Carl Zeiss Vario-Sonnar T* DT 16-80 mm f/3.5-4.5 - test

Optyka marki Carl Zeiss jest od ponad 160 lat synonimem najwyższej jakości. Carl Zeiss Vario-Sonnar T* DT 16-80 mm f/3.5-4.5, mimo że to obiektyw "kitowy", zapowiada się obiecująco. Czternaście soczewek, w tym dwie soczewki asferyczne, występowanie warstw zapewniających lepsze przepuszczanie światła i osłabiających poświatę powinno zapewnić uzyskanie dobrych zdjęć niemal w każdych warunkach.
0
Mariusz Zach
28 Sierpień 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
3. Konstrukcja


Testowany obiektyw sprawia wrażenie porządnej konstrukcji. Dosyć duży zakres ogniskowych i dobre jak na obiektyw kitowy światło nie przeszkodziły konstruktorom w zamknięciu wszystkiego w kompaktowej obudowie. Carl Zeiss Vario-Sonnar T* DT 16-80 mm f/3.5-4.5 jest bardzo dobrze oznakowany - ma dwie skale pozwalające odczytać aktualną ogniskową i odległość w jakiej ustawiona jest ostrość ( w metrach lub stopach angielskich). Inne napisy mówią o zakresie zoomu i o minimalnych przesłonach dla skrajnych ogniskowych. Na przedniej części znajduje się czerwona litera *T świadcząca o zastosowaniu specjalnych powłok zapewniających lepsze przepuszczanie światła i osłabiających poświatę. Loga na bocznych ścianach informują nas o producencie obiektywu (Carl Zeiss) i o nazwie systemu do którego należy (Sony).

Carl Zeiss Vario-Sonnar T* DT 16-80 mm f/3.5-4.5 zbudowany jest z 14 elementów, wśród których występują dwie soczewki asferyczne. Szkła o niskiej dyspersji nie występują, co jest raczej typowe dla konstrukcji tej klasy. Przysłona składa się z siedmiu listków, które możemy domykać od f/3.5 do f/22 dla 16mm i od f/4,5 do f/29 dla 80mm.

Osoby chcące ten obiektyw wykorzystywać razem z filtrem polaryzacyjnym albo z filtrem połówkowym na pewno ucieszy wiadomość, że podczas ustawiania ostrości nie obraca się przednia część, na której mocowane są właśnie te elementy. Ogniskowe możemy zmieniać w zakresie od 16 do 80mm, co daje ekwiwalent dla małego obrazka 24 - 120mm. Poniżej umieszczone są przykładowe zdjęcia obrazujące powiększenia jakie uzyskać możemy tym 5-krotnym zoomem.Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
37
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
21
6
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
23
5