Gdyby wszyscy producenci optyki podchodzili do systemu Mikro Cztery Trzecie tak, jak Voigtlander, dzisiaj prawdopodobnie miałby on dużo więcej zwolenników. Pokazany dziś Voigtlander Super Nokton 29 mm f/0.8 Aspherical przekracza bariery i rzuca nowe światło na system, który wielu spisało już na straty.
Nowy Voigtlander to ekwiwalent obiektywu 58 mm f/1.6, ale z niespotykaną rzeczywistą światłosiłą
W kategoriach ekwiwalentów nowy Voigtlander być może nie powala. Otrzymujemy w końcu odpowiednik obiektywu 58 mm f/1.6 - konstrukcję niezaprzeczalnie ciekawą dla portrecistów, ale też nic z czym nie mielibyśmy wcześniej do czynienia. Rewolucyjne dla systemu jest jednak to, że przy takiej charakterystyce szkło utrzymuje nominalną jasność f/0.8, stając się jednocześnie najjaśniejszym obiektywem na świecie, aktualnie oferowanym w sprzedaży.
Rozwiązuje to największy problem aparatów Mikro Cztery Trzecie, którą jest praca na wysokich czułościach. W przypadku obiektywu Voigtlander Super Nokton 29 mm f/0.8 Aspherical nawet podczas fotografowania nocą, bez większego problemu będziemy w stanie pozostać przy dolnej granicy czułości ISO. Zwłaszcza, że aparaty tego systemu oferują bardzo dobrą stabilizację.
Dodatkowo producent obiecuje też ponadprzeciętne osiągi w zakresie optyki. Układ obiektywu bazuje na 11 elementach w 7 grupach, a dzięki specjalnej soczewce GA (Grinding Aspherical) wysoka rozdzielczość zapewniana ma być już przy nominalnym otworze przysłony. Za przyjemny charakter rozmycia odpowiada tu z kolei 12 listkowa przysłona, która domkniemy do f/16, a szkło pozwoli na ostrzenie już z odległości 37 mm. Oprócz tego, otrzymujemy możliwość przełączenia przysłony w tryb bezstopniowy, co spodoba się filmującym.
Jak zwykle w przypadku szkieł Voigtlandera otrzymujemy też metalowy tubus, z mocno zaznaczonym i chodzącym z wyraźnym oporem pierścieniem ostrości. Oczywiście, ze względu na swoje możliwości, szkło jest dosyć spore (72,3 x 88,9, 703 g), ale i tak bardzo daleko mu do tego, co zaserwował Nikon ze swoim obiektywem 58 mm f/0.95 Noct.
Voigtlander Super Nokton 29 mm f/0.8 Aspherical - zdjęcia przykładowe
A jak możliwości obiektywu prezentują się w praktyce? O tym możemy przekonać się oglądając oficjalne zdjęcia przykładowe producenta. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.
Cena i dostępność
No dobrze, ale ile trzeba za to cacko zapłacić? Cena, niestety jest astronomiczna - 225 tys. jenów, co w przeliczeniu daje nam około 8150 zł. Jeśli szkło kiedykolwiek pojawi się na polskim rynku, jego cena sięgnie zapewne ok. 10 tys. zł.
Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie cosina.co.jp.