Sony FE 135 mm f/1.8 G Master - portretówka wyższej klasy

0
Maciej Luśtyk
26 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Linię profesjonalnych obiektywów G Master wzbogaca jasny obiektyw portretowy, który zachwycić ma użytkowników zarówno rozdzielczością, jak i przyjemnym dla oka rozmyciem nieostrości. Na rynku pojawi się już w kwietniu.

Nowy Sony FE 135 mm f/1.8 G Master pretenduje do miana najciekawszego obiektywu portretowego w systemie Sony E, a na tle konkurencji wybijać ma się zarówno jakością obrazowania, jak i przemyślana konstrukcją tak, by dostarczyć bezkompromisowej wygody pracy tak podczas fotografowania, jak i filmowania.

 

Dużą wagę przyłożono do układu optycznego, który zbudowano w oparciu o 13 elementów w 10 grupach. “Obiektyw (…) gwarantuje wysoką rozdzielczość całego kadru nawet przy maksymalnie otwartej przysłonie. Ma innowacyjną konstrukcję optyczną: w przedniej grupie wykorzystano soczewki XA (extreme aspherical) i soczewki ze szkła Super ED (o bardzo małej dyspersji), uzyskując skuteczną kompensację wszelkich aberracji typowych dla teleobiektywów. Wyjątkowa jakość obrazu to również efekt połączenia soczewki Super ED i ED, których odpowiednie rozmieszczenie pozwoliło skompensować wzdłużną aberracją chromatyczną, ograniczyć przekłamania barw i do maksimum zwiększyć rozdzielczość. Imponującą wyrazistość zdjęć zapewnia z kolei unikatowa powłoka Sony Nano AR. Przeciwdziała ona zjawisku flary i powstawaniu tak zwanych duszków, które mogą wystąpić na zdjęciach portretowych zrobionych pod światło.” - czytamy na temat nowego szkła w informacji prasowej.

Portret, sport a może filmowanie? Nowe szkło poradzić ma sobie z każdym zadaniem

Jak zwykle w serii G Master, tutaj także mamy liczyć na wyjątkowo plastyczne rozmycie nieostrości, które jest zasługa zastosowania 11-listkowej przysłony i wspomnianej wcześniej soczewki XA. W porównaniu do szkieł konkurencji otrzymać mamy także dużo mniejszą minimalną odległość ostrzenia - 0,7 m (powiększenie 0,25 x).

Mimo rozbudowanej konstrukcji optycznej, szkło ma być bardzo szybkie jeśli chodzi o pracę systemu AF. A to dzięki aż czterem silnikom liniowym Sony XD oraz “szybującym” soczewkom. Całość ma być wyjątkowo cicha i umożliwiać nieskrępowaną pracę nawet w przypadku fotografowania sportu.

 

Na uwagę zasługuje także sama konstrukcja obiektywu. Otrzymujemy m.in. możliwość przełączenia pierścienia przysłony w tryb bezstopniowy, co docenią filmowcy, a także sprzęgło zakresu ostrzenia oraz dwa przyciski blokady ostrości, które możemy personalizować. Do tego system Linear Response MF, który zagwarantuje nam, że obrócenie pierścienia ostrości o dany dystans zawsze będzie skutkować takim samym przesunięciem płaszczyzny ostrości.

To wszystko w stosunkowo kompaktowej, jak na tę klasę sprzętu, uszczelnianej, magnezowej obudowie o średnicy 89,5 mm i wadze 960 g.

Nowe filtry polaryzacyjne

Oprócz nowego obiektywu, Sony zaprezentowało nową linię kołowych filtrów polaryzacyjnych o średnicach 49, 55, 62, 67, 72, 77 i 82 mm. Oferować mają one dwukrotnie większą jakość niż obecne filtry polaryzacyjne Sony, dzięki czemu stać maja się idealnym uzupełnieniem flagowych obiektywów z serii G Master.

Cena i dostępność

Nowy obiektyw na sklepowych półkach pojawić ma się już w kwietniu 2019 roku, w cenie około 2000 euro (około 8650 zł)

Więcej informacji znajdziecie pod adresem sony.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron zapowiada 4 nowe obiektywy do Sony E. Szykuje się gratka dla użytkowników ceniących kompaktowość
Tamron zapowiada 4 nowe obiektywy do Sony E. Szykuje się gratka dla użytkowników ceniących...
„Rozwijamy się poprzez przekraczanie granic” - takim sloganem producent zapowiada nowe szkłą do Sony E, które już niebawem zadebiutować mają na rynku. Wygląda na to,...
3
0
Viltrox 23 mm f/1.4, 33 mm f/1.4 i 56 mm f/1.4 - nowe jasne stałki z AF do Sony E, EOS-M i Fujifilm X
Viltrox 23 mm f/1.4, 33 mm f/1.4 i 56 mm f/1.4 - nowe jasne stałki z AF do Sony E, EOS-M i...
Viltrox wkroczył do świata optyki z przytupem, prezentując w zeszłym roku pierwszy „zewnętrzny” obiektyw do systemu Fujifilm X, wspierający system AF. Teraz rozszerza...
7
0
Meike 85 mm f/2.8 Macro teraz także z mocowaniem Canon RF i Nikon Z
Meike 85 mm f/2.8 Macro teraz także z mocowaniem Canon RF i Nikon Z
Kolejna z konstrukcji Meike została zaadaptowana na potrzeby najnowszych pełnoklatkowych bezlusterkowców. Tym razem jest to niedrogi obiektyw makro, którego brakuje w...
6
0
Powiązane artykuły