Ergonomia i funkcje przycisków

Najnowsza propozycja Nikona dla początkujących - model D5000 jest aparatem wprowadzającym nowe tendencje w klasie starter-level. Oferuje 12,3 Mp matrycę CMOS, 2,7-calowy, obracany ekran LCD, 11-polowy autofokus oraz tryb podglądu na żywo - Live View. Poza tym mamy możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 720p.

Autor: Marcin Falana

15 Maj 2009
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

3. Ergonomia i funkcje przycisków

Pierwsze wrażenie

Nikon D5000 robi bardzo przyzwoite pierwsze wrażenie. Korpus jest zwarty, masywny, i przyznam, że dość ciężki jak na następcę modelu D60. Obsługa jedną ręką raczej nie wchodzi w grę. Grip jest dobrze wyprofilowany jednak mógłby być trochę większy. Sprawę trochę ratuje wpustka na opuszki palców, która daje większe poczucie bezpieczeństwa.

Nikon D5000 body z podniesionym lustrem

Plastiki są dobrze spasowane i mają przyjemną fakturę. Przyciski działają z wyczuwalnym skokiem i zostały umieszczone pod palcami. Nikon D5000 jest bardzo starannie wykonany, jak na markowy produkt przystało.

Nikon D5000 z obiektywem kitowym
Nikon D5000 boki

Funkcje przycisków i rozmieszczenie najważniejszych elementów

Na tylnej ściance pod wizjerem znajduje się 2,7-calowy wychylany i obracany ekran LCD. Po jego lewej stronie znalazła się kolumna przycisków obsługująca menu, menu funkcyjne i odtwarzanie. Nad nim znalazł się przycisk kosza, na który zabrakło już miejsca po prawej stronie wyświetlacza. Tutaj znajdziemy nawigator ze środkowym przyciskiem OK i przycisk uruchamiający tryb podglądu na żywo - Lv. Pod prawym kciukiem znalazła się tarcza nastaw, a obok niej przycisk blokady ekspozycji AE-L/AF-L.

tylna ścianka

Na górnej ściance po prawej stronie wizjera umieszczona tarczę trybów ekspozycji. Natomiast przy spuście migawki znalazły się dwa przyciski info i przycisk korekty ekspozycji +/-.

Nikon D5000 górna ścianka

Ostatnie dwa przyciski znalazły się z lewej strony korpusu tuż przy obiektywie. Górny otwiera lampę błyskową i pozwala na zmianę trybu lampy błyskowej - trzymamy go wciśniętego i kręcimy pokrętłem. Dolny przycisk Fn domyślnie jest odpowiedzialny za napęd jednak możemy też go zaprogramować (zakładka programowania przycisku Fn poniżej).

zakładka programowania przycisku Fn

Menu funkcyjne - przycisk i

Pod przyciskiem i znajduje się menu funkcyjne, które możemy wyświetlić w formie klasycznej lub graficznej (poniżej).

klasyczna i graficzna wersja menu funkcyjnego

Poza funkcją informacyjną po kolejnym wciśnięciu przycisku i mamy szybki dostęp do najważniejszych parametrów fotografowania, które możemy zmieniać tarczą nastaw lub nawigatorem (zakładka poniżej).

menu funkcyjne

Podsumowanie

Ergonomia użytkowania i wykonanie Nikona D5000 nie odbiega od innych modeli japońskiego producenta i jest na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo do dyspozycji mamy szybkie menu funkcyjne i przycisk Fn, który możemy zaprogramować. Nikonem D5000 fotografuje się po prostu z przyjemnością. Jedynym mankamentem jest trochę zbyt mały grip do wagi aparatu.

+ znakomite wykonanie

+ ergonomia

+ menu funkcyjne

- trochę za mały grip

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)