Pierwszy obiektyw Voigtlander z mocowaniem Nikon Z

Autor: Maciej Luśtyk

15 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Voigtlander rozszerza swoją ofertę o nowe systemy bezlusterkowe. Na rynku debiutują właśnie dwa nowe obiektywu - Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 z mocowaniem Nikon Z oraz Voigtlander Heliar 40 mm f/2.8 do Leica M i L39.

Swoją obecność w systemie Nikon Z, Voigtlander zaznacza jasnym standardem. Nokton 35 mm f/1.2 to obiektyw APS-C, który w parze z modelami Nikon Z50 czy Nikon Z fc zaoferuje nam ekwiwalent 50 mm. Sam obiektyw nawiązuje designem do konstrukcji z lat 60. I 70. Ubiegłego stulecia, co może czynić go wyjątkowo atrakcyjną parą właśnie dla modelu Z fc.

Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 - manualny standard wyższej klasy

Jeśli chodzi o optykę, producent obiecuje wysoką rozdzielczość oraz miękkie rozmycie nieostrości, co ma być zasługą tradycyjnej gaussowskiej, ośmioelementowej konstrukcji (8 soczewek w 6 grupach) i 12-listkowej przysłony. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 30 cm, co pozwoli na wygodne fotografowanie detali z bliska.

Tubus obiektywu wyposażony został ponadto w złącza do komunikacji z aparatem, co pozwoli zapisać pełne dane EXIF i dostarczyć niezbędne dane dla systemu stabilizacji czy trybów półautomatycznych. To wszystko w metalowej, ale lekkiej (230 g) i kompaktowej (65,8 x 41 mm) konstrukcji z charakterystycznym dla Voigtlandera, dużym, wygodnym i płynnie chodzącym pierścienim ostrości. Mamy tez fizyczny pierścień przysłony, poruszającym się ze skokiem co 1/3 EV.

Na przednią soczewkę obiektywu nakręcimy filtry o średnicy 46 mm.

Voigtlander Heliar 40 mm f/2.8 - klasyka w wersji mini

Voigtlander Heliar 40 mm f/2.8 to miniaturowy obiektyw przeznaczony do korpusów Leica wykorzystujących mocowanie M i starsze gwintowe mocowanie L39. Utrzymany w stylistyce retro tubus oferować ma wysokiej jakości optykę zbudowaną na bazie 5 elementów w 3 grupach i 10-listkowej przysłony, która pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 70 cm.

Główną zaleta nowego obiektywu są oczywiście wymiary i waga. Mosiężny tubus mierzy raptem 50,2 x 21,2 mm przy wadze 131/110 g (w zależności od wersji. Otrzymujemy też wygodną blokadę ostrości na nieskończoności.

Obiektyw dostępny będzie na rynku w wersji srebrnej i czarnej.

Cena i dostępność

Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 z mocowaniem Nikon Z został wyceniony na 83 tys. jenów, czyli ok. 2850 zł. Za model Heliar 40 mm f/2.8 zapłacimy z kolei 68 tys. jenów w wersji srebrnej i 71 tys. jenów w wersji czarnej, czyli ok. 2300-2450 zł.

Dokładnych polskich cen na razie nie znamy.

Więcej informacji i zdjęciach przykładowe z nowych obiektywów znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
13
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
6
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)