Po co ci Noct? Właśnie pojawił się kompaktowy Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical do Nikon Z

Autor: Maciej Luśtyk

16 Styczeń 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Marzy wam się superjasny obiektyw do Nikon Z? Nowy Voigltander Nokton to jedno z najjaśniejszych szkieł na rynku i świetna alternatywa dla ikonicznego modelu Noct 58 mm f/0.95.

Szukasz superjasnego, ale też dobrego obiektywu do Nikon Z? Mamy dobrą wiadomość. Kosztujący krocie Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct nie jest już twoją jedyną opcją. Na rynku właśnie debiutuje tańszy, a dodatkowo całkiem kompaktowy manualny Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical w wersji z mocowaniem Z.

Ta sama optyka, co wcześniej, ale dużo większy zakres ostrzenia

Pod względem konstrukcji, nie uświadczymy tu dużych zaskoczeń. Producent zapewnia, że układ optyczny został zoptymalizowany pod kątem systemu bezlusterkowego Nikona, ale jego ogólna formuła jest identyczna, jak w przypadku wersji do Leica M - otrzymujemy 9 soczewek w 7 grupach (w tym 2 soczewki asferyczne) i 12-listkową przysłonę (domykaną do f/16).

Układ optyczny obiektywu Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical

Obiektyw wypada natomiast dużo lepiej pod względem minimalnej odległości ostrzenia, która wynosi tylko 45 cm (90 cm w wersji VM), a do tego oferuje styki, które pozwolą na komunikację obiektywu z aparatem, zapewniając wygodną pracę w trybach półautomatycznych i wsparcie dla systemów ułatwiających ręczne ostrzenie.

Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical Nikon Z - zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie zobaczyć kilka oficjalnych zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

1/60 s, f/1, ISO 250, ogniskowa: 50 mm

1/50 s, f/1, ISO 320, ogniskowa: 50 mm

1/500 s, f/1, ISO 100, ogniskowa: 50 mm

1/100 s, f/1, ISO 125, ogniskowa: 50 mm

Jak zwykle w przypadku Voigtlander, otrzymujemy też pancerną metalową obudowę, z charakterystycznym dużym, wygodnym i precyzyjnym pierścieniem ostrości, opartym o klasyczny mechanizm gwintowy. Przy swoich możliwościach, szkło zachowuje bardzo przyzwoite gabaryty - obiektyw mierzy jedyne 67,6 x 66,6 mm i waży 598 g. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 68 mm. Szkło niestety nie wydaje się być jednak uszczelnione.

Producent informuje, że obiektyw może nie działać poprawnie na starszych wersjach oprogramowania aparatu. Dla prawidłowego działania zaleca się aktualizację firmware'u aparatu.

Cena i dostępność

Dokładnej ceny modelu Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical do Nikon Z jeszcze nie znamy, ale prawdopodobnie nie będzie ona znacznie odbiegać od ceny wariantu do aparatów Leica, która kosztuje obecnie między 8 a 10 tys. złotych.

Obiektyw trafi do sprzedaży w lutym 2023 roku.

Więcej informacji na stronie: cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
Kolejne obiektywy Tamron do Nikon Z jeszcze w tym roku
W niedawnym wywiadzie przedstawiciele producenta zdradzili plany produkcji kolejnych obiektywów do Nikon Z. Czy przeniesiona zostanie cała oferta dostępna do Sony...
10
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Obiektywy Irix Cine od teraz także z mocowaniem Fujifilm X
Irix otwiera się na filmowców wykorzystujących aparaty Fujifilm. Od dzisiaj wszystkie obiektywy z serii Cine dostępne są również w wersji z bagnetem X.
1
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które wygląda bardzo znajomo
Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 - nowy tele-zoom to kolejne szkło producenta, które...
Leica zaprezentowała najnowszy przybytek w ofercie zoomów do systemu L-Mount. Model Leica Vario-Elmar-SL 100-400 mm f/5-6.3 to stosunkowo kompaktowa propozycja dla...
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)