Voigtlander Nokton D 23 mm f/1.2 Aspherical - superjasny ekwiwalent 35 mm do Nikon Z

Autor: Maciej Luśtyk

19 Kwiecień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Drugi z modeli dedykowanych systemowi Nikon Z to ekwiwalent superjasnego obiektywu 35 mm do aparatów z matrycą APS-C. Dzięki retro wzornictwu stać ma się doskonałą parą dla Nikona Zfc.

Voigtlander Nokton D 23 mm f/1.2 Aspherical to niewielka superjasna manualna stałka, która w przypadku modeli Nikon Z50 czy Nikon Zfc zaoferuje nam efekty zbliżone do obiektywu 35 mm f/2 na pełnej klatce. Jest przy tym kompaktowy (65,8 x 45,2 mm), wytrzymały (metalowa obudowa) i lekki (240 g), dzięki czemu ma szansę stać się jednym z najwygodniejszych obiektywów w fotograficznym arsenale.

Voigtlander Nokton D 23 mm f/1.2 Aspherical może stać się ulubionym szkłem użytkowników Nikona Z fc

Układ optyczny obiektywu bazuje na 10 soczewkach w 6 grupach, wśród których znajdziemy 1 soczewkę asferyczną i 2 soczewki o anomalnej dyspersji. Do tego 12-listkowa przysłona, która zapewnić ma kołowy charakter bokeh i przyjemne rozmycie nieostrości oraz minimalna odległość ostrzenia wynoszącą raptem 18 cm, co pozwoli na wykonywani dużych zbliżeń.

Jak zwykle w przypadku konstrukcji Voigtlander, otrzymujemy duży, mocno żłobiony pierścień ostrości oraz fizyczny pierścień przysłony. Choć to konstrukcja manualna, obiektyw wyposażono w układ elektroniki, który umożliwi na komunikację z aparatem, a tym samym zapisanie pełnych danych EXIF czy pracę w trybie priorytetu przysłony.

Układ optyczny obiektywu Voigtlander Nokton D 23 mm f/1.2 Aspherical

Pod względem stylistyki, obiektyw Voigtlander Nokton 23 mm f/1.2 nawiązuje do konstrukcji z lat 60. i 70. XX wieku, dzięki czemu może stać się świetną parą dla utrzymanego w klimacie retro modelu Nikon Zfc.

Cena i dostępność

Obiektyw Voigtlander Nokton 23 mm f/1.2 trafi na rynek w maju 2022 roku w cenie 95 tys. Jenów, czyli ok. 3200 zł. Możemy się jednak spodziewać, że cena na rynku europejskim, po uwzględnieniu podatków będzie ok. 1/4 wyższa.

Więcej informacji na temat obiektyw cosina.co.jp.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
Newell RGB Kathi Nano to najmniejszy przedstawiciel rodziny lamp Kathi. Mała, ale wydajna będzie świetnym wyborem dla osób zajmujących się fotografią produktową i portretową, a także dla twórców...
8
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Irix wchodzi w system Sony E. Producent poinformował, że do sprzedaży trafią dwa nowe obiektywy z bagnetem do bezlusterkowców - 15 mm f/2.4 oraz 150 mm f/2.8 Macro.
6
 Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma prezentuje obiektyw 14 mm f/1.4 DG DN Art – najszerszy na świecie obiektyw AF ze światłem f/1.4 do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Producent podkreśla, że zaprojektowano go...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)