TTartisan 50 mm f/0.95 - superjasny standard do Leica M. Prawie 20-krotnie tańszy od Noctiluxa
Autor: Maciej Luśtyk
Ciekawa optyka do Leiki nie musi być piekielnie droga. Nowy, jasny, chiński obiektyw TTartisan obiecuje niezłe wyniki za cenę kilkanaście razy niższą od swojego systemowego odpowiednika.
Aparaty i obiektywy Leica mają swoją własną kategorię cenową produktów premium, ale nawet w tym świecie ich ceny potrafią osiągać niebotyczne pułapy. Przykładem niech będzie właśnie obiektyw Noctilux-M 50 mm f/0.95, który na polskim rynku kosztuje ponad 50 tys. zł. A pamiętajmy, że Leica to nie tylko najnowsze cyfrowe dalmierze. Wielu zapaleńców stara się stosunkowo niedrogo zbudować ciekawy system do fotografowania na bazie starszych, analogowych modeli M.
Nawet jeśli TTartisan 50 mm f/0.95 nie będzie tak dobry jak jego systemowy odpowiednik, cena skusi zapewne nawet zagorzałych zwolenników optyki Leica
Na szczęście na rynku są także inni producenci, dzięki którym w takim wypadku rozbudowa systemu nie wiąże się z koniecznością zastawiania hipoteki. Zwłaszcza odkąd do gry wkroczyli Chińczycy, którzy na nowo definiują pojęcie stosunku ceny do jakości. Najnowsze szkło TTartisan 50 mm f/0.95 wycenione zostało bowiem kilkanaście razy taniej od systemowego odpowiednika, przy bardzo podobnej, a pod pewnymi względami nawet lepszej specyfikacji.
Układ optyczny obiektywu składa się z 10 elementów w 8 grupach, w tym z jednej soczewki asferycznej, dwóch soczewek ED oraz 5 elementów o zwiększonym współczynniku refrakcji. Do tego 14-listkowa przysłona, która zapewnić ma okrągły charakter punktów świetlnych w nieostrościach nawet przy mocniejszym domknięciu (maksymalnie do f/16) oraz minimalna odległość ostrzenia wynosząca 70 cm (1 m w przypadku modelu Noctilux).
Jeszcze bardziej swojego systemowego odpowiednika model TTartisans przypomina z zewnątrz. Niemal identyczna bryła, oznaczenia i gabaryty (74 mm x 72 mm, 673 g) sprawiają, że nie będzie odstawał od systemu pod względem stylistycznym.
Cena i dostępność
Oczywiście pod względem optycznym obiektyw będzie pewnie odstawał od modelu Noctilux, ale dla potencjalnych kupców raczej nie będzie to miało większego znaczenia. Zwłaszcza, że obrazek z obiektywu nie prezentuje się źle (kilka zdjęć przykładowych dostępnych do obejrzenia tutaj), a cena sprawia, że będzie on w zasięgu każdego zainteresowanego.
Obiektyw dostępny jest w cenie 760 dolarów (około 3 tys. zł). Na razie nie wiemy w jakiej cenie szkło będzie dostępny na polskim rynku.
Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie pod adresem ttartisan.com.