Voigtlander Nokton D 23 mm f/1.2 Aspherical - superjasny ekwiwalent 35 mm do Nikon Z

Autor: Maciej Luśtyk

19 Kwiecień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Drugi z modeli dedykowanych systemowi Nikon Z to ekwiwalent superjasnego obiektywu 35 mm do aparatów z matrycą APS-C. Dzięki retro wzornictwu stać ma się doskonałą parą dla Nikona Zfc.

Voigtlander Nokton D 23 mm f/1.2 Aspherical to niewielka superjasna manualna stałka, która w przypadku modeli Nikon Z50 czy Nikon Zfc zaoferuje nam efekty zbliżone do obiektywu 35 mm f/2 na pełnej klatce. Jest przy tym kompaktowy (65,8 x 45,2 mm), wytrzymały (metalowa obudowa) i lekki (240 g), dzięki czemu ma szansę stać się jednym z najwygodniejszych obiektywów w fotograficznym arsenale.

Voigtlander Nokton D 23 mm f/1.2 Aspherical może stać się ulubionym szkłem użytkowników Nikona Z fc

Układ optyczny obiektywu bazuje na 10 soczewkach w 6 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną i 2 soczewki o anomalnej dyspersji. Do tego 12-listkowa przysłona, która zapewnić ma kołowy charakter bokeh i przyjemne rozmycie nieostrości oraz minimalna odległość ostrzenia wynoszącą raptem 18 cm, co pozwoli na wykonywani dużych zbliżeń.

Jak zwykle w przypadku konstrukcji Voigtlander, otrzymujemy duży, mocno żłobiony pierścień ostrości oraz fizyczny pierścień przysłony. Choć to konstrukcja manualna, obiektyw wyposażono w układ elektroniki, który umożliwi na komunikację z aparatem, a tym samym zapisanie pełnych danych EXIF czy pracę w trybie priorytetu przysłony.

Układ optyczny obiektywu Voigtlander Nokton D 23 mm f/1.2 Aspherical

Pod względem stylistyki, obiektyw Voigtlander Nokton 23 mm f/1.2 nawiązuje do konstrukcji z lat 60. i 70. XX wieku, dzięki czemu może stać się świetną parą dla utrzymanego w klimacie retro modelu Nikon Zfc.

Cena i dostępność

Obiektyw Voigtlander Nokton 23 mm f/1.2 trafi na rynek w maju 2022 roku w cenie 95 tys. Jenów, czyli ok. 3200 zł. Możemy się jednak spodziewać, że cena na rynku europejskim, po uwzględnieniu podatków będzie ok. 1/4 wyższa.

Więcej informacji na temat obiektyw cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma 24 mm f/1.4 DG DN Art - uniwersalny jasny szeroki kąt w kompaktowym wydaniu
Sigma prezentują nową, bezlusterkową wersję modelu 24 mm f/1.4. Obiektyw łączy w sobie zaawansowane rozwiązania optyczne z rozbudową ergonomią i kompaktowymi...
15
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i filmowania?
Sigma 20 mm f/1.4 DG DN Art - nowy szerokokątny standard do astrofotografii, krajobrazu i...
Sigma prezentuje nową, bezusterkową wersję modelu 20 mm f/1.4. Dzięki dopracowanemu układowi optycznemu i rozbudowanej konstrukcji ma szansę stać się ulubionym...
7
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon aktualizuje obiektywy Z o liniową kontrolę pierścienia ostrości
Nikon wypuszcza ważną aktualizację dla 3 obiektywów ze swojej oferty. Główną nowością jest możliwość liniowej kontroli ostrości w trybie MF, z której ucieszą się...
7
Powiązane artykuły