TTartisan 50 mm f/0.95 - superjasny standard do Leica M. Prawie 20-krotnie tańszy od Noctiluxa

Autor: Maciej Luśtyk

15 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Ciekawa optyka do Leiki nie musi być piekielnie droga. Nowy, jasny, chiński obiektyw TTartisan obiecuje niezłe wyniki za cenę kilkanaście razy niższą od swojego systemowego odpowiednika.

Aparaty i obiektywy Leica mają swoją własną kategorię cenową produktów premium, ale nawet w tym świecie ich ceny potrafią osiągać niebotyczne pułapy. Przykładem niech będzie właśnie obiektyw Noctilux-M 50 mm f/0.95, który na polskim rynku kosztuje ponad 50 tys. zł. A pamiętajmy, że Leica to nie tylko najnowsze cyfrowe dalmierze. Wielu zapaleńców stara się stosunkowo niedrogo zbudować ciekawy system do fotografowania na bazie starszych, analogowych modeli M.

Nawet jeśli TTartisan 50 mm f/0.95 nie będzie tak dobry jak jego systemowy odpowiednik, cena skusi zapewne nawet zagorzałych zwolenników optyki Leica

Na szczęście na rynku są także inni producenci, dzięki którym w takim wypadku rozbudowa systemu nie wiąże się z koniecznością zastawiania hipoteki. Zwłaszcza odkąd do gry wkroczyli Chińczycy, którzy na nowo definiują pojęcie stosunku ceny do jakości. Najnowsze szkło TTartisan 50 mm f/0.95 wycenione zostało bowiem kilkanaście razy taniej od systemowego odpowiednika, przy bardzo podobnej, a pod pewnymi względami nawet lepszej specyfikacji.

Układ optyczny obiektywu składa się z 10 elementów w 8 grupach, w tym z jednej soczewki asferycznej, dwóch soczewek ED oraz 5 elementów o zwiększonym współczynniku refrakcji. Do tego 14-listkowa przysłona, która zapewnić ma okrągły charakter punktów świetlnych w nieostrościach nawet przy mocniejszym domknięciu (maksymalnie do f/16) oraz minimalna odległość ostrzenia wynosząca 70 cm (1 m w przypadku modelu Noctilux).

Jeszcze bardziej swojego systemowego odpowiednika model TTartisans przypomina z zewnątrz. Niemal identyczna bryła, oznaczenia i gabaryty (74 mm x 72 mm, 673 g) sprawiają, że nie będzie odstawał od systemu pod względem stylistycznym.

Cena i dostępność

Oczywiście pod względem optycznym obiektyw będzie pewnie odstawał od modelu Noctilux, ale dla potencjalnych kupców raczej nie będzie to miało większego znaczenia. Zwłaszcza, że obrazek z obiektywu nie prezentuje się źle (kilka zdjęć przykładowych dostępnych do obejrzenia tutaj), a cena sprawia, że będzie on w zasięgu każdego zainteresowanego.

Obiektyw dostępny jest w cenie 760 dolarów (około 3 tys. zł). Na razie nie wiemy w jakiej cenie szkło będzie dostępny na polskim rynku.

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie pod adresem ttartisan.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Promocja na obiektywy Tamron - szkła za złotówkę
Dystrybutor marki Tamron informuje o dwóch interesujących promocjach na obiektywy producenta. Do wyczerpania zapasów, przy zakupie dwóch popularnych zoomów otrzymamy obiektywy...
2
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
8
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)