Technologia TicoRAW w Nikonie Z9 - to może być rewolucja w filmowaniu aparatami

Autor: Maciej Luśtyk

8 Grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Od pewnego czasu coraz więcej aparatów pozwala na filmowanie w formacie RAW. Jednak dopiero Nikon Z9 ma szansę sprawić, że format ten upowszechni się wśród twórców filmujących aparatami.

Od pewnego czasu opcja zapisu wideo w formacie RAW pojawia się na szczycie marketingowego przekazu producentów nowych aparatów. Problem w tym, że na chwilę obecną ze względu na ogromny rozmiar plików jest to rozwiązanie zupełnie niepraktyczne. A przynajmniej w przypadku workflow większości twórców wideo, którzy pracują aparatami. Wygląda jednak na to, że niebawem ma szansę się to zmienić.

TicoRAW może sprawić, że rejestracja wideo w formacie RAW stanie się standardem

O tym, że Nikon Z9 umożliwiać ma opcję zapisu wideo RAW w jakości 8K z prędkością 60 kl./s, a także oferować nowy efektywny tryb kompresji plików wiemy już od premiery. Do tej pory producent nie udostępniał zbyt wiele szczegółów na ten temat i choć w międzyczasie pojawiały się pewne przypuszczenia, dopiero teraz otrzymujemy oficjalne potwierdzenie plotek, na temat wykorzystania nowej, imponującej technologii kompresji plików.  Jak dowiadujemy się z niedawnej informacji prasowej, Nikon 9 będzie wykorzystywać nowy system kompresji TicoRAW, opracowany przez firmę IntoPIX.

Jak zapewniają twórcy, nowy format otwierać ma przed użytkownikowi zupełnie nowe możliwości, z jednej strony zachowując wszystkie korzyści płynące z pracy w RAW-ach, a z drugiej znacznie ograniczając pobór mocy, czasy transferu i oczywiście rozmiar plików. Według obietnic, w tym ostatnim wypadku nawet 10-krotnie i to przy braku widocznych strat na jakości. Poniższa tabela pokazuje możliwy czas zapisu 12-bitowego wideo TicoRAW z prędkością 60 kl./s dla rozdzielczości Full HD, 4K i 8K na dysku lub karcie o pojemności 1 TB.

Nowy format pozwoli zapisać 4,5 godziny bezstratnie skompresowanego wideo 4K RAW na 1-terabajtowej karcie. A być może dużo więcej

Nawet jeśli okaże się, że prawdziwie „wizualnie” bezstratny zapis możliwy jest do uzyskania jedynie do kompresji 6:1 (TicoRAW umożliwia sterowanie stopniem kompresji w zakresie 2:1-12:1) i tak będzie oznaczać to, że w realnych warunkach filmowania z prędkością 25 kl./s, korzystając z 1-terabajtowej karty zapiszemy na niej prawie godzinę materiału 8K RAW i aż 4,5 godziny materiału 4K. W tym wypadku, dysponując odpowiednio dużym i szybkim dyskiem w komputerze, można by zupełnie przerzucić się na format RAW w przypadku realizacji wideo.

Teraz pozostaje właściwie jedynie pytanie o to, na ile skutecznie z nowym formatem będą radzić sobie programy do edycji oraz czy będzie on mógł w ogóle liczyć na ich wsparcie. Jeśli bowiem do edycji czy konwersji konieczna będzie osobna aplikacja, prawdopodobnie niewielu twórców będzie gotowych zdecydować się na ten krok. O tym wszystkim przekonamy się zapewne już niebawem, gdy pierwsze modele aparatów trafią do recenzentów.

Więcej informacji na temat formatu TicoRAW znajdziecie na stronie intopix.com/tico-raw

Źródło: intopix.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Ricoh Theta X - sferyczna kamera 5.7K z wygodnym ekranem
Ricoh Theta X - sferyczna kamera 5.7K z wygodnym ekranem
Ricoh pokazuje kolejną generację kamerki sferycznej Theta, która dzięki dużej rozdzielczości i dotykowego ekranowi pozwoli łatwo tworzyć materiały wideo i zdjęcia w...
6
Canon EOS R5 C - filmowy RAW dla każdego
Canon EOS R5 C - filmowy RAW dla każdego
Canon EOS R5C łączy możliwości popularnego modelu R5 z profesjonalnymi funkcjami kamer Cinema EOS, wprowadzając m.in. nieograniczony, przystępny zapis Cinema RAW...
8
Leica Q3 - wyciekło pierwsze zdjęcie
Leica Q3 - wyciekło pierwsze zdjęcie
Wygląda na to, że w tym roku ujrzymy nowy kompakt Leiki. Zdjęcie aparatu pojawia się w mobilnej aplikacji Fotos.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)