Voigtlander Nokton 40 mm f/1.2 i Macro APO Ultron D 35 mm f/2 - nowe obiektywy do Nikon Z

Autor: Maciej Luśtyk

16 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Ofertę obiektywów Voigtlander do systemu Nikon Z wzbogacają dwa nowe szkła. Superjasny obiektyw Nokton do aparatów pełnoklatowych i ekwiwalent obiektywu 50 mm do aparatów APS-C, z funkcją Macro.

Rodzina szkieł Voigtlander poszerzyła się o dwa nowe kompaktowe manualne obiektywy, wyposażone w mocowanie Nikon Z. Są to Voigtlander Nokton 40 mm f/1.2 oraz Voigtlander Macro APO Ultron D 35 mm f/2 - konstrukcje o podobnych ogniskowych, ale nieco innych zastosowaniach.

Voigtlander Nokton 40 mm f/1.2 - uniwersalna ogniskowa i duża jasność

Pełnoklatkowy Voigtlander Nokton 40 mm f/1.2 to połączenie jednej z najbardziej praktycznych ogniskowych i dużej światłosiły, dzięki czemu szkło sprawdzi się w wielu rodzajach fotografii - od klasycznego reportażu, aż po nocne portrety z bardzo płytką głębią ostrości i zachwycającą plastyką.

Obiektyw oferuje ten sam układ optyczny, co jego wcześniejsza wersja VM. Otrzymujemy więc 8 elementów w 6 grupach i dwie soczewki asferyczne, dzięki którym obiektyw jest mały i charakteryzować ma się wyrównaną rozdzielczością na całej powierzchni kadru. Do tego mamy 10-listkową przysłonę, która powinna zagwarantować przyjemne rozmycie nieostrości i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 30 cm.

Jak zwykle w przypadku konstrukcji Voigtlander, otrzymujemy duży i wygodny pierścień ostrości oraz solidną metalową obudową, która zachowuje przystępne wymiary i wagę (67,7 x 53,9 mm, 315 g). Co ważne, mimo iż jest to obiektyw manualny, bez systemu AF, wyposażony on został w elektronikę, dzięki której aparat zapisze pełne dane EXIF, pozwoli na skuteczną pracę w trybach preselekcji przysłony i zaoferuje wsparcie dla systemy potwierdzania ostrości w aparacie.

Voigtlander Macro APO Ultron D35 f/2 - standard z funkcją makro

Voigtlander Macro APO Ultron D35 f/2 to z kolei ekwiwalent obiektywu 50 mm, przystosowany do pracy z belusterkowcami APS-C, czyli np. Modelami Nikon Z50, Nikon Z30 czy Nikon Zfc. Znajdzie zastosowanie w portrecie, fotografii produktowej i oczywiście zdjęciach makro, oferując minimalną odległość ostrzenia 16,3 cm oraz maksymalne powiększenie 1:2. Podczas pracy z bliska pomoże konstrukcja apochromatyczna, dzięki której obiektyw praktycznie do zera minimalizuje występowanie aberracji chromatycznej.

Obiektyw zbudowano na bazie 9 soczewek w 9 grupach, wsród których znajdziemy 3 soczewki o anomalnej dyspersji. Oprócz wspomnianej kontroli aberracji, szkło zapewnić ma także ponadprzeciętną kontrastowość i wzorową reprodukcję barw, a także wysoką szczegółowość obrazu.

Podobnie jak w modelu Nokton, tak i tutaj mamy do czynienia z 10-listkową przysłoną, metalową, manualną konstrukcją i układem elektroniki, przekazującym dane EXIF. Obiektyw jest równie kompaktowy i mierzy 67,6 x 56,7 mm przy wadze 290 g. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 52 mm.

Cena i dostępność

Obiektywy Voigtlander Nokton 40 mm f/1.2 oraz Voigtlander Macro APO Ultron D35 f/2 w wersji do Nikon Z trafią na rynek w październiku 2022 roku.

Ceny nowych obiektywów jeszcze nie są znane.

Więcej informacji i zdjęcia przykładowe znajdziecie w kartach produktów na stronie producenta: (Nokton 40 mm f/1.2) i (Macro APO Ultron D35 mm f/2).

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
System L-mount wzbogaci się o nowy poręczny obiektyw. To lekki i cienki “naleśnik” S 26 mm f/8 bez autofokusa, który ma spełniać rolę dekielka do aparatu. Jest też zapowiedź nowego zooma.
1
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
4
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)