Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 - pierwszy pełnoklatkowy obiektyw Voigtlander do Nikon Z

Autor: Maciej Luśtyk

19 Kwiecień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Voigltander wkracza w system Nikon Z. Na pierwszy ogień idzie wysokiej klasy obiektyw standardowy 50 mm, wyposażony w układ apochromatyczny. Producent obiecuje, że to jego najdoskonalsze szkło tego typu.

Użytkownicy bezlusterkowego systemu Nikon Z doczekali się wreszcie zainteresowania ze strony firmy Voigtlander. Pierwszym obiektywem producenta, wyposażonym w nowy bagnet Nikona jest zapowiadany już wcześniej APO Lanthar 50 mm f/2, który ma być najdoskonalszą konstrukcją tego typu w ofercie Voigtlandera.

Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 - wysokiej jakości optyka i solidna budowa

Na układ optyczny obiektywu Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 składa się 10 soczewek w 8 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne i aż 5 soczewek o anomalnej dyspersji, które tworzą układ apochromatyczny, czyli taki, który praktycznie eliminuje występowanie aberracji chromatycznej. Do tego otrzymuje 12-listkową przysłonę, którą domkniemy do f/16 i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 45 cm.

Producent obiecuje niespotykaną ostrość, kontrast, mikrokontrast oraz reprodukcja barw, które mają być efektem wyboru soczewek domieszkowanych lantanem i doskonałej precyzji wykonania. Nasze oczy cieszyć ma także okrągłe bokeh, które zachowa kształt nawet po mocniejszym domknięciu.

Układ optyczny obiektywu Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2

Choć Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 to obiektyw manualny, został wyposażony w układ elektroniki, który pozwoli na komunikację z aparatem i wygodną pracę w trybie priorytetu przysłony, dostarczenie danych dla systemu stabilizacji matrycy czy zapisanie pełnych danych EXIF.

Jak zwykle w przypadku Voigtlandera otrzymujemy też solidną metalową konstrukcję, z charakterystycznie uwypuklonym i wygodnym pierścieniem ostrości. Szkło zachowuje też przyzwoite wymiary i wagę (67,7 x 64,3 mm, 347 g).

Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 - zdjęcia przykładowe

Na chwilę obecną producent udostępnił tylko kilka zdjęć wykonanych obiektywem, a w dodatku nie są to sample w dużej rozdzielczości. Mimo wszystko robią one dobre wrażenie i każą spodziewać się naprawdę udanej konstrukcji.

Cena i dostępność

Obiektyw Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 trafi do sprzedaży w maju 2022 roku w cenie 120 tys. Jenów czyli ok. 4000 zł. Możemy się jednak spodziewać, że na polskim rynku cena wyniesie około 5500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans prezentuje kolejny ciekawy obiektyw manualny. Tym razem jest to supertani odpowiednik obiektywu 35 mm do aparatów Fujifilm X.
6
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikon poszerza portfolio obiektywów niepełnoklatkowych. Zaprezentowany właśnie Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 będzie odpowiednikiem klasycznej 35-tki, lubianej wśród fotografów za uniwersalność.
6
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiedział rozszerzenie katalogu filmowej optyki o jasny model 65 mm T1.5, czym uzupełni lukę w zakresie krótkich portretowych teleobiektywów.
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)