Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S - obiektyw supertele na lekko

Autor: Maciej Luśtyk

6 Kwiecień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon zaprezentował najdłuższy do tej pory obiektyw systemu Nikon Z. Dzięki soczewce Fresnela, konstrukcja jest o 50% lżejsza i 15% mniejsza od swojego lustrzankowego odpowiednika.

Użytkownicy systemu Nikon Z doczekali się szkła, które sprawdzi się głównie w fotografowaniu sportu i dzikiej przyrody na duże dystanse. Zapowiadany od grudnia model Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S polubić mają zwłaszcza fotografujący sporty motorowe czy „ptasiarze”, ale zastosowań obiektywu będzie oczywiście dużo więcej.

Tym bardziej, że teraz jest to konstrukcja względnie mobilna. Obiektyw waży 2385 g i mierzy 385 x 140 mm. Z jednej strony to dużo, ale wagę względem wersji lustrzankowej udało się uciąć aż o połowę (dokładnie o 48%). W efekcie nie powinno być problemu, by takim szkłem fotografować z ręki (co producent podkreśla zdjęciami promocyjnymi).

Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S łączy lekką konstrukcję z wysokiej jakości optyką

Oprócz tego producent obiecuje jak zwykle świetne wyniki w zakresie optyki. Układ obiektywu zbudowano na bazie 22 soczewek w 14 grupach i 9-listkowej przysłony. Wśród elementów optycznych znajdziemy soczewkę Fresnela, 3 soczewki ED i 1 soczewkę SR. Szkło pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 5 metrów.

Do tego otrzymujemy system optycznej stabilizacji o skuteczności 5 EV (5,5 EV w przypdku modelu Nikon Z) oraz krokowy silnik AF, który zapewnić ma szybką i skuteczną współpracę z systemami śledzenia aparatów Nikon.

Obiektyw może pochwalić się także rozbudowaną ergonomią. Otrzymujemy dodatkowy pierścień funkcyjny i umieszczone po 4 stronach tubusu przyciski blokowania ostrości, które możemy przeprogramować. Do tego fizyczny przełącznik AF/MF, ogranicznik zakresu ostrzenia i dodatkowy przycisk funkcyjny bliżej tubusu. Mamy tez wejście na filtry wsuwane o średnicy 46 mm.

Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S jest także w całości uszczelniony przed kurzem i zachlapaniami, a tubus został wykonany z lekkiego stopu magnezu. Przednia soczewka została pokryta zaś powłoką hydro- i oleofobową, która ułatwi utrzymanie jej w czystości. Szkło współpracujemy z systemowymi telekonwerterami 1.4x i 2.0x.

Cena i dostępność

Obiektyw Nikon Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S trafi do sprzedaży już w kwietniu 2022 roku w cenie 33 999 zł.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie nikon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
2
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)