Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical - superjasny, kompaktowy standard do Leica M

Autor: Maciej Luśtyk

10 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Przed samymi świętami Cosina prezentuje jedno z najciekawszych szkieł tego roku. Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical to jeden z najjaśniejszych pełnoklatkowych standardów, który przy okazji może okazać się tym najlepszym. Za pomocą adapterów zamontujemy go także na bezlusterkowcach.

Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical nie jest bynajmniej pierwszym tak jasnym współczesnym obiektywem pełnoklatkowym. Na rynku mamy chociażby chińskie pozycje TT Artisan 50 mm f/0.95 i Mitakon Speedmaster f/0.95. Biorąc pod uwagę renomę, propozycja Voigtlandera może być natomiast najlepsza pod względem optycznym.

Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical - pretendent do miana najlepszego superjasnego obiektywu 50 mm na rynku

Na układ optyczny składa się 9 soczewek w 7 grupach, wśród których znajdziemy specjalną, autorską soczewkę asferyczną GA oraz jeden elementy o zwiększonej refrakcji. Według producenta układ łączyć ma w sobie wysoką rozdzielczość z niewielkimi wymiarami. I trzeba przyznać, że pod tym względem nowy manualny Voigtlander naprawdę bryluje - szkło mierzy raptem 73,6 × 55,0 mm i waży 484 g.

Do tego 12-listkowa przysłona, która zapewnić ma kołową reprodukcję bokeh, nawet po mocniejszym domknięciu. Dość przeciętnie wypada jedynie minimalna odległość ostrzenia, która wynosi 90 cm. Obiektyw oferuje wsparcie dla systemu dalmierza aparatów Leica.

Układ optyczny obiektywu Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical

Jak na razie, producent nie udostępnia jeszcze żadnych zdjęć przykładowych także trudno ocenić z jakim do końca szkłem mamy tu do czynienia. Na zastosowanie typowo profesjonalne na pewno wskazuje natomiast cena.

Cena i dostępność

Obiektyw Voigtlander Nokton 50 mm f/1 Aspherical wyceniony został na 225 tysięcy jenów, czyli około 8100 zł. Szkło oferowane jest z mocowaniem Leica M, ale za pomocą adapterów można podłączyć je do większości systemów bezlusterkowych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina zaprezentowała kolejne szkło z serii kompaktowych teleobiektywów stworzonych w technologii lustrzanej. Obiektyw jest w pełni manualny i oferuje średnią jasność,...
4
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Na rynku pojawiły się kolejne chińskie, budżetowe obiektywy manualne, tym razem sygnowane marką Rockstar. W ofercie modele do aparatów Sony, Canon, Nikon, Leica i...
6
Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - Nikon prezentuje profesjonalny teleobiektyw do bezlusterkowców
Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - Nikon prezentuje profesjonalny teleobiektyw do bezlusterkowców
Ma wbudowany konwerter, nowy układ optyczny, nowy system AF i jest wyraźnie lżejszy od wersji do lustrzanek. Nikon oficjalnie prezentuje swój flagowy teleobiektyw Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S i...
21
Powiązane artykuły