Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical - superjasny, kompaktowy standard do Leica M

Autor: Maciej Luśtyk

10 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Przed samymi świętami Cosina prezentuje jedno z najciekawszych szkieł tego roku. Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical to jeden z najjaśniejszych pełnoklatkowych standardów, który przy okazji może okazać się tym najlepszym. Za pomocą adapterów zamontujemy go także na bezlusterkowcach.

Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical nie jest bynajmniej pierwszym tak jasnym współczesnym obiektywem pełnoklatkowym. Na rynku mamy chociażby chińskie pozycje TT Artisan 50 mm f/0.95 i Mitakon Speedmaster f/0.95. Biorąc pod uwagę renomę, propozycja Voigtlandera może być natomiast najlepsza pod względem optycznym.

Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical - pretendent do miana najlepszego superjasnego obiektywu 50 mm na rynku

Na układ optyczny składa się 9 soczewek w 7 grupach, wśród których znajdziemy specjalną, autorską soczewkę asferyczną GA oraz jeden elementy o zwiększonej refrakcji. Według producenta układ łączyć ma w sobie wysoką rozdzielczość z niewielkimi wymiarami. I trzeba przyznać, że pod tym względem nowy manualny Voigtlander naprawdę bryluje - szkło mierzy raptem 73,6 × 55,0 mm i waży 484 g.

Do tego 12-listkowa przysłona, która zapewnić ma kołową reprodukcję bokeh, nawet po mocniejszym domknięciu. Dość przeciętnie wypada jedynie minimalna odległość ostrzenia, która wynosi 90 cm. Obiektyw oferuje wsparcie dla systemu dalmierza aparatów Leica.

Układ optyczny obiektywu Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical

Jak na razie, producent nie udostępnia jeszcze żadnych zdjęć przykładowych także trudno ocenić z jakim do końca szkłem mamy tu do czynienia. Na zastosowanie typowo profesjonalne na pewno wskazuje natomiast cena.

Cena i dostępność

Obiektyw Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical wyceniony został na 225 tysięcy jenów, czyli około 8100 zł. Szkło oferowane jest z mocowaniem Leica M, ale za pomocą adapterów można podłączyć je do większości systemów bezlusterkowych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR - najszersza stałka w systemie
Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR - najszersza stałka w systemie
Fujifilm zaprezentowało swój najszerszy dotychczas obiektyw szerokokątny. Odpowiednik pełnoklatkowego obiektywu 12 mm oferuje kompaktową budowę, możliwość nakręcenia...
1
RF 28 mm f/2.8 STM - Canon zaprezentował uniwersalny “naleśnik” do aparatów pełnoklatkowych i APS-C
RF 28 mm f/2.8 STM - Canon zaprezentował uniwersalny “naleśnik” do aparatów pełnoklatkowych i APS-C
Wraz z aparatem EOS R100 Canon wprowadza na rynek nowy budżetowy obiektyw typu pancake. Jest mały i lekki, a dzięki uniwersalnej ogniskowej sprawdzi się zarówno z korpusami pełnoklatkowymi, jak i...
2
Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E
Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E
Viltrox rozbudowuje rodzinę obiektywów o nowy superszerokokątny model 16 mm f/1.8. Konstrukcja wyróżnia się atrakcyjną ceną i dużym ekranem LCD umieszczonym na...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)