Voigtlander Ultron 27 mm f/2 - niewielki klasyk do aparatów Fujifilm X

Autor: Redakcja Fotopolis

16 Maj 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Lekki i poręczny odpowiednik 40 mm, a do tego w analogowejj stylizacji. Taki ma być nowy stałoogniskowy obiektyw marki Voigtlander do bezlusterkowców Fujifilm X.

Ultron 27 mm f/2,0 to jasny, ultra-kompaktowy obiektyw zoptymalizowany do współpracy z matrycami APS-C brzlusterkowców od Fujifilm. Po podłączeniu staje się odpowiednikiem pełnoklatkowego obiektywu 40 mm. Ta uniwersalna ogniskowa w zestawie z przysłoną f/2 sprawia, że obiektyw znajdzie zastosowanie niemal w każdych warunkach, a jego niewielkie gabaryty pozwolą mieć go zawsze przy sobie.

Układ optyczny Ultrona 27 mm tworzy 6 elementów rozmieszczonych w 4 grupach, z których jeden to soczewka o anormalnej częściowej dyspersji. Przysłona umożliwiająca regulację wartości z dokładnością do 1/3 EV zbudowana została z 10 listków i po przyknięciu ma nadal dawać przyjemne, gładkie nieostrości.

Obiektyw wyposażony został w układ elektroniczny zapewniający komunikację obiektywu z korpusem aparatu. W zależności od posiadanego korpusu oraz wersji jego oprogramowania obiektyw przekazywać może dane EXIF oraz potwierdzenie ostrości, wesprzeć stabilizację obrazu w korpusie lub korektę paralaksy, a także wyświetlić na ekranie skalę z aktualnie ustawionym punktem ostrości.

Optyka Ultrona 27 mm zamknięta została w małym (59,3 x 23,5 mm) i lekkim (zaledwie 120 g), ale w pełni metalowym tubusie, z zachowaniem wysokiej precyzji znanej z innych konstrukcji Voigtlandera.

Obiektyw dostępny będzie w 2 wariantach kolorystycznych: czarnym i srebrnym. Na razie producent nie podaje w jakiej cenie wejdzie do sprzedaży, ani kiedy to nastąpi.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
16
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
7
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13