Wysyp nowości Nikona - nowy firmware do Z9 (8K 60 kl./s RAW), zdalny grip i karty CFExpress

Autor: Maciej Luśtyk

14 Kwiecień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon robi duży ukłon w stronę filmowców i prezentuje zapowiadaną, imponującą aktualizację oprogramowania dla aparatu Nikon Z9, a także zewnętrzny grip, który ułatwi kontrolę aparatu podczas rejestracji wideo.

Nikon Z9 wreszcie doczekał się aktualizacji, która odblokowuje większość z imponujących funkcji zapowiadanych przy okazji jesiennej premiery aparatu. Firmware w wersji 2.0 wprowadza przede wszystkim możliwość rejestracji wideo 8,3K 60 kl./s w formacie N-Raw, którego wsparcie zapowiedzieli już twórcy oprogramowania DaVinci Resolve oraz Edius. Oprócz tego, w formacie RAW zapiszemy też wideo 4,1K z prędkością do 120 kl./s. Mamy też opcję rejestracji 4K z cropem 1,5x oraz 2,3x. Aktualizacja wprowadza też wsparcie dla zapisu ProRes RAW z w jakości 4,1K z prędkością 60 kl./s.

Aparat zyskuje także szereg usprawnień w zakresie kontroli trybu wideo. Przede wszystkim jest to opcja wyświetlenia monitora przebiegów. Oprócz tego otrzymujemy opcję regulacji ekspozycji w skokach co 1/6 EV, funkcje Fast AF On, która po wciśnięciu przycisku pozwoli nam szybko przeostrzyć na wybrany punkt, a także osobny tryb wyświetlania parametrów dla trybu wideo, w którym m.in. pojawi się czerwona ramka informująca o wyzwoleniu rejestracji.

Przeczytaj także:
Nikon Z 9 - test aparatu

Nikon Z 9 rozpoczyna nową erę reporterskich korpusów. Bez migawki mechanicznej, za to z pakietem szybkich i inteligentnych funkcji. Czy dzięki nim zyska czy straci w oczach zawodowców? [Czytaj więcej]

Pojawiają się także funkcje skierowane do fotografujących. Najciekawsza z nich to opcja zapisu zdjęć w buforze, przed wciśnięciem spustu migawki. Opcja działa przy zapisie JPEG z prędkością 30 lub 120 kl./s i pozwala zapisać maksymalnie 1-sekundową serię sprzed wciśnięcia spustu.

Oprócz tego pojawia się także funkcja tworzenia personalizowanych stref AF dla trybu Wide AF, a także opcja zwiększenia odświeżania wizjera do 120 Hz. Mamy też kilka pomniejszych usprawnień jak licznik czasu dla trybu Bulb, opcję przyciemniania wizjera do zdjęć nocnych czy możliwość regulacji prędkości nawigacji po punktach AF za pomocą joysticka.

Nikon MC-N10 - zdalny grip do pracy wideo

Poza nowościami programowymi, Nikon pokazał także ciekawe akcesorium. Mowa o nowym, zdalnym gripie Nikon MC-N10, który będziemy mogli zamocować do klatki, rigu czy dowolnego uchwytu, wyposażonego w mocowanie typu ARRI Rosette.

Grip oferuje dostęp do większości funkcji z korpusów serii Nikon Z. Mamy więc dwa pokrętła, joystick, spust migawki i w sumie 9 przycisków kontrolnych, z których część będziemy mogli personalizować. Jedynym minusem może być fakt, że grip nie łączy się z aparatem bezprzewodowo, a zamiast tego wymaga podłączenia przez USB-C.

Karty CFExpress marki Nikon

Nikon informuje dziś także o wprowadzeniu nowej karty pamięci CFexpress (typu B) o pojemności 660 GB, która jest kompatybilna z aparatem Z 9. Karta ta została opracowana, aby sprostać wymaganiom związanym z rejestrowaniem zdjęć w trybie seryjnym szybkim i nagrywaniem filmów w rozdzielczości powyżej 8K z dużą liczbą klatek na sekundę oraz zapewnia prędkość odczytu do 1700 MB/s i prędkość zapisu do 1500 MB/s.

Cena i dostępność

Jak na razie nie znana cena ani data premiery kart oraz gipu. Nowy firmware do aparatu Nikon Z9 będzie z kolei dostępny do pobrania już 20 kwietnia 2022 roku.

Oprogramowanie można będzie pobrać ze strony downloadcenter.nikonimglib.com/pl/products/589/Z_9.html.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
10
Nadchodzi duża aktualizacja Lumixa S5II i S5IIX - zapis proxy, integracja z chmurą i lepsze śledzenie
Nadchodzi duża aktualizacja Lumixa S5II i S5IIX - zapis proxy, integracja z chmurą i lepsze...
Panasonic zapowiedział ważną aktualizację dla aparatów Lumix S5II i S5IIX. Nowy firmware m.in. usprawni autofokus, ale także wprowadzi ważne funkcje dla zawodowych filmowców.
14
Leica SL3 - poznaj nowy aparat na spotkaniu z Patem Domingo i Kubą Dąbrowskim
Leica SL3 - poznaj nowy aparat na spotkaniu z Patem Domingo i Kubą Dąbrowskim
Leica zaprasza na prezentację modelu SL3 w warszawskim Studiu Daylight. W ramach wydarzenia spotkanie z fotografem mody Patem Domingo oraz Kubą Dąbrowskim, który w reporterskim stylu dokumentuje...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)