Voigtlander APO Lanthar 35 mm f/2 i Ultron II 35 mm f/2 - nowe manualne obiektywy 35 mm do Sony E i Leica M

Autor: Maciej Luśtyk

15 Luty 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Voigtlander prezentuje dwa nowe manualne obiektywy stałoogniskowe do systemów Sony E i Leica M. Jeden z nich oferuje konstrukcję apochromatyczną, drugi to nowy model ze stylizowanej serii Vintage Line.

Voigtlander APO Lanthar 35 mm f/2 Aspherical

Po dobrze ocenianym modelu APO Lanthar 50 mm f/2, Voigtlander prezentuje kolejną konstrukcję apochromatyczną, której ogniskowa spodoba się przede wszystkim dokumentalistom.

Jak zapewnia producent, Voigltander APO Lanthar 35 mm f/2,0 to szczyt obecnej technologii optycznej. Na jego konstrukcję składa się 11 elementów rozmieszczonych w 6 grupach. Wśród nich otrzymujemy elementy pływające, dwie soczewki obustronnie asferyczne, pięć elementów o anomalnej dyspersji, zaawansowane powłoki antyrefleksyjne. Cała konstrukcja jest apochromatyczna, co powinno przełożyć się na idealną minimalizację aberracji chromatycznej.

Do tego 12-listkowa przysłona, która zapewnić ma wzorową, kołową reprodukcję bokeh, nawet przy mocniejszym domknięciu (maksymalnie do f/16). Szkło charakteryzuje się również wygodną minimalną odległością ostrzenia wynoszącą 35 cm.

Otrzymujemy też styki, które pozwolą na przekazywanie pełnych danych EXIF, komunikację z układem stabilizacji oraz współpracę z systemem potwierdzenia ostrości w korpusach systemu Sony E.

Jak zwykle w przypadku obiektywów Voigltander, mamy do czynienia z solidną, w pełni metalową obudową (choć nie uszczelnioną). Sam obiektyw jest też stosunkowo kompaktowy - mierzy raptem 62,6 x 67,3 mm przy wadze 352 g.

Cena i dostępność

Obiektyw nie jest też koszmarnie drogi. Na japońskim rynku wyceniony został na 120 tys. jenów, co w przeliczeniu da nam ok. 4200 zł. Na rynku pojawi się w marcu 2021 roku. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy.

Obiektyw dostępny będzie z mocowaniem Sony E.

Voigtlander Vintage Line Ultron II 35 mm f/2 Aspherical VM

Voigtlander Ultron II 35 mm f/2 to druga odsłona klasycznej 35-tki ze stylizowanej na klasyczne konstrukcje serii Vintage Line. Obiektyw posiada ten sam układ optyczny, co wcześniej, zmiany zaszły zaś głównie we wzornictwie. Wersja II posiada klasyczny, wzorowany na latach 70-tych ubiegłego wieku mosiężny tubus, a pierścień ustawiania ostrości zyskał nowy, lepiej wyprofilowany popychacz, dzięki któremu ostrzenie ma być jeszcze szybsze i wygodniejsze.

Układ optyczny bazuje na 8 elementach w 5 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną i 1 soczewkę o anomalnej dyspersji. Do tego 10-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/22. Całość pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 58 cm.

Oprócz przyjemnego dla oka wyglądu, szkło oferuje też kompaktową, metalową obudowę, która będzie dobrze współgrać z korpusami Leica M. Obiektyw mierzy 52 x 28,1 mm przy wadze 210 g.

Cena i dostępność

Obiektyw Voigtlander Vintage Line Ultron II 35 mm f/2 Aspherical VM pojawi się w sprzedaży w marcu 2021 roku, w dwóch wersjach kolorystycznych (srebrnej i czarnej). Strona producenta podaje cenę w wysokości 90 tys. jenów (ok. 3150 zł), ale na razie nie wiadomo czy dotyczy ona także wersji II.

Więcej informacji o obiektywach znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)