Nikon Nikkor Z 40 mm f/2 - test obiektywu

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Optyka:
7
Budowa:
8
Nasza ocena:

81%

Jest poręczny i lekki, a przy tym jasny i uniwersalny. Nikkor Z 40 mm f/2 to jednak wyraźnie budżetowa konstrukcja. Czy nie rozczaruje jakością obrazu? Sprawdźmy!

Autor: Krzysztof Mularczyk

25 Listopad 2021
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Zaprezentowany w połowie września tego roku Nikkor Z 40 mm f/2 to kolejny pełnoklatkowy obiektyw w bezlusterkowej stajni Nikona. Jednak tym razem jest to konstrukcja naprawdę tania, a jednocześnie charakteryzująca się uniwersalnymi parametrami.

Ogniskowa 40 mm nie jest może specjalnie popularna, ale zyskuje coraz większe grono zwolenników. Wypełnia bowiem lukę między dwoma klasykami, oferując szersze pole widzenia niż 50 mm, ale nie aż tak szerokie, jak 35 mm. Dzięki temu, wraz z całkiem dużą jasnością f/2 pasuje w sam raz do codziennej fotografii, street photo i szerszych portretów.

Nikkor Z 40 mm f/2 jest przy tym lekki i nieduży. To również działa na jego korzyść, bo oprócz fotografów lubiących poręczne zestawy, zainteresuje z pewnością filmujących, którzy nie chcą lub nie mogą wieszać na gimbalach zbyt ciężkiej optyki.

Nowy Nikon Nikkor Z 40 mm f/2 kosztuje 1249 zł. Wypełnia zatem lukę, która przeznaczona była na tanią “pięćdziesiątkę” i niewątpliwie będzie alternatywą dla prawie dwukrotnie droższego i większego modelu Z 50 mm f/1.8 S oraz jeszcze droższego Z 35 mm f/1.8 S. Wszystko jednak zależy od jakości obrazu i ergonomii nowego szkła. Sprawdźmy zatem co ma nam do zaoferowania.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 21 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 21 mm f/1.4 - test obiektywu
Kolejna jasna stałka szwajcarskiego producenta. Czy nowy Irix 21 mm f/1.4, mimo braku autofokusa, przekona do siebie doskonale dopracowaną optyką i ergonomią? Sprawdzamy, jak spisuje się w...
17
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Druga generacja modelu Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM to próba sprawienia, by jeden z najbardziej uniwersalnych zoomów na rynku stał się jeszcze bardziej...
43
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - test obiektywu
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - test obiektywu
Pierwszy zoom Samyanga to kamień milowy na drodze rozwoju tego producenta. Przy okazji szkło ma godnie konkurować swoimi możliwościami z dużo droższą natywną...
68
Powiązane artykuły