Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena zwala z nóg

4
Maciej Luśtyk
10 Październik 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Nikon wreszcie oficjalnie zaprezentował zapowiadany od roku obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który ma być ukoronowaniem bezlusterkowego systemu Z. Choć pięknie się prezentuje, to raczej obiektyw, który znajdzie niewielu nabywców

Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct zapowiadany był już od dnia, w którym światło dzienne ujrzał bezlusterkowy system Nikon Z i od początku zbudzał niemałą sensację. To w końcu pierwszy w historii tak jasny obiektyw producenta, który w dodatku charakteryzować ma się ponadprzeciętną jakością optyki.

„Aktualnie opracowywany nowy obiektyw Noct wykorzysta ogromną elastyczność konstrukcyjną mocowania Z, by uzyskać najwyższe osiągi optyczne. Celem konstruktorów jest osiągnięcie niezwykle dużego otworu względnego f/0.95, a także zaoferowanie najdoskonalszego odwzorowania szczegółów dostępnego w obiektywach Nikkor w połączeniu z ogromną szczegółowością i ostrością zdjęć. Równie istotne jest uzyskiwanie pięknego oraz płynnego efektu rozmycia, a także umożliwienie tworzenia doskonałych zdjęć, ciekawszych i bardziej trójwymiarowych” - obiecywał producent.

Najwyższej klasy optyka, z której nigdy z niej nie skorzystasz.

Dziś poznaliśmy wreszcie pełną specyfikację obiektywu. Na jego układ optyczny składa się 17 soczewek w 10 grupach, z których aż trzy to soczewki asferyczne. Do tego 4 soczewki ED, które zminimalizują aberrację chromatyczną oraz powłoki Nano Crystal i Arneo, które doskonale radzić mają sobie z odbiciami światła i flarami, a także zagwarantować, że w obiektywie praktycznie nie będzie występowała koma. Nie zabraknie też powłoki fluorowej która zapewnić ma jeszcze lepszą ochronę przed kurzem, wodą i zatłuszczeniem.

Zestaw ten pozwoli nam na ostrzenie z odległości 50 cm, co w parze z wyjątkową światłosiłą i 11-listkową przysłoną zapewnić ma nam niepowtarzalne rozmycie nieostrości i obrazek, w którym będzie się można zakochać. Czy tak będzie w rzeczywistości? Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct to jednak obiektyw o wyjątkowo dużych gabarytach, (102 x 153 mm, waga 2 kg), a w dodatku konstrukcja w pełni manualna, co sprawia, że nawet przy udogodnieniach w postaci przycisku funkcyjnego, mocowania statywowego i wyświetlacza LCD będzie to szkło zwyczajnie mało komfortowe w użyciu. Do tego dochodzi absurdalna cena, która sprawia, że obiektyw częściej będzie zapewne tematem rozmów niż bohaterem fotograficznych przygód.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi do sprzedaży 31 października w cenie bagatela 8000 dolarów, czyli około 31,5 tys. zł. W Polsce za obiektyw przyjdzie nam zapłacić 39999 zł.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem nikon.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Szerokokątne nowości firmy Voigtlander mają zainteresować miłośników wyrafinowanej optyki opakowanej w klasyczny i elegancki design - dodatkowo niemiecki producent przedstawił nowe akcesoria.
0
0
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
W ofercie firmy FoxFoto pojawiły się najnowsze manualne obiektywy Laowa, czyli kierowany do użytkowników systemu Mikro Cztery Trzecie obiektyw Fisheye, pełnoklatkowy...
5
0
Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 - wysokiej klasy manualny obiektyw standardowy do Sony E
Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 - wysokiej klasy manualny obiektyw standardowy do Sony E
Voigtländer prezentuje nowy obiektyw dla uczczenia 20-lecia serii Classic Line. To wysokiej jakości manualny standard, który spodobać ma się użytkownikom aparatów Sony, także tym filmującym.
7
0
Powiązane artykuły