Voigtlander APO Skopar 90 mm f/2.8 - portretówka do Leica M dostępna na polskim rynku

Autor: Maciej Luśtyk

28 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Do sprzedaży trafiła nowa portretówka Voigtlandera do aparatów Leica. Apochromatyczna konstrukcja minimalizuje do zera aberrację chromatyczną, obiecując też świetną ostrość i kontrast.

Materiał partnera

Nowy obiektyw Voigtlander APO Skopar 90 mm f/2.8 ma być idealnym obiektywem do fotografii portretowej, produktowej i reportażowej. W połączeniu ze stosunkowo dużą jasnością obiektyw oferuje dobrą separację tematu zdjęcia od tła oraz pozwala na budowanie skomplikowanych, wieloplanowych obrazów.

Konstrukcja apochromatyczna, czyli brak aberracji chromatycznej

Układ optyczny APO Skopara wywodzący się i stanowiący rozwinięcie legendarnego Tessara składa się z siedmiu elementów, z czego aż pięć to soczewki ze szkła o częściowej anomalnej dyspersji. Tak zaawansowana konstrukcja nie pozostawia niedopowiedzeń oraz pozwala zapomnieć o istnieniu aberracji apochromatycznej. Zdjęcia wykonane przy użyciu APO Skopara 90 mm są ostre, pełne szczegółów i kolorów.

Płynna kontrola nad światłem

Przysłona APO Skopara 90 mm oferuje możliwość regulacji w zakresie nastaw od f/2.8 do f/22, zapewniając swobodę podczas pracy z głębią ostrości. Wartość przysłony regulowana może być w krokach co 1/2 EV. Unikatowy kształt 10 listków tworzących przysłonę pozwala uzyskać idealnie okrągły otwór dla wybranych wartości f/2,8, f/4,0 oraz f/22, dzięki czemu nieostrości zyskują niezwykle przyjemne, idealnie okrągłe rozmycia.

Jakość, jakość i jeszcze raz jakość

Najwyższa jakość wykonania to znak rozpoznawczy marki Voigtlander. Nie inaczej jest w przypadku APO Skopara 90 mm. Obiektyw zadziwia swoimi miniaturowymi jak na tele rozmiarami. Cały tubus wykonany został z metalu, dzięki czemu obiektyw zachowa dokładność pracy przez wiele lat. Pierścienie nastawcze poruszają się aksamitnie płynnie, ale z niezbędnym do precyzyjnej pracy oporem. Całość natomiast waży zaledwie 250 gramów! Obiektyw dostępny jest w dwóch wersjach wykończenia: czarnej oraz srebrnej.

Bagnet Leica M

Obiektyw wyposażony jest w bagnet typu Leica M, zaprojektowany do aparatów dalmierzowych Leica oraz Voigtlander. Przy użyciu odpowiedniego adaptera bagnetowego założyć można go na dowolnym aparacie bezlusterkowym Canon R, Fuxjilim X, Nikon Z, Sony E czy Micro 4/3. Obiektyw pokrywa obrazem całą klatkę formatu 35 mm, a także z delikatnym winietowaniem średnioformatowe matryce aparatów Fujifilm.

Cena i dostępność

Obiektyw dostępny jest w sprzedaży, w wersji czarnej i srebrnej, z mocowaniem Leica M, w cenie 3599 zł.

Voigtlander APO Skopar 90 mm f/2.8 - specyfikacja:

Nazwa Voigtlander APO Skopar 90 mm f/2.8
Producent Voigtlander
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Leica M
Ogniskowa 90 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 10
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 7 elementów / 7 grup (konstrukcja apochromatyczna)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 27,4°
Minimalna odległość ogniskowania 90 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 39 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 60 x 53 mm
Waga 250 g
Cena w dniu premiery 3599 zł

Więcej informacji znajdziecie na stronie voigtlaender.de.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - długi teleobiektyw w wersji light
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - długi teleobiektyw w wersji light
Najnowszy teleobiektyw z systemu Nikon Z to lekka, mniejsza i dużo tańsza alternatywą dla modelu ze światłem f/2.8. W sam raz dla aspirujących fotografów sportu i...
0
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
W kwietniu, wspólnie z firmą Fujifilm ogłosiliśmy konkurs, w ramach którego troje czytelników fotopolis miało okazję testować jasne stałki: Fujinon XF 18 mm f/1.4, Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR,...
16
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Jeden z najciekawszych obiektywów zoom do aparatów APS-C debiutuje w wersji z mocowaniem Fujifilm X. Ekwiwalent 25-105 mm będzie uniwersalnym narzędziem dla fotografów...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)