencja do ciepłego odwzorowywania kolorów
- nieprecyzyjny autofokus w trybie filmowym
- podłączenie zewnętrznych akcesoriów uniemożliwia efektywny odchylenie i obrócenie ekranu

Oceny szczegółowe
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6.5
Wydajność:
8.5
Funkcjonalność:
8.5
Ocena ogólna

85%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
31
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)