Voigtlander oficjalnie zapowiada obiektyw Nokton 35 mm f/1.2 do Fujifilm X

Autor: Maciej Luśtyk

14 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Po latach oczekiwań manualne szkła Voigtlander wreszcie będą dostępne także w systemie Fujifilm X. Na pierwszy ogień idzie model Nokton 35 mm f/1.2.

Raptem wczoraj donosiliśmy, że według plotek już niebawem Voigltander rozszerzyć ma swoją ofertę o bagnet Fujifilm X, a już dzisiaj producent przychodzi do nas z oficjalną zapowiedzią i zdjęciem pierwszego szkła, które będzie dostępne w nowej wersji.

Pierwszym obiektywem producenta z mocowaniem X będzie Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 X, który był juz dostępny w wersji do Sony E, ale teraz miał zostać zoptymalizowany specjalnie pod kątem aparatów Fujifilm i na matrycy APS-C będzie oferował ekwiwalent 50 mm

Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 będzie w sytemie Fujifilm X kompaktowym i jasnym odpowiednikiem obiektywu 50 mm

Konstrukcja obiektywu będzie składać się z 8 elementów w 6 grupach i 12-listkowej przysłony. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 30 cm i pozwoli na zamocowanie filtrów o średnicy 46 mm. Jak zwykle mamy też oczekiwać w pełni metalowego tubusu i precyzyjnego pierścienia ostrości.

Otrzymujemy też wygodną wypustkę na pierścieniu przysłony, a całość oferuje także styki, dzięki którym zapiszemy pełne dane EXIF i które zaoferują dodatkowe wsparcie dla systemu stabilizacji, informując aparat o ogniskowej obiektywu. Komunikacja z aparatem będzie jednak możliwa wyłącznie w przypadku modeli: X-H1, X-T4, X-T3, X-T2, X-Pro3, X-S10, X-E4 i X-T30.

Obiektyw Nokton 35 mm f/1.2 w wersji do Fujifilm jest też bardzo kompaktowy - mierzy jedyne 39,8 mm (długość) x 59,6 mm (średnica) i waży 196 g.

Cena i dostępność

Jak na razie cena i dostępność pierwszego szkła Voigtlandera w wersji do Fujifilm X nie są znane, ale jeśli mielibyśmy sugerować się ceną pełnoklatkowego wariantu obiektywu w systemie E, należałoby spodziewać się pułapu ok. 4000 zł, choć oczywiście producent może nas miło zaskoczyć.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
16
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
7
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)