Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 - pierwszy pełnoklatkowy obiektyw Voigtlander do Nikon Z

Autor: Maciej Luśtyk

19 Kwiecień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Voigltander wkracza w system Nikon Z. Na pierwszy ogień idzie wysokiej klasy obiektyw standardowy 50 mm, wyposażony w układ apochromatyczny. Producent obiecuje, że to jego najdoskonalsze szkło tego typu.

Użytkownicy bezlusterkowego systemu Nikon Z doczekali się wreszcie zainteresowania ze strony firmy Voigtlander. Pierwszym obiektywem producenta, wyposażonym w nowy bagnet Nikona jest zapowiadany już wcześniej APO Lanthar 50 mm f/2, który ma być najdoskonalszą konstrukcją tego typu w ofercie Voigtlandera.

Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 - wysokiej jakości optyka i solidna budowa

Na układ optyczny obiektywu Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 składa się 10 soczewek w 8 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne i aż 5 soczewek o anomalnej dyspersji, które tworzą układ apochromatyczny, czyli taki, który praktycznie eliminuje występowanie aberracji chromatycznej. Do tego otrzymuje 12-listkową przysłonę, którą domkniemy do f/16 i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 45 cm.

Producent obiecuje niespotykaną ostrość, kontrast, mikrokontrast oraz reprodukcja barw, które mają być efektem wyboru soczewek domieszkowanych lantanem i doskonałej precyzji wykonania. Nasze oczy cieszyć ma także okrągłe bokeh, które zachowa kształt nawet po mocniejszym domknięciu.

Układ optyczny obiektywu Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2

Choć Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 to obiektyw manualny, został wyposażony w układ elektroniki, który pozwoli na komunikację z aparatem i wygodną pracę w trybie priorytetu przysłony, dostarczenie danych dla systemu stabilizacji matrycy czy zapisanie pełnych danych EXIF.

Jak zwykle w przypadku Voigtlandera otrzymujemy też solidną metalową konstrukcję, z charakterystycznie uwypuklonym i wygodnym pierścieniem ostrości. Szkło zachowuje też przyzwoite wymiary i wagę (67,7 x 64,3 mm, 347 g).

Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 - zdjęcia przykładowe

Na chwilę obecną producent udostępnił tylko kilka zdjęć wykonanych obiektywem, a w dodatku nie są to sample w dużej rozdzielczości. Mimo wszystko robią one dobre wrażenie i każą spodziewać się naprawdę udanej konstrukcji.

Cena i dostępność

Obiektyw Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 trafi do sprzedaży w maju 2022 roku w cenie 120 tys. Jenów czyli ok. 4000 zł. Możemy się jednak spodziewać, że na polskim rynku cena wyniesie około 5500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)