Nadchodzi Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S - najdłuższy teleobiektyw Nikona do bezlusterkowców

Autor: Maciej Luśtyk

14 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Najdłuższy systemowy obiektyw Nikon Z pojawić ma się na rynku do 2023 roku.

Wraz z dzisiejszą premierą modelu Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 producent zapowiedział także model Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S, czyli najdłuższą systemową armatę, jaka na tę chwile planowana jest w bezlusterkowym systemie Z.

Jeżeli chodzi o konkrety, to póki co otrzymujemy ich oczywiście niewiele. Ciekawie natomiast zapowiada się fakt, że obiektyw będzie wykorzystywał soczewkę Fresnela, co pozwoliło projektantom znacznie zmniejszyć wagę i rozmiar konstrukcji. Oprócz tego otrzymujemy obietnicę świetnej jakości optycznej, a nazwa wskazuje, że będziemy mieć do czynienia z wbudowanym systemem stabilizacji.

Wreszcie producent udostępnia też packshot obiektywu, na którym możemy dostrzec przyciski funkcyjne na każdej stronie tubusu, charakterystyczne dla systemu Z pokrętło funkcyjne oraz, jak można się było spodziewać po konstrukcji tego typu - mocowanie statywowe.

Sam obiektyw nie wygląda na specjalnie krótki, ale jak zestawimy go sobie z tubusem systemu F całość wydaje się być widocznie krótsza od wersji lustrzankowej. Szkoda tylko, że jest też ciemniejsza (światło f/6.3 kontra f/.5.6).

Orientacyjne porównanie rozmiarów modeli Nikkor F 800 mm f/5.6 i nowego Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S

Jak na razie nie znamy daty premiery ani orientacyjnej ceny obiektywu (i tak nie będzie was na niego stać) ale dostępności należy spodziewać się najpóźniej w 2023 roku - szkło widnieje na zaktualizowanym harmonogramie premier optycznych producenta, zaplanowanych na lata 2022-2023.

Jak widzimy, oprócz nowego supertele, w najbliższym czasie możemy spodziewać się także premier jeszcze 3 innych długich szkieł, które znajdą zastosowanie w fotografii sportowej i dzikiej przyrody.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina zaprezentowała kolejne szkło z serii kompaktowych teleobiektywów stworzonych w technologii lustrzanej. Obiektyw jest w pełni manualny i oferuje średnią jasność,...
4
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Na rynku pojawiły się kolejne chińskie, budżetowe obiektywy manualne, tym razem sygnowane marką Rockstar. W ofercie modele do aparatów Sony, Canon, Nikon, Leica i...
6
Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - Nikon prezentuje profesjonalny teleobiektyw do bezlusterkowców
Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - Nikon prezentuje profesjonalny teleobiektyw do bezlusterkowców
Ma wbudowany konwerter, nowy układ optyczny, nowy system AF i jest wyraźnie lżejszy od wersji do lustrzanek. Nikon oficjalnie prezentuje swój flagowy teleobiektyw Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S i...
21
Powiązane artykuły