Nikon Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 - uniwersalny jasny zoom, który nie zabija ceną

Autor: Maciej Luśtyk

14 Grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon kończy rok jednym z najbardziej uniwersalnych i przystępnych obiektywów, jakie pojawiły się w systemie. Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 to jasny i stosunkowo kompaktowy wszechstronny zoom, dla wszystkich, którzy nie potrzebują superszerokiego kąta.

Nikon Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 to prawdopodobnie jedna z najciekawszych pozycji, jakie pojawiły się dotychczas w systemie Z. Nie dość, że producent gospodaruje przestrzeń jaką w konkurencyjnym systemie zawłaszczyły sobie pozycje firm trzecich, to jeszcze nowy obiektyw oferuje we względnie przystępnej cenie. A właściwie to Nikon robi po prostu sprytny ruch, który ma go w pewien sposób uchronić przed wspomnianą konkurencją - układ optyczny, rozmiary i waga wskazują na to, że nowy Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 to po prostu szkło stworzone na licencji Tamrona 28-75 mm F2.8 Di II RXD.

O współpracy Tamrona z poszczególnymi producentami przy tworzeniu optyki plotkuje się od bardzo dawna, a gdy nagle w systemie Nikona pojawia się bliźniaczo podobne szkło, które nie było wcześniej ujęte w harmonogramie premier, wydaje się to tym bardziej prawdopodobnie. Ale powinno nas to tylko cieszyć. W momencie gdy mamy do czynienia z tego typu popularną i nową konstrukcją, możemy liczyć na to, że w systemie Z z logiem Nikon pojawi się w niedługim czasie więcej popularnych konstrukcji, które zrobiły furorę w Sony E. Przy czym Tamron nie będzie musiał ponosić kosztów własnych związanych z ekspansją na nowe mocowanie. Wydaje się, że tego typu cicha współpraca to korzystna sytuacja dla obydwu firm.

Uniwersalne szkło na każdą okazję

Przede wszystkim Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 to jednak obiektyw wysoce uniwersalny, którym fotografować można w zasadzie wszystko i który stanie się podstawowym szkłem dla wielu filmujących. Powinien też oferować niezłe parametry optyczne, które w przypadku wersji Nikon mogły zostać nieco podrasowane.

Na układ optyczny nowego obiektywu składa się 15 soczewek w 12 grupach oraz 9-listkowa przysłona. W śród elementów specjalnych znajdziemy 2 soczewki ED i 3 soczewki asferyczne, a całość pozwoli nam na ostrzenie z minimalnej odległości 19 cm i zaoferuje powiększenie 0,34 x. Jednym słowem identycznie, jak we wspomnianym Tamronie. Za ostrzenie odpowiada tu z kolei silnik krokowy STM.

Rownież pod względem rozmiarów i wagi nowy Nikon wypada niemal identycznie jak propozycja Tamrona. Szkło mierzy 121 x 75 mm przy wadze 565 g i wyposażone jest w gwint filtra o średnicy 67 mm. Otrzymujemy też oczywiście uszczelnienia. Różnicą na korzyść wersji Z jest z pewnością pokrętło funkcyjne, które oprócz sterowania ostrością umożliwi nam także regulowanie innych parametrów.

Nikon Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 - oficjalne zdjęcia przykładowe

To, jak nowy obiektyw radzi sobie w praktyce możemy wstępnie ocenić po oficjalnych samplach producenta. Nie są to niestety zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw pojawi się na rynku na początku 2022 roku w cenie 1199 dolarów (ok. 4900 zł). Na polskim rynku szkło kupimy z kolei już za 4799 zł, co kolejny raz pokazuje bardzo pozytywny zwrot w rodzimej polityce cenowej firmy.

Odpowiednik Tamrona w innym systemie jest oczywiście tańszy, ale cena modelu Nikkor Z 28-75 mm f/2.8 jest nadal atrakcyjna - to dwa razy mniej, niż musimy zapłacić za profesjonalnego Nikkora 24-70 mm f/2.8 S.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Zapowiadany od roku obiektyw Irix Cine 65 mm T1.5 w końcu trafia na rynek. Krótki filmowy teleobiektyw może pochwalić się kompaktową budową, dużą jasnością, wysokiej jakości optyką i...
6
Viltrox AF 56 mm f/1.7 - supermała i supertania portretówka do aparatów APS-C
Viltrox AF 56 mm f/1.7 - supermała i supertania portretówka do aparatów APS-C
Viltrox prezentuje najtańszy do tej pory obiektyw z systemem AF w swojej ofercie. Ekwiwalent 84 mm ma być świetną propozycją na pierwszy obiektyw portretowy.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)