Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z

Autor: Maciej Luśtyk

25 Wrzesień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?

W kanałach społecznościowych marki Nikon pojawił się teaser nowego obiektywu, którego oficjalna premiera odbędzie się w najbliższą środę. I nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie ukazane na nim złote grawerowanie, które przywołuje na myśl jedyny w swoich rodzaju, super jasny (i superdrogi) obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct i który wskazuje, że kolejny raz będziemy mieć do czynienia ze swego rodzaju unikalną konstrukcją.

Plena, czyli co?

Czym więc będzie obiektyw ochrzczony mianem „Plena”? Według zapowiedzi, wywodząca się z łaciny nazwa oznacza coś „pełnego” i „przepełnionego”, ale też „obraz i wyobraźnię”. Łącząc to z ujęciem fotografa zahipnotyzowanego doskonałym bokeh, możemy oczekiwać, że będziemy mieć do czynienia z obiektywem portretowym.

135 mm f/1.8, 35 mm f/1.2 a może coś zupełnie innego?

Na to także wydaje się wskazywać tubus obiektywu, który przypomina krótkie jasne portretowe tele. Można by więc spodziewać się obiektywu z przedziału ogniskowych 85-135 mm, biorąc jednak pod uwagę, że ogniskowa 85 mm jest dość dobrze zagospodarowana w systemie Z, z dużym prawdopodobieństwem będzie to model 135 mm, który widnieje na aktualnej mapie premier producenta i który jest jedynym niezaprezentowanym obiektywem obok oczekiwanego modelu 35 mm f/1.2 (który także może okazać się „Pleną”).

Aktualna mapa premier obiektywów Nikon Z

Sugerując się ogniskową i miejscem na roadmapie, większość osób spodziewałaby się zobaczyć tutaj obiektyw o świetle f/1.8. Specjalny teaser i osobna nazwa wydają się jednak sugerować, że będziemy mieli do czynienia z czymś znacznie ciekawszym. Czy producentowi udało się upchnąć w tego rodzaju tubusie optykę ze światłem f/1.2 lub f/1.4? A może nazwa „Plena”, zamiast do jasności odnosi się do wzorowej jakości optycznej nowego szkła? Czy w odróżnieniu od modelu Noct będzie to obiektyw wyposażony w system AF? No i czy przypadkiem nie jest to zapowiedź zupełnie nieoczekiwanego szkła lub całej serii obiektywów klasy premium?

Premiera już w środę

O tym wszystkim przekonamy się już niebawem. Oficjalna premiera obiektywu planowana jest na środę 27 września 2023 roku.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
System L-mount wzbogaci się o nowy poręczny obiektyw. To lekki i cienki “naleśnik” S 26 mm f/8 bez autofokusa, który ma spełniać rolę dekielka do aparatu. Jest też zapowiedź nowego zooma.
1
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
4
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)