Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - test obiektywu

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9.5
Wydajność:
10
Funkcjonalność:
9.5
Optyka:
9.5
Budowa:
10
Nasza ocena:

97%

Przeznaczony do fotografii sportu, ptaków i dzikiej przyrody ma kusić nie tylko jakością obrazu, ale także małą wagą i przystępną ceną. Sprawdziliśmy jego możliwości, także we współpracy z telekonwerterem.

Autor: Krzysztof Mularczyk

17 Sierpień 2023
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S to obecnie jeden z ciekawszych teleobiektywów na rynku, który nie ma póki co bezpośredniej konkurencji w innych systemach bezlusterkowych. Według producenta ma oferować bezkompromisową jakość obrazu, szybki autofokus i skuteczną stabilizację. Jest przy tym bardzo poręczny i wyjątkowo lekki, a do tego kosztuje dużo mniej niż “400-setki” o jasności f/2.8.

W efekcie to bardzo atrakcyjna propozycja dla fotografów sportu i dzikiej przyrody, których nie stać na profesjonalne modele, kosztujące dziś kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z drugiej jednak strony, można się zastanawiać, o ile ta stałka przewyższa tańsze zoomy klasy 100-400 lub 600 mm?

Możliwości obiektywu zwiększa bowiem współpraca z najnowszymi telekonwerterami Nikona. Po dołączeniu TC-1.4x otrzymamy zestaw 560 mm f/6.3, a razem z modelem TC-2.0x - 800 mm f/9. To parametry, które na pewno zainteresują fotografów dzikiej przyrody i ptaków.

Testując nowego Nikkora nie mieliśmy dostępu do telekonwertera 1.4x, ale mogliśmy sprawdzić jak współpracuje z telekonwerterem 2.0x. Przejdźmy zatem do naszych wniosków.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
39
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
31
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron testuje kolejny ciekawy zakres ogniskowych, tym razem przesuwając punkt ciężkości w stronę szerokiego kąta. Czy to idealny zoom dla podróżnika z krajobrazowym zacięciem? Mieliśmy okazję to...
37
Powiązane artykuły