Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh

Autor: Maciej Luśtyk

27 Wrzesień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem westchnień portrecistów.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, tajemniczy obiektyw o nazwie „Plena” okazał się być obiektywem 135 mm f/1.8 - popularną portretową konstrukcją, która znajdziemy w niemal każdym systemie. Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena nie bez powodu otrzymał jednak swoją własną „ksywkę”. Producent obiecuje bowiem, że szkło wyznacza nowy standard optyczny dla tego typu obiektywów.

Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena ma być nowym benchmarkiem obiektywów portretowych

Nazwa zaczerpnięta z łacińskiego „plenum” oznaczać ma coś „pełnego” lub czymś „przepełnionego”. W tym wypadku chodzić ma o możliwości i optyczną doskonałość. Bazujący na 16 soczewkach w 14 grupach i 11-listkowej przysłonie układ oferować ma wzorowo wyrównaną ostrość, niewidoczną winietę i „marzycielskie” rozmycie tła z idealnie równym bokeh w całym kadrze. Nikon obiecuje też doskonałą kontrastowość, reprodukcję kolorów i brak problemów z pracą pod światło.

Wszystko to Ma być m.in. zasługą wielu soczewek specjalnych. W sumie otrzymujemy ich aż 6: 4 soczewki ED, 1 soczewkę asferyczną i 1 soczewkę SR. Mamy też dwie zaawansowane powłoki antyodblaskowe (Meso Amorphous Czat i powłoka ARNEO), które wg zapewnień producenta oferować mają najlepszą kontrolę flar i odbić światła w historii.

Obiektyw napędzany jest podwójnym silnikiem STM, który nawet mimo dużej ilości szkła zapewniań ma płynne, ciche i szybkie ostrzenie z aparatami systemu Z. Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena ma być więć także skutecznym wyborem do filmowania. Obiektyw ostrzy z minimalnej odległości 82 cm.

Jeżeli chodzi o budowę, otrzymujemy standardową dla obiektywów serii S (a więc rozbudowaną) ergonomię. Otrzymujemy więc przełącznik AF/MF, dwa przyciski funkcyjne i dodatkowy pierścień funkcyjny. Nowy model ma być też solidnie zabezpieczony przed kurzem i zachlapaniami. Co ważne, obiektyw zachowuje też przyzwoite jak na tego rodzaju szkło gabaryty - szkło mierzy 9,9 x 13,9 cm, waży 995 g i przyjmuje filtry o średnicy 82 mm.

Zdjęcia przykładowe

Możliwości obiektywu możemy wstępnie ocenić na oficjalnych samplach producenta. Nie są to niestety zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Ja można się było spodziewać, specjalne możliwości to także „specjalna” cena. Obiektyw trafi na rynek w połowie października w cenie 2499 dolarów. Na polskim rynku zapłacimy za niego 13 949 zł. Jest to więc najdroższy obiektyw 135 mm f/1.8 we współczesnych systemach bezlusterkowych. Nadal to jednak mniej niż producent życzy sobie za model 85 mm f/1.2 S.

Specyfikacja:

Nazwa Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena
Producent Nikon
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Nikon Z
Ogniskowa 135 mm
Maksymalna jasność 1.8
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 16 soczewek / 14 grup (4 x ED, 1 x ASP, 1 x SR)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 18°10′
Maksymalne powiększenie 0,2x
Minimalna odległość ogniskowania 82 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 82 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Podwójny silnik STM
Stabilizacja nie
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny tak
dodatkowy pierścień funkcyjny
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 9,9 x 13,9 cm
Waga 995 g
Cena w dniu premiery 13949 zł

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie nikon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)