Nikon Nikkor Z 40 mm f/2 - test obiektywu

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Optyka:
7
Budowa:
8
Nasza ocena:

81%

Jest poręczny i lekki, a przy tym jasny i uniwersalny. Nikkor Z 40 mm f/2 to jednak wyraźnie budżetowa konstrukcja. Czy nie rozczaruje jakością obrazu? Sprawdźmy!

Autor: Krzysztof Mularczyk

25 Listopad 2021
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Zaprezentowany w połowie września tego roku Nikkor Z 40 mm f/2 to kolejny pełnoklatkowy obiektyw w bezlusterkowej stajni Nikona. Jednak tym razem jest to konstrukcja naprawdę tania, a jednocześnie charakteryzująca się uniwersalnymi parametrami.

Ogniskowa 40 mm nie jest może specjalnie popularna, ale zyskuje coraz większe grono zwolenników. Wypełnia bowiem lukę między dwoma klasykami, oferując szersze pole widzenia niż 50 mm, ale nie aż tak szerokie, jak 35 mm. Dzięki temu, wraz z całkiem dużą jasnością f/2 pasuje w sam raz do codziennej fotografii, street photo i szerszych portretów.

Nikkor Z 40 mm f/2 jest przy tym lekki i nieduży. To również działa na jego korzyść, bo oprócz fotografów lubiących poręczne zestawy, zainteresuje z pewnością filmujących, którzy nie chcą lub nie mogą wieszać na gimbalach zbyt ciężkiej optyki.

Nowy Nikon Nikkor Z 40 mm f/2 kosztuje 1249 zł. Wypełnia zatem lukę, która przeznaczona była na tanią “pięćdziesiątkę” i niewątpliwie będzie alternatywą dla prawie dwukrotnie droższego i większego modelu Z 50 mm f/1.8 S oraz jeszcze droższego Z 35 mm f/1.8 S. Wszystko jednak zależy od jakości obrazu i ergonomii nowego szkła. Sprawdźmy zatem co ma nam do zaoferowania.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 50 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Sony FE 50 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Po 7 latach Sony pokazuje wreszcie zastępstwo dla wysłużonego obiektywu Zeissa w postaci nowej konstrukcji z serii G Master. Sony FE 50 mm f/1.4 GM jest kompaktowy,...
9
OM System 90 mm f/3.5 Macro IS Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
OM System 90 mm f/3.5 Macro IS Pro - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
To pierwszy obiektyw z autofokusem, który oferuje 2-krotne powiększenie, ale w praktyce możemy sięgnąć znacznie dalej. Sprawdzamy, w jakim stopniu OM System 90 mm f/3.5 Macro IS Pro ułatwi...
35
Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma 50 mm f/1.4 DG DN ART - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa generacja popularnej jasnej stałki to przede wszystkim nowy, szybszy silnik AF, jeszcze lepsza rozdzielczość i znacznie lżejsza budowa. Oto jak „bezlusterkowa”...
27
Powiązane artykuły