Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena zwala z nóg

Autor: Maciej Luśtyk

10 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon wreszcie oficjalnie zaprezentował zapowiadany od roku obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który ma być ukoronowaniem bezlusterkowego systemu Z. Choć pięknie się prezentuje, to raczej obiektyw, który znajdzie niewielu nabywców

Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct zapowiadany był już od dnia, w którym światło dzienne ujrzał bezlusterkowy system Nikon Z i od początku zbudzał niemałą sensację. To w końcu pierwszy w historii tak jasny obiektyw producenta, który w dodatku charakteryzować ma się ponadprzeciętną jakością optyki.

„Aktualnie opracowywany nowy obiektyw Noct wykorzysta ogromną elastyczność konstrukcyjną mocowania Z, by uzyskać najwyższe osiągi optyczne. Celem konstruktorów jest osiągnięcie niezwykle dużego otworu względnego f/0.95, a także zaoferowanie najdoskonalszego odwzorowania szczegółów dostępnego w obiektywach Nikkor w połączeniu z ogromną szczegółowością i ostrością zdjęć. Równie istotne jest uzyskiwanie pięknego oraz płynnego efektu rozmycia, a także umożliwienie tworzenia doskonałych zdjęć, ciekawszych i bardziej trójwymiarowych” - obiecywał producent.

Najwyższej klasy optyka, z której nigdy z niej nie skorzystasz.

Dziś poznaliśmy wreszcie pełną specyfikację obiektywu. Na jego układ optyczny składa się 17 soczewek w 10 grupach, z których aż trzy to soczewki asferyczne. Do tego 4 soczewki ED, które zminimalizują aberrację chromatyczną oraz powłoki Nano Crystal i Arneo, które doskonale radzić mają sobie z odbiciami światła i flarami, a także zagwarantować, że w obiektywie praktycznie nie będzie występowała koma. Nie zabraknie też powłoki fluorowej która zapewnić ma jeszcze lepszą ochronę przed kurzem, wodą i zatłuszczeniem.

Zestaw ten pozwoli nam na ostrzenie z odległości 50 cm, co w parze z wyjątkową światłosiłą i 11-listkową przysłoną zapewnić ma nam niepowtarzalne rozmycie nieostrości i obrazek, w którym będzie się można zakochać. Czy tak będzie w rzeczywistości? Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta.

Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct to jednak obiektyw o wyjątkowo dużych gabarytach, (102 x 153 mm, waga 2 kg), a w dodatku konstrukcja w pełni manualna, co sprawia, że nawet przy udogodnieniach w postaci przycisku funkcyjnego, mocowania statywowego i wyświetlacza LCD będzie to szkło zwyczajnie mało komfortowe w użyciu. Do tego dochodzi absurdalna cena, która sprawia, że obiektyw częściej będzie zapewne tematem rozmów niż bohaterem fotograficznych przygód.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi do sprzedaży 31 października w cenie bagatela 8000 dolarów, czyli około 31,5 tys. zł. W Polsce za obiektyw przyjdzie nam zapłacić 39999 zł.

Specyfikacja:

Nazwa Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct
Producent Nikon
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Nikon Z
Ogniskowa 58 mm
Maksymalna jasność 0
Maksymalna wartość przysłony 0
Liczba listków przysłony 11
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 17 elementów / 10 grup (3 soczewki asferyczne)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0,19x
Minimalna odległość ogniskowania 50 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 82 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny tak
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe tak
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 105 x 153 mm
Waga 2000 g
Cena w dniu premiery 39999 zł

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem nikon.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
System L-mount wzbogaci się o nowy poręczny obiektyw. To lekki i cienki “naleśnik” S 26 mm f/8 bez autofokusa, który ma spełniać rolę dekielka do aparatu. Jest też zapowiedź nowego zooma.
1
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
4
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)