Voigtlander Ultron 28 mm f/2 Vintage Line I i II - klasyczne stałki w nowej odsłonie

Autor: Maciej Luśtyk

19 Kwiecień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

W ofercie Cosiny debiutują dwa nowe obiektywy 28 mm z serii Vintage Line, charakteryzującej się stylistyką retro. Obiektywy z mocowaniem Leica M różnią się wykończeniem i mechanizmem ostrzenia.

Voigtlander Ultron 28 mm f/2 to kolejny klasyczny manualny obiektyw marki, który doczekał się aktualizacji układu optycznego i nowego wcielenia pod w serii Vintage Line, która oferuje odświeżone konstrukcje w stylistyce retro.

Układ optyczny nowej wersji został zbudowany z 10 elementów w 7 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną oraz 2 soczewki anomalnej dyspersji. Do tego 10-listkowa przysłona i możliwość nakręcenia filtrów średnicy 39 mm. Nadal średnio wypada minimalna odległość ostrzenia (50 cm), ale jak zapewnia producent, obiektyw jest teraz mniejszy (52 x 36 mm), lżejszy oraz pozwala na uzyskanie zdjęć o znacznie wyższej rozdzielczości niż jego poprzednik.

Dwa wykończenia do wyboru - coś dla fanów lat 50. i 70. XX wieku

Voigtlander Ultron 28 mm f/2 Vintage Line (Type I)

Co ciekawe, obiektyw debiutuje w dwóch wersjach, różniących się nieco wykończeniem i mechanizmem ostrzenia. Obiektyw w wariancie Typ 1 oferuje czarno-srebrny metalowy tubus i dokręcany, nawiązujący do lat 50. XX wieku popychać pierścienia ostrości. W przypadku wersji Typ II mamy do wyboru wersję całkowicie czarną lub srebrną, a pierścień ostrości jest wyposażony ergonomiczną podkładkę na palec, jak np. w obiektywach Leica. Jak twierdzi producent, ten wariant nawiązuje z kolei do lat 70. XX wieku. Wersja II jest też o 40 g cięższa (240 g względem 190 g).

Voigtlander Ultron 28 mm f/2 Vintage Line (Type II)

Voigtlander Ultron 28 mm f/2 Vintage Line I i II debiutuje w wersji z mocowaniem Leica M i oferuje wsparcie dla mechanizmu dalmierza, ale oczywiście przy pomocy adapterów mogą korzystać z nich właściwie wszyscy użytkownicy aparatów bezlusterkowych.

Cena i dostępność

Obiektyw Voigtlander Ultron 28 mm f/2 Vintage Line I i II trafi na rynek w maju w cenie około 1000 dolarów. Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
7
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)