Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - Nikon prezentuje profesjonalny teleobiektyw do bezlusterkowców

Autor: Krzysztof Mularczyk

19 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Ma wbudowany konwerter, nowy układ optyczny, nowy system AF i jest wyraźnie lżejszy od wersji do lustrzanek. Nikon oficjalnie prezentuje swój flagowy teleobiektyw Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S i pierwsze zdjęcia.

O tym, że trwają prace nad jasnym teleobiektywem 400 mm dla zawodowców Nikon informował w październiku przy okazji premiery Nikona Z 9. Dziś Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S został oficjalnie zaprezentowany i wiemy już o nim wszystko.

Wbudowany konwerter i wydajna stabilizacja

Przeznaczony do bezlusterkowców Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S to oczywiście odpowiednik lustrzankowego modelu AF-S 400 mm f/2.8E FL ED VR skierowanego do profesjonalnych fotografów sportu i przyrody. Nowy model to jednak zupełnie inna konstrukcja wyposażona we wbudowany konwerter 1.4x, który pozwala na szybkie wydłużenie ogniskowej do 560 mm kosztem ograniczenia maksymalnej jasności do f/4. Przy takim zbliżeniu skuteczność stabilizacji optycznej ma wynosić 5.5 EV, a w zestawie z Nikonem Z 9 nawet 6 EV.

Co więcej do obiektywu można podłączyć także zewnętrzne ekstendery 1.4x lub 2.0x i w ten sposób uzyskać maksymalne ogniskowe odpowiednio 784 mm i 1120 mm przy redukcji do jasności f/5.6 i f/8.

Solidna konstrukcja, ale lżejsza od wersji AF-S

Mimo wbudowanego extendera producentowi udało się zredukować masę nowego teleobiektywu o 20% w stosunku do wersji AF-S. Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S waży 2950 g, czyli ponad 800 gramów mniej. Ma przy tym 380 mm długości, czyli 2 cm więcej.

Udało się to między innymi dzięki zastosowaniu dwóch lekkich elementów fluorytowych. Poza nimi w konstrukcji optycznej, na którą składa się aż 25 soczewek ustawionych w 19 grupach (model AF-S ma tylko 16 soczewek), znajdują się dwa elementy ED, jeden Super ED oraz jeden SR.

Poza tym elementy optyczne pokryto nowymi warstwami Meso Amorphous Coat, które mają gwarantować najlepsze własności antyrefleksyjne w historii obiektywów Nikkor. To wszystko ma składać się na obraz o najwyższej jakości.

Nowością w tym obiektywie jest także system autofokusa. Opiera się na nowych silnikach Silky Swift Voice Coil Motor (SSVCM), które mają ostrzyć szybciej, dokładniej i niemal bezgłośnie. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 2.5 m (0.23x).

Nowy Z 400 mm f/2.8 TC VR S to oczywiście konstrukcja w pełni uszczelniona oparta na magnezowym, czyli wytrzymałym, ale lekkim tubusie.

Nikon Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - cena i dostępność

Obiektywy tej klasy należą zawsze do najdroższych i Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S nie jest tu wyjątkiem. Ma być dostępny w sprzedaży pod koniec lutego w cenie blisko 14 000 dolarów. U nas będzie zapewne kosztował ponad 60 000 zł, czyli nieco więcej od Nikkora 400 mm f/2.8 E FL ED VR do lustrzanek.

Nikon Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - oficjalne zdjęcia przykładowe

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły