Voigtlander Nokton 40 mm f/1.2 teraz także z mocowaniem RF

Autor: Maciej Luśtyk

15 Grudzień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Na rynku już w styczniu pojawi się superjasny Voigtlander Nokton 40 mm f/1.2 w wariancie z mocowaniem Canon RF. Obiektyw wyposażony będzie w styki, pozwalające na komunikacje z aparatem i zapisywanie pełnych danych EXIF.

Obiektyw Voigtlander Norton 40 mm f/1.2, czyli superjasny i szerszy zamiennik dla obiektywu standardowego, widzieliśmy już w wersjach z mocowaniami Sony E, Leica M i Nikon Z. Teraz obiektyw będzie w końcu dostępny także dla użytkowników aparatów Canon RF.

Nokton 40 mm w wersji RF oferuje to samo wnętrze, ale nowoczesny design

Pod względem optycznym to dokładne ta sama konstrukcja co wcześniej. Otrzymujemy więc 8 elementów w 6 grupach i dwie soczewki asferyczne, dzięki którym obiektyw jest mały i charakteryzować ma się wyrównaną rozdzielczością na całej powierzchni kadru. Do tego mamy 10-listkową przysłonę, która powinna zagwarantować przyjemne rozmycie nieostrości i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 30 cm.

W przypadku wariantu RF zmienia się jednak stylistyka tubusu. Zamiast charakterystycznego mocno frezowanego pierścienia ostrości i klasycznego designu otrzymujemy dużo bardziej nowoczesne wzornictwo i pierścienie pokryte drobną fakturą. Nadal to jednak w pełni metalowa, solidna konstrukcja, tyle że lepiej pasująca do korpusów EOS R.

Tak jak inne współczesne obiektywy Voigtlander, Norton 40 mm f/1.2 w wersji RF ma do zaoferowania wbudowaną elektronikę, która pozwoli na komunikację z aparatem i przekazywanie danych EXIF do celów współpracy ze stabilizacją czy wygodnej pracy w trybach preselekcji.

Cena i dostępność

Obiektyw Voigtlander Norton 40 mm f/1.2 w wersji z mocowaniem Canon RF trafi na rynek w styczniu 2024 roku. Dokładnej ceny na razie nie znamy, ale prawdopodobnie będzie ona zbliżona do wersji Nikon Z, która kosztuje obecnie ok. 4950 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)