Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena zwala z nóg

4
Maciej Luśtyk
10 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon wreszcie oficjalnie zaprezentował zapowiadany od roku obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który ma być ukoronowaniem bezlusterkowego systemu Z. Choć pięknie się prezentuje, to raczej obiektyw, który znajdzie niewielu nabywców

Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct zapowiadany był już od dnia, w którym światło dzienne ujrzał bezlusterkowy system Nikon Z i od początku zbudzał niemałą sensację. To w końcu pierwszy w historii tak jasny obiektyw producenta, który w dodatku charakteryzować ma się ponadprzeciętną jakością optyki.

„Aktualnie opracowywany nowy obiektyw Noct wykorzysta ogromną elastyczność konstrukcyjną mocowania Z, by uzyskać najwyższe osiągi optyczne. Celem konstruktorów jest osiągnięcie niezwykle dużego otworu względnego f/0.95, a także zaoferowanie najdoskonalszego odwzorowania szczegółów dostępnego w obiektywach Nikkor w połączeniu z ogromną szczegółowością i ostrością zdjęć. Równie istotne jest uzyskiwanie pięknego oraz płynnego efektu rozmycia, a także umożliwienie tworzenia doskonałych zdjęć, ciekawszych i bardziej trójwymiarowych” - obiecywał producent.

Najwyższej klasy optyka, z której nigdy z niej nie skorzystasz.

Dziś poznaliśmy wreszcie pełną specyfikację obiektywu. Na jego układ optyczny składa się 17 soczewek w 10 grupach, z których aż trzy to soczewki asferyczne. Do tego 4 soczewki ED, które zminimalizują aberrację chromatyczną oraz powłoki Nano Crystal i Arneo, które doskonale radzić mają sobie z odbiciami światła i flarami, a także zagwarantować, że w obiektywie praktycznie nie będzie występowała koma. Nie zabraknie też powłoki fluorowej która zapewnić ma jeszcze lepszą ochronę przed kurzem, wodą i zatłuszczeniem.

Zestaw ten pozwoli nam na ostrzenie z odległości 50 cm, co w parze z wyjątkową światłosiłą i 11-listkową przysłoną zapewnić ma nam niepowtarzalne rozmycie nieostrości i obrazek, w którym będzie się można zakochać. Czy tak będzie w rzeczywistości? Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct to jednak obiektyw o wyjątkowo dużych gabarytach, (102 x 153 mm, waga 2 kg), a w dodatku konstrukcja w pełni manualna, co sprawia, że nawet przy udogodnieniach w postaci przycisku funkcyjnego, mocowania statywowego i wyświetlacza LCD będzie to szkło zwyczajnie mało komfortowe w użyciu. Do tego dochodzi absurdalna cena, która sprawia, że obiektyw częściej będzie zapewne tematem rozmów niż bohaterem fotograficznych przygód.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi do sprzedaży 31 października w cenie bagatela 8000 dolarów, czyli około 31,5 tys. zł. W Polsce za obiektyw przyjdzie nam zapłacić 39999 zł.

Specyfikacja:

Nazwa Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct
Producent Nikon
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Nikon Z
Ogniskowa 58 mm
Maksymalna jasność 0
Maksymalna wartość przysłony 0
Liczba listków przysłony 11
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 17 elementów / 10 grup (3 soczewki asferyczne)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0,19x
Minimalna odległość ogniskowania 50 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 82 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny tak
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe tak
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 105 x 153 mm
Waga 2000 g
Cena w dniu premiery 39999 zł

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem nikon.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na...
Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych...
0
0
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
Marka Pentax wciąż żyje. Ricoh wprowadza do oferty jeden z ciekawszych obiektywów, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w systemie. HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM...
8
3
Fujifilm Fujinon XC 35 mm f/2 - jasny, tani ekwiwalent 50 mm nareszcie dołącza do systemu
Fujifilm Fujinon XC 35 mm f/2 - jasny, tani ekwiwalent 50 mm nareszcie dołącza do systemu
Fujifilm X to bez wątpienia jeden z ciekawszych systemów fotograficznych na rynku. Niestety do tej pory miał jedną zasadniczą wadę - brakowało w nim niedrogich,...
13
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)