Nikon Nikkor Z 40 mm f/2 - test obiektywu

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Optyka:
7
Budowa:
8
Nasza ocena:

81%

Jest poręczny i lekki, a przy tym jasny i uniwersalny. Nikkor Z 40 mm f/2 to jednak wyraźnie budżetowa konstrukcja. Czy nie rozczaruje jakością obrazu? Sprawdźmy!

Autor: Krzysztof Mularczyk

25 Listopad 2021
Artykuł na: 17-22 minuty
Spis treści

Zaprezentowany w połowie września tego roku Nikkor Z 40 mm f/2 to kolejny pełnoklatkowy obiektyw w bezlusterkowej stajni Nikona. Jednak tym razem jest to konstrukcja naprawdę tania, a jednocześnie charakteryzująca się uniwersalnymi parametrami.

Ogniskowa 40 mm nie jest może specjalnie popularna, ale zyskuje coraz większe grono zwolenników. Wypełnia bowiem lukę między dwoma klasykami, oferując szersze pole widzenia niż 50 mm, ale nie aż tak szerokie, jak 35 mm. Dzięki temu, wraz z całkiem dużą jasnością f/2 pasuje w sam raz do codziennej fotografii, street photo i szerszych portretów.

Nikkor Z 40 mm f/2 jest przy tym lekki i nieduży. To również działa na jego korzyść, bo oprócz fotografów lubiących poręczne zestawy, zainteresuje z pewnością filmujących, którzy nie chcą lub nie mogą wieszać na gimbalach zbyt ciężkiej optyki.

Nowy Nikon Nikkor Z 40 mm f/2 kosztuje 1249 zł. Wypełnia zatem lukę, która przeznaczona była na tanią “pięćdziesiątkę” i niewątpliwie będzie alternatywą dla prawie dwukrotnie droższego i większego modelu Z 50 mm f/1.8 S oraz jeszcze droższego Z 35 mm f/1.8 S. Wszystko jednak zależy od jakości obrazu i ergonomii nowego szkła. Sprawdźmy zatem co ma nam do zaoferowania.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
OM System M.Zuiko 20 mm f/1.4 PRO - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
OM System M.Zuiko 20 mm f/1.4 PRO - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Nowy rozdział w historii optyki Zuiko, OM System rozpoczyna jasną i bardzo uniwersalną „stałką” 20 mm f/1,4. Czy pod zmienionym szyldem, to nadal synonim jakości? Oto szybki test możliwości tego...
42
Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Portretowy zoom, król reportażu, czy spełnienie marzeń filmowca? Nowy Tamron z mocowaniem Sony E to bez wątpienia konstrukcja unikalna i nietuzinkowa. W nasze ręce trafił właśnie jeden z...
39
Sony FE 70-200  mm f/2.8 GM OSS II - test obiektywu
Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II - test obiektywu
Druga wersja klasycznego teleobiektywu dla profesjonalistów zaskakuje wagą, ergonomią i konstrukcją optyczną. Czy to już teleobiektyw idealny dla fotografów i filmujących? Sprawdzamy jego...
45