Voigtlander - 3 nowe obiektywy do Nikon Z i Fujifilm X

Autor: Maciej Luśtyk

25 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Voigltander Apo Lanthar 35 mm f/2 Aspherical, Apo Lanthar 50 mm f/2 Aspherical oraz Nokton 23 mm f/1.2 to szkła, które będą dostępne w wersjach z mocowaniem Nikon Z i Fujifilm. Jest też nowy adapter close focus.

W ofercie marki Voigtlander pojawia się szereg nowych obiektywów do bezlusterkowców systemu Nikon Z i Fujifilm X. W sumie to trzy obiektywy i adapter close focus dla obiektywów VM i ZM podpinanych do korpusów Sony. Dwa z obiektywów, pełnoklatkowe modele Voigtlander Apo Lanthar 35 mm f/2 Aspherical i Voigtlander Apo Lanthar 50 mm f/2 Aspherical, były już wcześniej dostępne z mocowaniem Sony E. Teraz debiutują w wariancie z mocowaniem Z.

Zupełną nowością jest natomiast stworzony do aparatów APS-C obiektyw Voigtlander Nokton 23 mm f/1.2, który zaoferuje nam ekwiwalent 35 mm. W tym wypadku otrzymujemy modele zarówno z mocowaniem Nikon Z, jak i Fujifilm X - różnią się wyglądem, ale charakteryzują się identyczną konstrukcją wewnętrzną. Wszystkie nowe szkła, choć manualne, oferują też elektronikę, co pozwoli na zapisywanie pełnych danych EXIF, wygodną pracę w trybach preselekcji, wykrywanie ogniskowej przez ukłąd stabilizacji czy powiększanie wycinka podglądu.

Voigtlander Nokton 23 mm f/1.2

Voigtlander Nokton 23 mm f/1.2 w wersji do Fujifilm X i Nikon Z

Układ optyczny obiektywu zbudowany jest na bazie 10 elementów w 6 grupach (3 soczewki asferyczne) oraz 12-listkowej przysłony i pozwoli na ostrzenie z odległości 18 cm. Powinniśmy więc uzyskać plastyczne rozmycie tła i kołową reprodukcję bokeh nawet po mocniejszym domknięciu.

Jest to też obiektyw kompaktowy, dzięki czemu będzie dobrze komponował się korpusami APS-C. Szkło mierzy 45,2 x 65,8 mm i waży 240 g. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 46 mm. Obiektyw dostępny jest w wersjach z mocowaniami Nikon Z i Fujifilm X

Voigtlander Apo-Lanthar 50 mm f/2 Aspherical

Jasny pełnoklatkowy standard bazuje na 10 soczewkach w 8 grupach i oferuje 12-listkową przysłonę. Całość umożliwia ostrzenie z odległości 45 mm, a układ apochromatyczny zapewniać ma zminimalizowany niemal do zera problem aberracji chromatycznej.

Zbudowany z metalu tubus mierzy 67,6 x 64,3 mm i waży 347 g. Jak zwykle w przypadku konstrukcji Voigtlandera otrzymujemy też duży, głęboko frezowany pierścień ostrości oraz osobny pierścień przysłony.

Voigtlander Apo-Lanthar 35 mm f/2 Aspherical

Bratnia konstrukcja modelu 50 mm, tym razem z szerszym polem widzenia, oparta o 11 soczewek w 9 grupach i 12-listkową przysłonę. Szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 35 cm.

Obiektyw zachowuje bardzo zbliżone gabaryty do modelu o dłuższej ogniskowej. Model Apo-Lanthar 35 mm f/2 Aspherical mierzy 67,6 x 70,4 mm i waży 360 g.

W ofercie pojawił się także adapter close focus, który pozwoli zmniejszyć minimalną odległość ostrzenia w obiektywach Voigtlander VM i Zeiss ZM podłączanych do aparatów systemu Sony E.

Cena i dostępność

Ceny ani daty premier rynkowych nowych modeli nie zostały jeszcze podane.

Więcej informacji o produktach marki Voigtlander znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sierpniowe promocje Sony - do 1300 zł rabatu na aparaty i obiektywy
Sierpniowe promocje Sony - do 1300 zł rabatu na aparaty i obiektywy
Sony rusza z kolejną akcją promocyjną. Przez cały sierpień kupimy taniej 6 obiektywów z oferty systemu Sony E i będziemy mogli zyskać do 1300 zł rabatu na Sony Alpha...
8
Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - nadchodzi najmniejszy i najlżejszy zoom tego typu
Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD - nadchodzi najmniejszy i najlżejszy zoom tego typu
Nadchodzi kolejny hit Tamrona. Oferujący unikalny zakres ogniskowych, obiektyw Tamron 20-40 mm f/2.8 Di III VXD będzie najbardziej kompaktowym i jednym z najbardziej...
16
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma prezentują nową, bezlusterkową wersję modelu 24 mm f/1.4. Obiektyw łączy w sobie zaawansowane rozwiązania optyczne z rozbudową ergonomią i kompaktowymi...
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)