Najdłuższy teleobiektyw Nikon do bezlusterkowców - Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S

Autor: Maciej Luśtyk

14 Grudzień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Najdłuższy systemowy teleobiektyw Nikon Z pojawić ma się na rynku do 2023 roku.

Kolejny teleobiektyw Nikon już dostępny! Wraz z dzisiejszą premierą modelu Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 producent zapowiedział także model Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S, czyli najdłuższą systemową armatę, jaka na tę chwile planowana jest w bezlusterkowym systemie Z.

Jeżeli chodzi o konkrety, to póki co otrzymujemy ich oczywiście niewiele. Ciekawie natomiast zapowiada się fakt, że teleobiektyw będzie wykorzystywał soczewkę Fresnela, co pozwoliło projektantom znacznie zmniejszyć wagę i rozmiar konstrukcji. Oprócz tego otrzymujemy obietnicę świetnej jakości optycznej, a nazwa wskazuje, że będziemy mieć do czynienia z wbudowanym systemem stabilizacji.

Wreszcie producent udostępnia też packshot teleobiektywu, na którym możemy dostrzec przyciski funkcyjne na każdej stronie tubusu, charakterystyczne dla systemu Z pokrętło funkcyjne oraz, jak można się było spodziewać po konstrukcji tego typu - mocowanie statywowe.

Teleobiektyw Nikon - jakie parametry?

Sam teleobiektyw Nikon nie wygląda na specjalnie krótki, ale jak zestawimy go sobie z tubusem systemu F całość wydaje się być widocznie krótsza od wersji lustrzankowej. Szkoda tylko, że jest też ciemniejsza (światło f/6.3 kontra f/.5.6).

Orientacyjne porównanie rozmiarów modeli Nikkor F 800 mm f/5.6 i nowego Nikkor Z 800 mm f/6.3 VR S

Jak na razie nie znamy daty premiery ani orientacyjnej ceny obiektywu (i tak nie będzie was na niego stać) ale dostępności należy spodziewać się najpóźniej w 2023 roku - szkło widnieje na zaktualizowanym harmonogramie premier optycznych producenta, zaplanowanych na lata 2022-2023.

Jak widzimy, oprócz nowego teleobiektywu od Nikona, w najbliższym czasie możemy spodziewać się także premier jeszcze 3 innych długich szkieł, które znajdą zastosowanie w fotografii sportowej i dzikiej przyrody.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Dobra wiadomość dla miłośników jasnych teleobiektywów. Jak informuje producent, na początku 2024 roku na rynek wprowadzony zostanie obiektym Sony FE 300 mm f/2.8 GM...
2
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Lekki, kompaktowy, bardzo dobry optycznie i o niespotykanym zakresie. Najnowszy obiektyw zoom do Sony FE 20-70 mm f/4 G wyznacza nowe standardy...
8
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa w krótkim czasie przeszłą drogę od producenta egzotycznej optyki, do twórcy profesjonalnych i innowacyjnych rozwiązań na rynek filmowy. Szkła z serii Proteus to...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)