Najdłuższy teleobiektyw Nikon do bezlusterkowców - Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S

Autor: Maciej Luśtyk

14 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Najdłuższy systemowy teleobiektyw Nikon Z pojawić ma się na rynku do 2023 roku.

Kolejny teleobiektyw Nikon już dostępny! Wraz z dzisiejszą premierą modelu Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 producent zapowiedział także model Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S, czyli najdłuższą systemową armatę, jaka na tę chwile planowana jest w bezlusterkowym systemie Z.

Jeżeli chodzi o konkrety, to póki co otrzymujemy ich oczywiście niewiele. Ciekawie natomiast zapowiada się fakt, że teleobiektyw będzie wykorzystywał soczewkę Fresnela, co pozwoliło projektantom znacznie zmniejszyć wagę i rozmiar konstrukcji. Oprócz tego otrzymujemy obietnicę świetnej jakości optycznej, a nazwa wskazuje, że będziemy mieć do czynienia z wbudowanym systemem stabilizacji.

Wreszcie producent udostępnia też packshot teleobiektywu, na którym możemy dostrzec przyciski funkcyjne na każdej stronie tubusu, charakterystyczne dla systemu Z pokrętło funkcyjne oraz, jak można się było spodziewać po konstrukcji tego typu - mocowanie statywowe.

Teleobiektyw Nikon - jakie parametry?

Sam teleobiektyw Nikon nie wygląda na specjalnie krótki, ale jak zestawimy go sobie z tubusem systemu F całość wydaje się być widocznie krótsza od wersji lustrzankowej. Szkoda tylko, że jest też ciemniejsza (światło f/6.3 kontra f/.5.6).

Orientacyjne porównanie rozmiarów modeli Nikkor F 800 mm f/5.6 i nowego Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S

Jak na razie nie znamy daty premiery ani orientacyjnej ceny obiektywu (i tak nie będzie was na niego stać) ale dostępności należy spodziewać się najpóźniej w 2023 roku - szkło widnieje na zaktualizowanym harmonogramie premier optycznych producenta, zaplanowanych na lata 2022-2023.

Jak widzimy, oprócz nowego teleobiektywu od Nikona, w najbliższym czasie możemy spodziewać się także premier jeszcze 3 innych długich szkieł, które znajdą zastosowanie w fotografii sportowej i dzikiej przyrody.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
4
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma prezentuje drugą generację standardowego reporterskiego zoomu do aparatów bezusterkowych Sony E i L-Mount. Nowa Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II Art to usprawnienia w każdym...
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)